Orla Perć

Orla Perć – czy to szlak dla każdego?

Dlaczego właściwie ten szlak zyskał miano najbardziej niebezpiecznego na obszarze całych Tatr? Chodzi tu głównie o jego ukształtowanie, które stanowią w większej przewadze granie. Nie bez znaczenia pozostaje też dość wysoka śmiertelność wśród wspinaczy ze słabym czy niewłaściwym przygotowaniem. Warto też podkreślić, że na tej trasie aura potrafi być wyjątkowo nieprzewidywalna i kapryśna, co wpływa bezpośrednio na poziom bezpieczeństwa i stopień trudności przejścia szlaku. Orla Perć dostępna jest przez cały rok, ale zimą powinny wybrać się na nią jedynie doświadczeni wspinacze z ogromną wiedzą teoretyczną i praktyczną.

Orla Perć – opis szlaku
Jest to najdłuższy szlak graniowy Tatr Wysokich ciągnący się przez 4,3 km na wysokości 2159 m. n.p.m., który został otwarty w 1906 roku. Wówczas jednak obejmował swoim zasięgiem dużo większy obszar, na którego sporej części powstał rezerwat przyrody. Obecnie Orla Perć obejmuje odcinek między Zawratem a Krzyżnem i ciągnie się przez wschodnią część długiej grani Świnicy. Aby zdobyć ten szlak najlepiej wejść od strony: Kasprowego Wierchu i Świnicy – kierując się czerwonym szlakiem; Doliny Gąsienicowej lub Doliny Pięciu Stawów.

Na szlak ten składają się trzy odcinki:
1) wiedzie od Zawratu po Kozi Wierch;
2) obejmuje grupę Granatów;
3) prowadzi od Granatów po Krzyżne.


Warto przy tym nadmienić, iż najtrudniejszy odcinek wiedzie od przełęczy Zawrat po Kozi Wierch. Trasa wiedzie po skalnej ścianie, a znajdujące się na niej kamienie potrafią być wyjątkowo śliskie. Ponadto sporo trudności sprawia też metalowa drabinka na Koziej Przełęczy o długości 8 metrów, licząca sobie 26 szczebli. Według wielu wspinaczy, jest to jeden z trudniejszych etapów wspinaczki.

Czas potrzebny na pokonanie szlaku
Zazwyczaj jest to 6-7-godzinna wędrówka. Jednak wiele w tej kwestii zależy od warunków pogodowych – zimą trwa znacznie dłużej, ponieważ zalegający lód oraz śnieg skutecznie spowalniają i utrudniają przemieszczanie.

Najtrudniejszy szlak w Polsce – kto powinien go unikać?
Mimo iż malowniczość Orlej Perci zachwyca, a chęć zdobycia tego szlaku pociąga i kusi, nie każdy amator górskich wycieczek czy wspinaczek powinien się na niego decydować. Jest to trasa niezwykle wymagająca i zróżnicowana. Aby sobie z nią poradzić potrzebna jest odpowiednia kondycja fizyczna, spore umiejętności, ale także i duża doza koncentracji i umiejętności odnajdywania się w stresowych sytuacjach. Stąd też decyzję o pokonaniu tej trasy, powinni podjąć jedynie doświadczeni wspinacze, a i oni muszą pamiętać o kilku niezwykle ważnych sprawach.

Jak się przygotować na wejście na Orlą Perć?
Najlepiej na szlak wybrać się w dwie – trzy osoby, z którymi już wcześniej miało się do czynienia na innej trasie. Ogromną rolę odgrywa właściwe przygotowanie kondycyjne – dotyczy to nie tylko fizycznej sprawności, ale także wytrzymałości psychicznej. Ale to nie jedyna ważna kwestia. Mimo, iż Orla Perć oferuje dość dobry system zabezpieczeń, nie wolno zapominać o własnym zapleczu. Na najważniejsze elementy ekwipunku składają się: akcesoria – kask wspinaczkowy, czołówka, telefon komórkowy, powerbank lub druga w pełni naładowana bateria, kompas, mapa;
odzież – odpowiednio dobrane do pory roku obuwie trekkingowe, kurtka przeciwdeszczowa, kurtka typu softshell, bielizna termoaktywna, nakrycie głowy stosowane do pory roku, rękawice wspinaczkowe, dwie pary skarpet;
plecak – jak najbardziej pojemny, lekki, z usztywnieniem i regulacją.

Poszukujesz noclegu w Zakopanem?

Sprawdź ApartamentyLuxZakopane.pl

Orla Perć to marzenie większości amatorów wspinaczek górskich. Nie każdy jednak powinien decydować się na wyruszenie na ten najtrudniejszy szlak w Polsce, zwłaszcza bez odpowiedniego przygotowania technicznego i praktycznego. Nie bez znaczenia jest też garść podstawowej wiedzy teoretycznej na temat samej trasy: czasu jej przejścia czy tego, jakie „niespodzianki” mogą czekać na szlaku. Jeśli nie spełniasz obu tych warunków, lepiej zrezygnuj i wybierz się w mniej angażujący Twoje siły i sprawdzający umiejętności oraz kondycję fizyczną szlak.