google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Z dzieciakami do Katowic

Nie tylko dla najmłodszych fanów kopalń. Śląsk od dobrych kilku lat skutecznie walczy o uwagę turystów. Katowice oferują atrakcje dla całych rodzin, których pozazdrościć może niejedno polskie miasto. Od Westernu po najmniejsze książki świata. Szukajcie a znajdziecie dobrą zabawę.

Z dzieciakami do KatowicKatowice nie tylko Górnicze

fot. POT Fotopolska

Trzebia mieć napradę sporo czasu, aby zobaczyć wszystko co oferują Katowice turystom. Większość z nas pomyśli od razu jedynie o Spodku i Rynku Głównym, tymczasem katowickie zakamarki mają o wiele więcej do zaoferowania. Nie tylko jeśli chodzi o gónicza historię czy rozwój techniki. Niezwykłe, niegdyś wybitnie przemysłowe miasto chwali się nie tylko architekturą. Parki, nietypowe muzea, ciekawe kluby i kulturalne propozycje. Poniższa lista nie wyczerpuje tematu, ale może ułatwić wybór.

Obowiązkowe punkty miasta

Alternatywą dla Rynku Głównego może być wypad na Deptak Mariacki. Poza licznymi sklepami i restauracjami można tu spotkać muzyków grających na żywo oraz straganiarzy sprzedających książki i pamiątki. Nie zabraknie też miejsc, gdzie warto zatrzymać się na coś słodkiego. Dodatkowo na końcu ulicy Mariackiej znajduje się zabytkowy, neogotycki Kościół Mariacki. Przy parafii często organizowane są festyny i koncerty. Sam deptak gości również wiele festiwali, imprez muzycznych i akcji kulturalnych.

Jeśli dzieci są ciekawe górniczej historii albo marzą o zobaczeniu kopalni od wewnątrz, koniecznie pokaż im wieżę wyciągową szybu ,,Prezydent” dawnej kopalni węgla kamiennego. Wieża jest częścią jednej z najstarszych i najdłużej ,,fedrujących” kopalń górnośląskich. Oprócz niej dla zwiedzających dostępne są także inne części kompleksu „Sztygarka”, między innymi niezwykle ciekawa maszynownia szybu „Erbreich II” oraz szybów „Erbreich I” i „Wojciech”, a także siedziba zakładowej straży pożarnej i budynek dawnego magazynu. Kto wie, może taka przygoda wychowa przyszłęgo strażaka?

Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania powinna być katowicka Dolina Trzech Stawów, piękny park leśny, który pełny jest malowniczych zbiorników wodnych. Stanowi on centrum rekreacyjno-sportowe. Poza boiskami do siatkówki plażowej, placami zabaw i możliwością skorzystania z sauny, dostępna jest tu także wypożyczalnia sprzętu pływającego. Częścią kompleksu jest również stadnina koni.

Park im. Tadeusza Kościuszki to także dobre miejsce na rodzinny wypoczynek. Na tym utrzymanym w stylu angielskim terenie rekreacyjnym odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, na przykład koncerty piosenki francuskiej i muzyki symfonicznej. Znajduje się tu także jedyna zachowana w Polsce, zabytkowa wieża spadochronowa, Ciekawą atrakcją dla dzieci może być również bulodrom do gry w pétanque (grę prowansalską) i galeria rzeźby plenerowej.

Na koniec warto wybrać się do odległego o 12 kilometrów od Katowic Będzina. Znajduje się tu barokowo-klasycystyczny, XVIII-wieczny Pałac Mieroszewskich, gdzie mieści się obecnie część Muzeum Zagłębia. Udostępniane tam wystawy archeologiczne, etnograficzne i historyczne można oglądać zwykle od 10.00 do 18.00, a w każdy czwartek zwiedzanie jest bezpłatne.

Częścią tego samego muzeum jest również leżący na wysokiej skarpie, na lewym brzegu Czarnej Przemszy świetnie zachowany Zamek z XIV wieku. Dodatkowo atrakcją Zamku jest Wieża (dopłata do biletu do muzeum: 4 zł), gdzie wchodzi się aby podziwiać malowniczą będzińską panoramę.

Trochę nauki i nauczki

Jeśli chcemy, by dzieci jak najwięcej wyniosły z wycieczki, możemy zabrać je do jednego z katowickich muzeów. Ciekawe okaże się między innymi Muzeum Najmniejszych Książek Świata, gdzie można zobaczyć zminiaturyzowane wersje najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Warto wspomnieć, że wśród tutejszych eksponatów znajduje się między innymi dzieło wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa: spisany Alfabet łaciński o wymiarach 0,8 na 1 milimetr.

Całej rodzinie powinno się również spodobać w chorzowskim planetarium. Zabierze Was ono w podróż po nieboskłonie i dziejach kosmosu. Tutejsze seanse filmowe dostosowane są dla dzieci w różnym wieku, dlatego nie trzeba obawiać się, że młodsze pociechy zagubią się w zawiłościach terminologii. Niezapomnianych przeżyć dostarczy również obserwatorium astronomiczne. Poprzez największą w Polsce lunetę soczewkową można zobaczyć księżyc tak, jakby był o krok od obserwatora oraz podziwiać niebo nad Śląskiem.

W pobliskim Chorzowie warto też wpaść do Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Miejsce to organizuje liczne imprezy plenerowe i wystawy. Poprzez dobrą zabawę przekazuje wiedzę o ponad 100 zabytkowych obiektach dużej i małej architektury, które znajdują się na terenach tutejszego skansenu. Warto tu wrócić także w zimie. W sezonie organizowane są kuligi po terenie parku.

Muzeum Śląskie to jeden ze standardowych przystanków, jeśli chodzi o kulturę w Katowicach,ale spokojnie, nie jest to galeria poświęcona górnictwu. Dzieciom spodoba się przede wszystkim otwierana w sierpniu wystawa zabawek. Obok lalek, misiów i zabawek nakręcanych obejrzeć można będzie również stare fotografie i wziąć udział w dziecięcych warsztatach.

W ofercie kulturalniej, kierowanej przede wszystkim do dzieci, nie może zabraknąć kin i teatrów. Polecamy szczególnie Kino "Światowid", gdzie można obejrzeć nie tylko komercyjne produkcje, Śląski Teatr Lalki i Aktora, w którym dominuje repertuar baśniowy i odbywa się coroczny Festiwal Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom” oraz barwny Teatr Dzieci Zagłębia.

Jeśli starczy czasu warto na koniec wybrać się do zoo. To w Chorzowie oferuje nie tylko spotkanie z egzotycznymi zwierzętami, ale i atrakcje takie jak Kotlina Dinozaurów i Dziecięcy Ogródek dla najmłodszych. Zoo organizuje również mnóstwo dodatkowych akcji takich jak choćby zwiedzanie nocą.

Gdzie jadać z dziećmi?

Jednym z lokali wspierających rodziców z maluchami jest urocze Bistro Weranda, gdzie współgrają ze sobą przytulny wystrój i tradycyjne polskie smaki. Nie ma tu dań udziwnionych, które dzieci mogłyby z miejsca odrzucić. Kuchnia jest domowa i prosta: placki ziemniaczane, pierogi, przepyszne zupy i sałatki. Znajdzie się też coś dla fanów potraw włoskich. Bistro mieści się w Zabrzu. Z centrum Katowic to zaledwie 18 kilometrów.

 

Jeśli jednak nie chcecie kluczyć i błąkać się bez potrzeby, to w samym środku miasta znajdziecie restaurację Wiejska Chatka. To oryginalne miejsce nie tylko zachwyci was stylizacją wnętrza, ale i doskonale nakarmi. Znajdą się tu specjały kuchni wiejskiej i mięsnej, a także różnorodne zupy i coś na słodko. Chatka ma oczywiście kącik dla dzieci, w którym maluchy mogą zająć się zabawą i kolorowaniem do czasu, kiedy rodzice skończą posiłek. Dodatkowo pociechy mogą liczyć na słodki prezent po skończonym obiedzie. Restauracja „nagradza” w ten sposób wszystkie dzieci.

Jeśli lubicie ryby, to w Parku Chorzowskim czeka na was Wioska Rybacka, prawdziwy raj dla smakoszy i fanów morskich opowieści. Wnętrze jak u bosmana pozwala poczuć kawałek morza nawet w odległym od niego Chorzowie. W pobliżu Wioski znajduje się plac zabaw. Maluchy mogą się tam wyszaleć, oczekując na posiłek, zamiast kręcić się i marudzić przy stole.

Przyjazna dzieciom jest teżDobra Karma, restauracja działajaca według zasady „Gość w Dom, Bóg w Dom”. Serwowane są tam smaczne i zdrowe, zrównoważone posiłki. Poza daniami rybnymi większość potraw jest wegetariańska. Podawane są także desery i różnorodne herbaty. Natrafimy też na takie napoje jak kwas chlebowy, sok z brzozy, lemoniada i napój aloesowy.

A na koniec – deser. W tym niezrównana będzie Czekoladziarnia. Tam zaserwują nam nie tylko czekoladę w formie napoju, ale i różnorodne czekoladowe przekąski, praliny (które można kupić także na wynos) i czekoladowe desery z owocami. Wystarczy wybrać się do Gliwic, na Rynek Główny (około 20-25 km od centrum Katowic).

A dla miłośników dinozaurów idealnym miejscem zabaw będzie Park Dinozaurów i Ogromnych Owadów w Ustroniu. Na dzieci czekają ruchome i wydające odgłosy eksponaty dinozaurów. Jeśli wasze pociechy nie boją się 7-metrowego Brachiozaura i największego drapieżnika w historii Ziemi Tyranozaura Rexa lub mażą o karierze archeologicznej, to nie możesz ominąć tego miejsca. Poza parkiem tematycznym na dzieciaki czeka między innymi piaskownica małego paleontologa, minigolf i samochód z miasteczka Flinstonów.

Aktywny wypoczynek

 

W upalne dni dzieci chcą się wyszaleć, a rodzice ochłonąć. W tej sytuacji aquapark jest idealnym rozwiązaniem. Nowoczesny, niedawno otwarty Aquadrom oferuje nie tylko sieć basenów i zjeżdżalni, ale i spokojną strefę relaksu w saunie, a nawet tubę dla puetwonurków. W wakacje prowadzone są liczne zajęcia dla dzieci.

W Żorach natomiast warto wpaść do Miasteczka Westernowego Twinpigs, jedynego takiego miejsca w kraju. Strzelnica, inscenizacja napadu na bank i wesoły zakątek Luky Luke'a świetnie zabawią całą rodzinę. Indianie, rewolwerowcy i kowboje zapraszają! Klimat dzikiego zachodu gwarantowany!

 

Stadnina Koni Pandor to miejsce, w którym dzieci będą mogły nie tylko zobaczyć te piękne zwierzęta, ale i spróbować własnych sił w dosiadaniu ich. Profesjonalni instruktorzy nauczą maluchy jazdy konnej i opowiedzą co nieco o tych pięknych zwierzętach.

W Chorzowie czeka na Was za to także wspaniały Park Linowy. Oferuje on dobrą zabawę nie tylko dla najmłodszych, ale i ich opiekunów. Park oferuje trzy trasy o zróżnicowanym stopniu trudności, w tym jedna z najtrudniejszych w Polsce. Wykwalifikowana kadra czuwa nad bezpieczeństwem uczestników zabawy. Tor dla dzieci ma 12 przeszkód, między innymi pochylnię, tyrolkę, kłodę, płyty z otworami. Aby spróbować swoich sił na linach trzeba mieć przynajmniej 130 cm wzrostu.

Po drodze

Jadąc do Katowic lub opuszczając je, warto zboczyć na chwilę z trasy. Urozmaicenie dłużącej się drogi przyda się nie tylko dzieciakom. Proponujemy odpoczynek w cieniu ruin Zamku Szczerba. Wzniesione między Diabelskimi Skałami, XIII wieczne mury mogą okazać się fascynujące. Zamek znajdziecie po lewej stronie drogi prowadzącej z Międzylesia do Gniewoszowa.

Ferma striusi w Ogrodzieńcu to ciekawy przystanek w drodze do Katowic. Nie tylko można tam zobaczyć te egzotyczne, wielkie ptaki, ale i kupić ich wielkie jaja i inne wyroby - mięso, galanterię i pióra.

Warto zobaczyć także prawdziwą pustynię, zwaną też polską Saharą. Pustynia Błędowska, jedno z niewielu takich zjawisk w Europie to ciekawe miejsce na krótką pieszą lub rowerową wyprawę. Najlepiej odwiedzić ja od strony miejscowości Chechło. Taka tajemnica napewno sprawi, że dzieciaki zapamiętają Katowice jako miejsce wielu atrakcji i tajemnic.

 

 

 

Marek Pindral - odwiedził kilkadziesiąt krajów, bacznie obserwując ...

Iza Gamańska - fotograf, z zamiłowania podróżnik. Podróże ...

Marcin Jakub Korzonek - instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, ...

Bartosz Piziak - geograf pochodzący z Rzeszowa, nieodłącznie ...

Współcześnie Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, ...

Górnośląska Kolej Wąskotorowa to najstarsza na świecie czynna ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/385/katowice-rodzinnie/