google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Droższy wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

Od marca 2014 roku zdrożały bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Będzie to pierwsza podwyżka cen w TPN od dziesięciu lat. Pieniądze zasilą budżet Parku i zostaną przeznaczone na dalszą ochronę przyrody.

Droższy wstęp do Tatrzańskiego Parku NarodowegoTPN

Mateusz Grochocki

Turyści, którzy w tym roku planują wycieczki szlakami Tatrzańskiego Parku Narodowego, muszą być przygotowani na zmiany, jakie zaszły w opłatach za wstęp. Podwyżka jest nieznaczna, odwiedzający nie powinni znacznie odczuć jej skutków. Za bilet normalny zapłacimy teraz 5 zł, za ulgowy 2, 50 zł. Wzrośnie również koszt biletu tygodniowego – od marca wynosi on 25 zł za bilet normalny – oraz grupowego, który będzie kosztował 45 zł. Do 50% ulgi maja prawo uczniowie, studenci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne oraz żołnierze służby czynnej.

Regulamin Tatrzańskiego Parku Narodowego zwalnia z opłat za wstęp dzieci do 7. roku życia, mieszkańców gmin położonych w jego granicach oraz osoby, które zmierzają najkrótszą drogą do miejsc kultu religijnego na szlakach.

Nie tylko w Tatrach podniesiono ceny biletów. Podwyżki zaplanowano również w Bieszczadzkim Parku Narodowym oraz Parku Narodowym Gór Stołowych. Tam bilet normalny kosztował będzie 6 zł, ulgowy 3zł.

Zmiany w cenach biletów spowodowane są zmniejszeniem dotacji od państwa. W zeszłym roku Tatrzański Park Narodowy otrzymał 5,8 mln. zł dofinansowania. W tym roku wyniosło ono tylko 4,7 mln. zł. Pieniądze z opłat za wstęp do parków narodowych poświęcane są na remonty szlaków, działania edukacyjne oraz ochronę przyrody. Tatrzański Park Narodowy 15% uzyskanych przychodów przeznacza na Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Pieniądze uzyskane z biletów wstępu nie tylko pozwalają władzom na nowe inwestycje oraz poprawę warunków turystycznych, ale również służą ochronie zwierząt i ludzi oraz pozwalają zadbać o bezpieczeństwo odwiedzających. W tym roku ponadto, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego planowane są nowe inwestycje, m.in. remont 10 km tras turystycznych w rejonie Czerwonych Wierchów, na który przeznaczono 3 miliony złotych.

Dolina Biebrzy to teren niezwykle cenny przyrodniczo. Znajdują ...

W wakacje marzymy zazwyczaj o wypoczynku nad krystalicznie ...

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody stało się ...

Największe w województwie podlaskim jezioro Wigry wraz z ...

Jak wygląda ryś, żubr i łoś? Jak nazywa ...

nocleg

zdrowie i uroda

atrakcje

https://veturo.pl/article/44/tpn-podwyzka/