google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Odmienione Krupówki?

Atrakcje Zakopanego

Najsłynniejsza ulica Zakopanego przejdzie prawdziwą metamorfozę. Miejsce kojarzone z handlem, kiczowatymi ozdobami i reklamami ma przemienić się w Park Kulturowy Krupówki. Ulicznych sprzedawców czekają zmiany.

Odmienione Krupówki?Krupówki cierpią na nadmiar reklam

Mateusz Grochocki

Gdy spacerujemy Krupówkami z każdej strony atakują nas kolorowe hasła reklamowe i nowe oferty ulicznych handlarzy. Możemy kupić tutaj wszystko: od pseudogóralskiej wykonywanej w Chinach ciupagi, pluszowe owieczki, kierpce, wyroby ze skóry i wełny, po plastikowe miecze samurajskie i zdalnie sterowane zabawki. Wszystko co tęczowe, kiczowate i jarmarczne. Najsłynniejsza ulica Zakopanego już dawno przestała kojarzyć się z góralską kulturą. Od dawna traktowana jest jak targowisko. Jednym taki styl się podoba, inni go krytykują. W odpowiedzi na negatywne głosy ze strony mieszkańców, turystów, przedstawicieli mediów i architektów, władze miasta zdecydowały o wprowadzeniu poważnych zmian w przestrzeni miejskiej. Prace nad nową uchwałą o utworzeniu Parku Kulturowego Krupówki trwają i mają zakończyć się wraz z rozpoczęciem sezonu letniego. Inspiracją dla władz miasta był podobny park, który powstał w Krakowie.

Plan zagospodarowania i uprzątnięcia Krupówek, oparty na ustawie o ochronie zabytków, powstał już dawno. Niestety, prawa nie można było egzekwować, dlatego niewiele się zmieniło:

–  Od niemal trzech lat obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, przegłosowany przez Radę Miasta Zakopane. Wiele z zapisów ww. planu zostało przeniesionych dosłownie do projektu uchwały „Park Kulturowy Krupówki”. Gdyby wszyscy właściciele nieruchomości stosowali się do przepisów Planu Zagospodarowania  Przestrzennego „Krupówki” (Śródmieście) już teraz Krupówki wyglądałyby inaczej. Niestety wszystko, co w tym momencie może zrobić Miasto, to widząc np. nielegalne instalacje/elementy składać każdorazowo doniesienie  do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Tak też czynimy. Wprowadzenie „Parku Kulturowego Krupówki” ma dać burmistrzowi instrumenty bezpośredniego egzekwowania przepisów prawa – przyznają urzędnicy.

Sporządzenie i przyjęcie specjalnej uchwały ma ułatwić straży miejskiej pracę i zmusić sprzedawców do respektowania przepisów. Celem jest ujednolicenie estetyczne wyznaczonego terenu, pozbycie się handlarzy, którzy działają nielegalnie, oraz wyeksponowanie budynków, które do tej pory były zasłonięte przez reklamy. W planie jest ujednolicenie fasad kamienic, jak również wyglądu mniejszych elementów wystroju ulicy, np. parasoli w ogródkach restauracyjnych oraz sklepowych markiz. Uregulowano również wielkość i kolorystykę reklam. Będą one mogły zajmować jedynie 20% powierzchni witryny. Najwięcej kontrowersji wzbudza zakaz handlu obwoźnego i obnośnego oraz wystawiania towarów na elewacjach budynków, we wnękach i przejściach. Z ulicy zniknąć mają  jednak nie tylko kramiki z pamiątkami i automaty do gier, ale także przebierańcy, maskotki i osoby, które proponują pozowanie do zdjęć. Pozostanie jedynie biały miś – którego władze uznały za jeden z symboli Zakopanego – góralskie dorożki konne, handlarze regionalnymi wyrobami oraz karykaturzyści.

Miejsce na Krupówkach będzie reglamentowane. Każdy chętny przedsiębiorca czy handlarz będzie sprawdzany przez specjalnie powołany zespół, który zdecyduje o możliwości jego działalności na terenie Parku Kulturowego. Ma on obejmować centrum Krupówek, część ulicy Nowotarskiej aż do granic z Pęksowym Brzyzkiem, ulicę Kościuszki od Krupówek do skrzyżowania z Alejami 3 Maja, plac Niepodległości oraz okolice kina Sokół. Handlarze będą mieli czas na przystosowanie się do nowych przepisów do 30 grudnia, później grożą im mandaty o wysokości nawet do 500 złotych lub – jeśli sprawa trafi do sądu – grzywna do 5 tysięcy złotych. Władze miasta pracują jeszcze nad szczegółami uchwały.

–  Chcemy, aby wszystkie zapisy, zawarte w projekcie uchwały „Park Kulturowy Krupówki”, stały w zgodzie z innymi, już funkcjonującymi aktami prawnymi i pomogły w egzekwowaniu prawa. Nie są one wymierzone przeciwko komukolwiek, a mają na celu jedynie zlikwidowanie instalacji, elementów i działalności, które na Krupówkach znalazły się nielegalnie – przekonują władze miasta. Celem jest uzyskanie ulicy reprezentacyjnej, jednolitej wizualnie i estetycznie, przestrzeni atrakcyjnej dla mieszkańców i turystów, ale jednocześnie przychylnej uczciwym handlowcom. Urząd Miasta Zakopane wychodzi naprzeciw oczekiwaniom odwiedzających Krupówki, stwarza miejsce, które będzie symbolem godnym pozazdroszczenia. – Chcemy stworzyć przestrzeń, która zapewni przyjemną atmosferę mieszkańcom Zakopanego i przybywającym pod Giewont turystom, zachęcić wszystkich do spędzania tam czasu, spowodować, że będą oni Krupówki odwiedzali tłumnie i z przyjemnością, tworząc tym samym dobry klimat dla prowadzenia i rozwijania tam legalnej działalności gospodarczej – uspokaja burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher.

Urząd miasta przyznaje, że na Krupówkach istotny jest wygląd każdej posesji, ponieważ pełni ona funkcje reprezentacyjne. Zazwyczaj pierwszą „podróżą”, którą odbywają turyści będący w Zakopanem, jest wizyta na najsłynniejszej ulicy miasta. Prawdopodobnie już w tym roku stanie się ona prawdziwą  jego wizytówką.

Dlaczego właściwie ten szlak zyskał miano najbardziej niebezpiecznego ...

Szukasz miejsca, w którym spokojnie zrelaksujesz się z ...

Jednym z ciekawszych pomysłów na spędzenie wakacji są ...

Tatry to legendarne polskie góry, zasłużenie cieszące się ...

Najstarszy w Zakopanem, niewielki Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym ...

Zwiedziłeś już Zakopane i wędrowałeś pogórach lub dopiero ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/47/krupowki-zmiany/