Częstochowa

Częstochowa – atrakcje

Częstochowa jakiej nie znacie! Bliskie spotkanie z historią zapałek, magiczne parowozy czy miniaturowe świątynie z całego świata. Bo przecież miasto z taką historią ma do opowiedzenia więcej historii niż ta jedna o Jasnej Górze.

Chciałbyś zwiedzić Częstochowę, ale nie  masz ochoty na pielgrzymki do świętych miejsc? Spójrz zatem na Częstochowę jak na zwykłe miasto, które oferuje szeroką gamę rozrywki kulturalnej. To miasto bogate w historię i warte zobaczenia miejsca. W szczególności zapraszamy na spacer po częstochowskich muzeach. Wiele z nich, jest jedynymi w Polsce lub Europie.

Muzeum Zapałek

Częstochowskie Zakłady Przemysłu Zapalnego S.A. choć mają już statut muzeum, to nadal działają, tak więc zwiedzanie Muzeum Zapałek to zwiedzanie ich fabryki.Wybierając się na ulicę Ogrodową 68 w Częstochowie, traficie zatem do jedynego muzeum zapałek w Europie, które jest czynne i udostępniane turystom, a także najstarszej fabryki zapałek w naszym kraju. Znacie serię „Black Cat”, używacie zapałek grillowych lub sztormowych? To właśnie stąd pochodzą. Wybierając się w te strony będziecie więc mogli zobaczyć jak są wyrabiane, a także pomóc w ich produkcji, na przykład zwijając w rulon drewniane pasy. Na koniec możecie kupić zapałki prosto z fabryki, wybierając swoją ulubioną etykietę na pudełku.

Muzeum Historii Kolei

Muzeum Historii Kolei to kolejne muzeum w Częstochowie, w którym wszystkie eksponaty działają. Znajdziecie tam miedzy innymi lampy kolejowe, sprzęt torowy, stare kasowniki, sprzęt teletechniczny. Wszystkiego można dotknąć i samodzielnie sprawdzić w jaki sposób i do czego były używane. Muzeum znajduje się na Dworcu Częstochowa Stradom. Na Dworcu oraz w pobliżu lokomotywowni możecie również podziwiać dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Jest to jedyne muzeum rud żelaza w Polsce. Chcąc podziwiać wystawę trzeba zejść do podziemnych korytarzy, w Parku imienia Stanisława Staszica, gdzie muzeum się znajduje. Możecie z niej dowiedzieć się o dziejach górnictwa rudnego w Częstochowie, ale i całej Polsce. Zobaczycie między innymi maszyny służące do wydobywania żelaza z kopalni, lampy i narzędzia górnicze, jak również poznacie historię wydobywania rud tego pierwiastka, w naszym kraju.

Rezerwat Archeologiczny

Jest to Cmentarzysko Kultury Łużyckiej z epoki żelaza. Charakteryzowała się ona paleniem ciał po śmierci i składaniem szczątków ludzkiego ciała do grobów na płaskich cmentarzach, wraz z garnkami i biżuterią. W muzeum udostępniono do oglądania zarówno groby ciałopalne, jak i te szkieletowe. Co ciekawe w grobach szkieletowych da się zauważyć specjalne ułożenie szkieletów:  głowy skierowane są zawsze na południe. Znajdziecie tu również przedmioty, które zostały znalezione w grobach, pochowane wraz z ciałem.

Park Miniatur na Złotej Górze

Jeśli jednak poczujecie, że powinniście przyjeżdżając do Częstochowy zwiedzić jej największe Sanktuaria, wybierzcie się do Parku Miniatur na Złotej Górze. Znajdują się tam pomniejszone w skali 1:25 bazyliki i kościoły z całego świata. Wiernie odwzorowane w najdrobniejszych szczegółach budowle między innymi z Jerozolimy, Hiszpanii, Polski, Włoch, Austrii, Armenii, Francji, Portugalii, Turcji, Bośni i Hercegowiny. Odważnym proponujemy zwiedzanie podziemnych grobowców, katakumb.

Obok Parku znajduje się drugi, bardziej rozrywkowy. Znajdziecie w nim liczne atrakcje dla dzieci, Park Linowy, kino 5D, Autodrom, trampoliny, basen z kulkami.

Spacer ulicami miasta

Kiedy już dojdziecie do wniosku, że macie dosyć chodzenia po muzeach, zachęcamy do udania się na ulicę 7 Kamienic. Znajdziecie tam dom konspiracyjny generała Leopolda Okulickiego, pseudonimy Niedźwiadek, Biedronka, Osa, Sęp, Termit, Kobra, oraz kamienicę, w której urodziła się poetka Halina Poświatowska. Na ulicy Strażackiej 1,0 podziwiać możecie Pałac Brassów, który najpierw należał  do rodziny właściciela fabryki włókienniczej i farbiarni, w czasie wojny do MO i Policji, a teraz do jednego z częstochowskich małżeństw. Na rogu I Alei i ulicy Wilsona stoi Dom Frankego, zbudowany na samym początku XX wieku, przez dyrektora fabryki Brassa, Adolfa Frankego. Przez klatki schodowe budynku, podczas okupacji, uciekali Żydzi, z częstochowskiego getta.

Neoklasyczne kamienice, wzorowane na tych z Wiednia i Berlina, znajdziecie na głównym szlaku pielgrzymkowym, czyli Alei Najświętszej Maryi Panny. Obecnie jest to centrum usługowo- handlowe, kiedyś natomiast były tu między innymi liczne zajazdy, z których korzystali barscy konfederaci, jak również…Fryderyk Chopin. Przy Rondzie Mickiewicza znajduje się szeroki na 13 metrów radioteleskop. Zajmuje on w Polsce trzecie miejsce jeśli chodzi o wielkość takiego urządzenia. UDziś radioteleskop ten jest atrakcją jednej z częstochowskich dyskotek.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(115) "Częstochowa nie tylko dla Pielgrzyma - Zwiedzanie Częstochowy, Atrakcje Turystyczne, ciekawe miejsca Częstochowa" ["meta_desc"]=> string(88) "Częstochowa - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Częstochowie - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.8121380806284008713191724382340908050537109375) ["lng"]=> float(19.112720039804198535193791030906140804290771484375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/5MuFEhxhoqI" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Częstochowa nie tylko dla Pielgrzyma - Zwiedzanie Częstochowy, Atrakcje Turystyczne, ciekawe miejsca Częstochowa

meta_keys:

meta_desc: Częstochowa - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Częstochowie - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video: https://www.youtube.com/embed/5MuFEhxhoqI

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Częstochowa nie tylko dla Pielgrzyma - Zwiedzanie Częstochowy, Atrakcje Turystyczne, ciekawe miejsca Częstochowa

meta_keys:

meta_desc: Częstochowa - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Częstochowie - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: Częstochowa - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Częstochowie - poleca veturo.pl