Wrocław – ciekawe miejsca: Nadodrze

We Wrocławiu turysta szuka od razu Ostrowa Tumskiego i krasnoludków. Tymczasem aby cofnąć się w czasie najlepiej przejść się Nadodrzem. Tętniące życiem artystyczne centrum Wrocławia to jednocześnie miejsce, gdzie historia miesza się z nowoczesnością.

Nadodrze jest osiedlem wydzielonym w 1991 roku z większego osiedla o nazwie Ołbin. Leży na terenach zwanych Przedmieściem Odrzańskim, a od starówki oddziela je rzeka. Wystarczy zatem przejść jednym z mostów, aby poczuć artystyczną duszę miasta, bo tak mówi się o Nadodrzu. Swój niepowtarzalny charakter rejon ten zawdzięcza niewielkim zniszczeniom wojennym, które pozwoliły zachować architektoniczny układ minionych wieków. Wysokie, gęsto zabudowane kamienice, ulice wyłożone kostką brukową oraz pozostałe szyldy dawnych sklepów i zakładów rzemieślniczych tworzą atmosferę minionych epok. Przypominają, jak kiedyś wyglądało Śródmieście i pozwalają na chwilę cofnąć się w czasie.

Głowy w górę!

Spacerując po Nadodrzu co rusz trzeba zadzierać głowę, żeby podziwiać zdobienia kamienic. Nie można jednak zapomnieć o skupianiu wzroku również niżej. Na Nadodrzu wciąż można zobaczyć stare szyldy małych zakładów rzemieślniczych, czy niemieckie napisy na fasadach. Oprócz spacerowania po brukowanych ulicach można zajrzeć na Dworzec Nadodrze. Wciąż nieodnowiona, ale bardzo ciekawa stacja kolejowa zachęca czerwienią cegły do wejścia do wnętrza budynku. Kolejną interesującą budowlą jest Elektrociepłownia ulokowana pomiędzy rzeką a starymi kamienicami. Zaledwie kilka kroków dzieli ją od dawnego portu miejskiego, który wprawdzie leży już poza granicą osiedla, ale także zasługuje na uwagę wędrowców. Nadodrze jest bardzo fotogeniczne. Dobrze więc wziąć ze sobą aparat, bo można uchwycić koloryt dzielnicy w obiektywie. Fotografowie lubiący „brzydotę” w postaci zniszczonych budynków, pięknych choć obdrapanych klatek schodowych czy zaniedbanych podwórek i tzw. miejscowy folklor powinni być zachwyceni – oto niekończące się fotograficzne eldorado.

Kawa, kultura i rękodzieło

Żeby poznać mapę ciekawych miejsc, zwiedzanie Nadodrza trzeba zacząć od ulicy Łokietka i Infopunktu „Łokietka 5”, który się na niej znajduje. Tam dowiemy się, co obecnie dzieje się na Nadodrzu, gdzie możemy wstąpić na kawę lub coś zjeść.

Jeszcze do niedawna Nadodrze było uważane przez mieszkańców za osiedle niebezpieczne i zaniedbane. W 2009 roku miasto rozpoczęło program rewitalizacji. Wraz z rewitalizacją na Nadodrzu zaczęły pojawiać się kawiarnie, małe restauracje, pracownie i galerie sztuki. Wszystkie te miejsca mają swój niepowtarzalny styl i charakter. W jednej z kawiarni można przy kawie coś uszyć, bo w każdy stolik wmontowana jest maszyna do szycia. Gdzie indziej kucharz na oczach klientów przygotowuje ich posiłek. Nadodrze jest też dobrym miejscem na kupienie niebanalnej pamiątki w jednej z pracowni lub sklepie projektantów, którzy wybrali właśnie tę dzielnicę na realizacje swoich artystycznych przedsięwzięć. Przy odrobinie szczęścia można się załapać na jedne z organizowanych warsztatów rękodzielniczych. Co jakiś czas odbywa się tu Noc Galerii, podczas której kawiarnie i pracownie zapraszają na specjalnie przygotowane wydarzenia oraz kiermasz, na którym można kupić różne, ciekawe prezenty i pamiątki.

Pomijana przez turystów część Wrocławia aspiruje do miana artystycznego serca miasta. Wraz z trwającą rewitalizacją ma szansę stać się miejscem pełnym życia, wypełnionym inicjatywami artystycznymi i wydarzeniami kulturalnymi, które jak magnes przyciągać będą nie tylko Wrocławian, ale i przyjezdnych. Tym bardziej więc warto zobaczyć, jak nowa wizja Nadodrza miesza się z duchem dawnych czasów.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(17) "Wrocław atrakcje" ["meta_title"]=> string(78) " Nadodrze we Wrocławiu - Atrakcje Turystyczne, Atrakcje Wrocławia, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(92) "Wrocław, Nadodrze - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca we Wrocławiu - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Karolina Anglart" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.1206117214778004154140944592654705047607421875) ["lng"]=> float(17.0311327254891011762083508074283599853515625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Wrocław atrakcje

meta_title: Nadodrze we Wrocławiu - Atrakcje Turystyczne, Atrakcje Wrocławia, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wrocław, Nadodrze - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca we Wrocławiu - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: Karolina Anglart

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Nadodrze we Wrocławiu - Atrakcje Turystyczne, Atrakcje Wrocławia, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wrocław, Nadodrze - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca we Wrocławiu - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Karolina Anglart

meta_desc: Wrocław, Nadodrze - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca we Wrocławiu - poleca veturo.pl