badanie przed podróżą

Jakie badania warto wykonać przed podróżą?

Tak, w końcu! W końcu nadszedł ten czas, że możemy bardzo poważnie pomyśleć o wyjeździe na wakacje! Cały rok pracy sprawił, że zasłużyliśmy na letni wypoczynek. Zmiana klimatu po roku intensywnej pracy wszystkim na pewno zrobi dobrze. Walizka już zapakowana i razem z nią oczekujemy tylko na wybicie godziny "zero", aby wyruszyć w podróż. Jakie badania warto wykonać przed podróżą?

Wyjazd na wakacje
Tak, badania. Nikt się nie pomylił. Jeżeli porozmawiamy z osobami, które są właśnie na etapie przygotowania się do podróży, to raczej nikt nie będzie nam odpowiedzieć na to pytanie. Dlaczego? Ponieważ nikt nie myśli o tym, aby takowe badania zrobić. Jest to błąd, który warto korygować, jeżeli ktoś wybiera się na odpoczynek. Okresowe badania przed podróżą mogą okazać się bardzo pomocne – w szczególności w przypadku wypadu na egzotyczne wakacje w tropiki, gdzie ryzyko zachorowania znacznie wzrasta. Komplet takich badań można zrobić na własną rękę w laboratorium lub też można poprosić swojego lekarza o to, aby zgodził się wypisać odpowiednie skierowanie na takie badania. Co też należy zbadać?

Podstawowe badania
W pierwszej kolejności warto zrobić podstawowe badania jak, chociażby morfologia krwi obwodowej, czy też badanie moczu. W szczególności, jeżeli ktoś w ostatnim czasie narzekał na przemęczenie, senność lub inne, podobne objawy. Takie podstawowe wyniki badań są w stanie nam już bardzo dużo powiedzieć – jesteśmy zdrowi lub też mamy przykładowo problem z niedoborem żelaza we krwi, co też może być odpowiedzialne za złe samopoczucie. Lekarz, widząc kiepskie wyniki badań, może zalecić dalszą diagnostykę, co też może się okazać ratunkiem dla naszego zdrowia.

Wśród innych badań, jakie należy wymienić, zalicza się test na HIV, czy też odczyn Wassermana. Niektórym osobom może wydać się śmieszne to, że takie badania ktoś będzie chciał zrobić. Tylko że w przypadku, jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek zakażenia – łatwiej będzie zidentyfikować osobę zarażającą lub osoby, jakie można było potencjalnie zarazić. Niektóre kraje wymagają tego, aby przyjechać do nich z wynikami badań na wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Dodatkowe badania
W niektórych przypadkach wartościowe może się okazać badanie na stężenie glukozy. Tak, czasem nawet nie jesteśmy świadomi tego, że chorujemy na cukrzycę, ponieważ ta choroba długo nie daje o sobie znać. Przy okazji rutynowych badań cała prawda może wyjść na jaw. Wyjazd do egzotycznych krajów, tropiki mogą doprowadzić do zaburzenia gospodarki węglowodanowej.

W dalszej konsekwencji, podczas wakacji może dojść do przykrych sytuacji, łącznie z pobytem w szpitalu. Oznaczenie wskaźnika protrombinowego (INR) w macierzystym laboratorium może okazać się koniecznością, jeżeli ktoś zażywa doustne antykoagulanty. Jeżeli chcemy być pewni, jakie badania warto wykonać przed podróżą, to na ten temat może porozmawiać z lekarzem rodzinnym. W szczególności, jeżeli jedziemy do miejsca, które w jakiś sposób jest zagrożone chorobami egzotycznymi, wirusami, pandemią.

Artykuł powstał we współpracy z hms-assistance24.com

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(46) "Jakie badania warto wykonać przed podróżą?" ["meta_desc"]=> string(74) "Jakie badania warto wykonać przed podróżą? - dowiesz się na Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-18.4570312474305" ["lng"]=> string(17) "-4.03085001699817" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Jakie badania warto wykonać przed podróżą?

meta_keys:

meta_desc: Jakie badania warto wykonać przed podróżą? - dowiesz się na Veturo.pl

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Jakie badania warto wykonać przed podróżą?

meta_keys:

meta_desc: Jakie badania warto wykonać przed podróżą? - dowiesz się na Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Jakie badania warto wykonać przed podróżą? - dowiesz się na Veturo.pl