Łeba z lotu ptaka

Morze Bałtyckie cały rok

Zobacz jakie atrakcje  czekają nadmorskich miejscowościach. Karmienie fok, duch w jednej z morskich latarni, poczęstunek rybą od najlepszego kucharza w mieście, możliwość przejścia polskiej Sahary i walki Wikingów - to tylko kilka z nich.  

8 kilometrów od Łeby znajduje się kolejny park: Sea Park Sarbsk, czyli fokarium. Bilety wstępu są wprawdzie dość drogie (od 17 do 24 złotych), ale warte swojej ceny. To miejsce za każdym razem zachwyca nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Łączy przyjemne z pożytecznym, czyli zabawę z nauką. Fokarium oferuje nie tylko możliwość podziwiania akrobacji fok, ale także ich karmienie i codzienną opiekę medyczną. Znajdują się tu także trójwymiarowe, Prehistoryczne Oceanarium, Muzeum Marynistyczne, Park Makiet Zwierząt Morskich oraz Park Miniatur Latarni Morskich. Na koniec dnia zachęcam, aby dzieci skorzystały z atrakcji w Parku Zręcznościowym Małego Pirata. To jeden z największych, krajowych parków linowych.

Jako, że Łeba kojarzy mi się głównie z parkami, wspomnę jeszcze krótko o Parku Dinozaurów. Znajduje się w nim 100 makiet gadów, naturalnej ich wielkości. Dodatkowo młodsze dzieci zachwyci replika pojazdu Flinstona, mini zoo oraz dwa place zabaw.

Hel

Z doświadczenia napiszę, że półwysep można przejść wzdłuż i w szerz jednego dnia. Wielu moich znajomych uważa, że niema tam również zbyt wiele do zobaczenia. Latarnia morska, Fokarium, Muzeum Rybołówstwa i plaża to według nich najciekawsze miejsca. O latarni nie będę się rozpisywać, ale Muzeum Rybołówstwa jest najstarszym zabytkiem Helu, jako że poewangelicki kościół, w którym się znajduje, pochodzi z XV w. Znajduje się tam wiele rybackich przyrządów stosowanych dziesiątki lat temu.

W fokarium na Helu, oprócz akrobacji i karmienia fok, zachęcam Was jednak do zwrócenia uwagi na gablotę śmieci, które wydobywane są z basenów. To właśnie turyści wrzucają je do basenów – czasem trudno odgadnąć dlaczego.

Najlepszym czasem na zwiedzanie półwyspu jest ostatni tydzień lipca, a szczególnie ostatnia jego sobota. Tego dnia na najważniejszej ulicy miasta, Wiejskiej, odbywa się Dzień Ryby. Co roku kucharze z najlepszych restauracji konkurują ze sobą tworząc rzadko spotykane dania, z królującej w tym dniu ryby. Po ogłoszeniu werdyktu turyści mogą skosztować zwycięskiej potrawy.

Ustka

Wprawdzie nigdy żadnego ducha w Ustce nie spotkałam, ale jak głosi opowieść pracowników tamtejszej latarni, jeden z nich w niej straszy. Na pytanie, dlaczego nigdy żaden gość go nie zobaczył ani nie usłyszał (a podobno bardzo hałasuje), pracownicy odpowiadają, że tylko przy turystach duch się uspokaja. Ciekawe…

W Ustce na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Chleba. To jedno z nietypowych i najciekawszych muzeów w Polsce. Znajduje się w nim około 2 tysięcy eksponatów, związanych z chlebem. Są to przyprawy stosowane dawniej i dziś, pocztówki i znaczki z wizerunkiem wypieków, książek o historii piekarnictwa, jedna z pierwszych lodówek działająca bez prądu czy gofrownica.
Mój sekret dotyczący Ustki, ma związek z opalaniem. Jeśli chcecie uniknąć plażowego tłoku, wybierzcie się na plażę zachodnią. Znajduje się wprawdzie dalej od kurortów i hoteli, ale nie jest przeludniona. Jeśli od wakacji wymagacie lenistwa na słonecznej plaży – to będzie idealne miejsce.

Wolin

Wyspę warto odwiedzić w wakacje, ze względu na Festiwal Wikingów i historyczne walki z nim związane. Warto jednak też poza sezonem zobaczyć Wzgórze Wisielców, czyli kurchanowe cmentarzysko, które powstawało od IX do XI wieku, a także woliński skansen, w którym znajduje się replika osady Wikingów. Do dziś nie wiadomo czy legenda o warownym obozie Jómsborg z własnym portem na 300 okrętów, jest tylko wymysłem ludzkiej wyobraźni czy też prawdą. Niezależnie od tego, naukowcy coraz częściej wspominają, że jeśli obóz istniał naprawdę to prawdopodobnie leżał na wyspie Wolin. Bez względu na historyczne badania, Wikingów na wyspie Wolin spotkamy współcześnie. Atrakcje przez nich proponowane pozwolą się oderwać od codziennego zgiełku i zwyczajnie wakacyjnie odpocząć.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(99) "Morze Bałtyckie cały rok - Wczasy Nad Morzem, Kurorty Nad Bałtykiem, Wakacje w Polsce, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(96) "Morze Bałtyckie - atrakcje polskiego morza - opisy nadmorskich miejscowości - poleca Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Pomorze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(54.7677413645651967044614139012992382049560546875) ["lng"]=> float(17.548369911848698876610797015018761157989501953125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Morze Bałtyckie cały rok - Wczasy Nad Morzem, Kurorty Nad Bałtykiem, Wakacje w Polsce, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Morze Bałtyckie - atrakcje polskiego morza - opisy nadmorskich miejscowości - poleca Veturo.pl

watermark:

interesting_places: Pomorze - atrakcje turystyczne

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Morze Bałtyckie cały rok - Wczasy Nad Morzem, Kurorty Nad Bałtykiem, Wakacje w Polsce, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Morze Bałtyckie - atrakcje polskiego morza - opisy nadmorskich miejscowości - poleca Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: Morze Bałtyckie - atrakcje polskiego morza - opisy nadmorskich miejscowości - poleca Veturo.pl