google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ostrów Tumski

Wrocław to miasto legend. Spora część wrocławskich legend opowiada historie najstarszej części miasta – Ostrowa Tumskiego. Wyspa ta, która wyspą jest jedynie z nazwy, przez wieki obrosła w zabytki i historie.

Ostrów Tumski we WrocławiuWrocław, Ostrów Tumski

fot. Mateusz Grochocki

W języku staropolskim "ostrów" oznacza po prostu wyspę. W rzeczywistości na Ostrów Tumski składa się kilka wysepek połączonych systemem mostów. Wysepki te, położone na rozlewisku rzeki Odry, stanowią kolebkę historyczną Wrocławia i jedną z najpiękniejszych dzielnic miasta. Poruszać się tu można tylko spacerowym krokiem, który sprzyja wsłuchiwaniu się we wrocławskie legendy.

Mieszko i Dobrawa – para, którą połączyła rzeka

Tradycją stało się dziś wieszanie przez zakochanych kłódek na Moście Tumskim. Podobno, aby przypieczętować miłość i obiecać sobie jej wieczne trwanie należy kluczyk wrzucić do Odry. Rzeka nie tylko w czasach nam współczesnych łączyła dwoje ludzi. Według legendy księżniczka Dobrawa przybyła do Wrocławia łodzią. Na Ostrowie Tumskim czekał na nią polski książę, Mieszko I. W tym miejscu tych dwoje zaręczyło się przy dźwiękach muzyki oraz uderzeń w tarcze. Uczucie polskiego księcia i jego gorliwa chęć przyjęcia wiary Dobrawy ponoć zainspirowały okoliczną ludność, która, idąc za księciem, masowo wrzucała wówczas do Odry posążki pogańskich bożków.

Most ocalenia

Nie tylko miłosne historie związane są z Mostem Tumskim. W 1241 roku, kiedy na Wrocław najechali Mongołowie, mieszkańcy uciekali z miasta na wyspę. Niestety, tam również dosięgnął ich ogień i strzały wroga. Przeor wrocławski, Czesław Odrowąż, zaczął modlić się w intencji ocalenia ludności i drewnianych zabudowań, które znikały w płomieniach. Dzięki prośbom kierowanym do Boga najeźdźców poraziła kula ognia, która spadła z nieba. Niektórzy twierdzą jednak, że nie była to niebiańska pomoc, ale sam Czesław swoją wiarą stworzył zwycięski pocisk.

Dwa kościoły w jednym

Na Ostrowie Tumskim znajdziemy niezwykłe kościoły: jeden stojący w drugim. Stało się tak z powodu niecodziennego znaleziska. Kiedy budowniczowie kopali fundamenty na nowopowstający Kościół św. Bartłomieja, natrafili na korzeń, który kształtem przypominał krzyż. Wszyscy orzekli zgodnie, że nowa świątynia powinna być pod wezwaniem św. Krzyża. Mieszkańcy miasta nie chcieli jednakże rozzłościć świętego Bartłomieja oraz rezygnować z jego wstawiennictwa w niebie. Postanowiono więc wybudować dwa kościoły: św. Krzyża oraz św. Bartłomieja. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jedna budowla kryje w swych murach drugą.

Brama Kluskowa

Legendy z Ostrowa tumskiego nie są związane jedynie z główną Katedrą. Obok niej znajduje się niewielki kościółek pod patronatem św. Idziego, połączony z Domem Kapituły tzw. Bramą Kluskową. Niecodzienną nazwę brama zawdzięcza historii przekazywanej od pokoleń.

Dawno temu w Zielonym Dębie – miejscowości, która niegdyś leżała poza murami miasta a teraz stała się jego dzielnicą – mieszkał chłop o imieniu Konrad. Wszyscy sąsiedzi zazdrościli mu żony Agnieszki, która gotowała najlepsze kluski śląskie w okolicy. Niestety, kobieta zmarła podczas epidemii dżumy. Konrad przestał jeść. Nikt nie potrafił przyrządzić mu tak dobrych klusek jak Agnieszka. Pewnego dnia poszedł na targ do miasta, znalazł miejsce przy kościele św. Idziego, ale zmęczony postem zasnął. We śnie zobaczył żonę, która dała mu magiczny kociołek. Miał on dawać Konradowi kluski, pod warunkiem, że zawsze na dnie zostawi jeden. Wygłodniały mąż po obudzeniu się nie dotrzymał obietnicy i zjadł wszystko. Ostatnia kluska skamieniała i możemy ją zobaczyć dziś na bramie nazwanej przez świadków tego zdarzenia kluskową.

Kopalnia niklu, chryzoprazu i opalu zlokalizowana w miejscowości ...

Być koło Żywca i nie zwiedzić browaru, to ...

Pałace, zamki, drewniane kościoły, dinozaury i jeziora. Na ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Miejsce tajemniczych obrzędów ku czci słońca i innych ...

Dawne opactwo Cystersów w Krzeszowie, dolnośląska perła baroku, ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/479/Wroclaw-ciekawe-miejsca-ostrow-tumski/