google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Niewidzialna wystawa w Warszawie

Warszawa atrakcje

Jest takie miejsce w Warszawie, które przenosi ludzi do innego świata. Jest taka wystawa, której nie widać. Tu, gdzie rządzi mrok, dzieją się cuda, zmieniają się ludzie, wyostrzają się zmysły.

Niewidzialna wystawa w WarszawieNiewidzialna Wystawa

fot. Mateusz Grochocki

To, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami otacza nie tylko ciemność, ale także aura tajemnicy. Wkraczamy do świata, który nie jest nam dostępny, choć chętnie się na nas otwiera. Uruchamiamy wszystkie zmysły: wyostrzamy słuch, węch, jesteśmy czuli na dotyk. Wrażliwość jest kluczem do wykonania zadania, zadanego nam przez przewodnika. Tylko on – jedyna osoba w zamkniętym pokoju – porusza się tutaj swobodnie, pewnie, bez strachu. Tylko on wie, w jaki sposób się poruszać. Tylko on wie, jak „zobaczyć” świat w ciemności. Czy i ty odnajdziesz się w mroku?

Rzeczywistość osób niewidomych jest trudna do zrozumienia dla kogoś, kto widzi i poznaje świat przede wszystkim za pomocą zmysłu wzroku. Kiedy on zawodzi, trzeba dopuścić do siebie inne bodźce, w równy – choć zupełnie odmienny – sposób opisujące przestrzeń dookoła nas. Czy możemy poznać ten świat, dowiedzieć się, w jaki sposób odczytywać inne, pozawzrokowe sygnały tak, aby normalnie funkcjonować? Pragnienie zrozumienia rzeczywistości odczuwanej przez niewidomych było marzeniem pewnej Węgierki. Miłość do męża, który stracił wzrok skłoniła ją do pewnego rodzaju poświęcenia: kobieta postanowiła żyć w zupełnej ciemności, aby zbliżyć się do ukochanego.  Tak zrodziła się koncepcja Niewidzialnej Wystawy, która w Budapeszcie działa od 2007 roku, a do Polski dotarła 4 lata później.

Szczegóły niecodziennej ekspozycji naprawdę owiane są tajemnicą. Poproszono nas o nieujawnianie elementów wystawy. Organizatorzy chcą, aby każdy na własnej skórze i na własnych zmysłach poczuł to, co czeka na nas za tajemniczymi drzwiami. Nie zdradzając więc detali spróbujmy wytłumaczyć, czym jest Niewidzialna Wystawa. To nie tylko poruszanie się po salach w absolutnej ciemności. Okazuje się, ze jak zwykle najważniejsi są ludzie, czyli w tym wypadku przewodnicy. W mroku oprowadzą nas osoby niewidome, które zabierając nas za tajemniczą kotarę, równocześnie wpuszczą nas do swojego świata, opowiedzą w ciekawy i życzliwy sposób o swoich doświadczeniach i odpowiedzą na wszystkie pytania. Dowiemy się, że utrata wzroku nie zabiera radości, a do ciemności można się przyzwyczaić. Błądząc po korytarzach, próbując się poruszać i obijając się o przedmioty, które znamy z codzienności, będziemy zaskoczeni, kiedy usłyszymy: „Ja nie mam z tym problemu”. Może jest tak, że my widzimy w świetle, a osoby niewidome w mroku?  Wszystko zależy od perspektywy.
Zanim jednak przekroczymy granice dwóch rzeczywistości, przewodnicy opowiedzą nam o tym, jak wygląda życie osoby, która utraciła wzrok. Dowiemy się m.in. jak wygląda alfabet Braille’a i na jakich zasadach go utworzono, jak działają komputery przystosowane do obsługi przez osoby niewidome lub spróbujemy poukładać proste puzzle z zawiązanymi oczami. Zaskakujące mogą być przedmioty codziennego użytku, ułatwiające proste czynności, które sami będziemy musieli rozpoznać. Nie będziemy odbierać zabawy, dlatego nie zdradzimy, do czego służą. Nie bójmy się pytać. Przyjaźnie nastawieni przewodnicy na pewno wszystko nam wytłumaczą. Najważniejsze, abyśmy byli otwarci: na nowe doznania, drugiego człowieka i ciemność. Tak przygotowani, możemy ruszyć dalej i w niewielkiej grupce zwiedzić specjalnie przygotowane sale. Za zapachy i dźwięki, które poczujemy i usłyszymy w środku, odpowiedzialna jest grupa Mood Media, specjaliści od rozwiązań sensorycznych. Niech ogarnie nas mrok, ruszamy na odkrycie nieznanego! Pamiętajmy tylko, aby zaufać przewodnikowi w ciemno.

Niewidzialna Wystawa znajduje się w na pierwszym piętrze Galerii Handlowej w Millennium Plaza przy Alejach Jerozolimskich 123a w Warszawie.  Zwiedzać można od poniedziałku do piątku od godziny 12 do 20 oraz w weekendy od 10 do 20. Ostatnie osoby wchodzą o godzinie 19. Grupy wyruszają co 15 minut, w każdym terminie można zarezerwować miejsce dla 8 osób. Organizatorzy proszą o przybycie na miejsce 15 minut wcześniej. Bilet warto kupić za pośrednictwem strony internetowej. Normalny kosztuje wtedy 21 zł, ulgowy 16 zł, a grupowy 13 zł. Wejściówki na miejscu kosztują odpowiednio: 25 zł, 22 zł i 19 zł. Dostępne są również bilety rodzinne.

Dowiedz się więcej.
Godziny zwiedzania: Pn.-Pt. 12-20 (Ostatnia grupa wchodzi o 19.00)
Sob., Nd. 10-20 (Ostatnia grupa wchodzi o 19.00)

Szukasz pomysłu, jak w ciekawy sposób spędzić weekend? ...

Historia Polski robi niesamowite wrażenie zarówno na Polakach, ...

Organizacja przyjęcia urodzinowego dla bliskiej osoby to spore ...

Spacerowanie to jedna z przyjemniejszych form poznawania miasta. ...

Kiedy przechadzamy się alejkami Łazienek Królewskich w Warszawie, ...

Park rozrywki Julinek jest największą tego typu atrakcją ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/449/warszawa-atrakcje-niewidzialna-wystawa/