Winobranie

Święto Bachusa w Zielonej Górze

Zielona Góra nie kojarzy wam się z winobraniem? A powinna! Nie każdy wie, że pierwsze zielonogórskie winobrania sięgają czasów średniowiecza. Tradycja ta jest podtrzymywana. Jak wygląda święto wina dziś?

Zielonogóskie winobranie wypada w drugi tydzień września . Jest to czas wielkiej winiarskiej imprezy właśnie w tym mieście. Warto na niej być i warto zwrócić uwagę, jak bachusowe tradycje przesiąknęły całe miasto.

W tym roku impreza trwała od 6 do 14 września, a oficjalnym trunkiem spotkania był gruziński napój gronowy. Jednak nie samym winem człowiek żyje. Jak informował nas główny organizator imprezy, pan Tomasz Nastarowicz, w ramach spotkania na dwóch scenach muzycznych wystąpiło ponad 80 artystów. Było też można uczestniczyć w wielu wydarzeniach towarzyszących bachanaliom. Ale najważniejsze zawsze jest spotkanie z Bachusem.

Tradycyjnie winobranie rozpoczyna przekazanie Bachusowi kluczy do miasta. Tak zaczyna się panowanie winnego grona w Zielonej Górze. Na scenach zaczyna rozbrzmiewać muzyka i otwarty zostaje jarmark winobraniowy. Tu prócz trunków okolicznych winiarzy można spróbować smakołyków z całego regionu. Ale zielonogórska impreza to nie tylko miasteczko winiarskie. W ciągu tych kilku dni całe miasto zamienia się w miejsce pełne atrakcji. Można pościgać się w czasie zawodów sportowych,obejrzeć sporo wystaw związanych z miastem czy pójść na któryś ze spektakli wystawianych tylko w tym czasie.

W czasie dziesięciu winnych dni Zielona Góra staje się miejscem pełnym rozrywki, kultury i sztuki. To świetna okazja, aby lepiej poznać ten region z jego twórczej strony. Dlatego warto się tam wybrać całą rodziną.

Ale to we wrześniu. Jeśli już teraz macie ochotę wybrać się w Lubuskie i poznać jego winną historię, warto odwiedzić którąć z winnic w tym regionie. Tego, jak wygląda taka wizyta, dowiedzieliśmy się w rozmowie z właścicielem ‘Winnicy Julia’ oddalonej tylko o kilometr od Zielonej Góry. Oprócz przechadzki wśród winnych krzewów, w Julii czekać na nas będzie degustacja wina, o którym będzie można usłuszeć od samych plantatorów. A jeśli wycieczka was zainspiruje, możecie nawet kupić szczepy i założyć własny winny ogród.Jeśli zechcecie zostać tam nieco dłużej, właściciele rozpalą ognisko i poczęstują was regionalnymi specjałami.

Winnica Julia i wiele innych okolicznych bierze udział w zielonogórskim święcie winobrania. W czasie imprezy specjalne winobusy zabierają chętnych na takie wycieczki, ale warto już teraz pojechać w Lubuskie, aby we wrześniu wrócić do Zielonej Góry jako zaznajomiony z tematem uczestnik winobrania.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(98) "Zielona Góra - atrakcje Zielonej Góry - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne - poleca Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(109) "Zielona Góra - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca - winobranie - poczytaj o Zielonej Górze na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Lubuskie - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(18) "Michalina Janyszek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.9381419601134979302514693699777126312255859375) ["lng"]=> float(15.5123747863607999164514694712124764919281005859375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Zielona Góra - atrakcje Zielonej Góry - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne - poleca Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Zielona Góra - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca - winobranie - poczytaj o Zielonej Górze na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Lubuskie - atrakcje turystyczne

author: Michalina Janyszek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zielona Góra - atrakcje Zielonej Góry - ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne - poleca Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Zielona Góra - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca - winobranie - poczytaj o Zielonej Górze na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Michalina Janyszek

meta_desc: Zielona Góra - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca - winobranie - poczytaj o Zielonej Górze na veturo.pl