google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Święto Bachusa w Zielonej Górze

Zielona Góra nie kojarzy wam się z winobraniem? A powinna! Nie każdy wie, że pierwsze zielonogórskie winobrania sięgają czasów średniowiecza. Tradycja ta jest podtrzymywana. Jak wygląda święto wina dziś?

Święto Bachusa w Zielonej GórzeWinobranie

Pixabay / music4life

Zielonogóskie winobranie wypada w drugi tydzień września . Jest to czas wielkiej winiarskiej imprezy właśnie w tym mieście. Warto na niej być i warto zwrócić uwagę, jak bachusowe tradycje przesiąknęły całe miasto.

W tym roku impreza trwała od 6 do 14 września, a oficjalnym trunkiem spotkania był gruziński napój gronowy. Jednak nie samym winem człowiek żyje. Jak informował nas główny organizator imprezy, pan Tomasz Nastarowicz, w ramach spotkania na dwóch scenach muzycznych wystąpiło ponad 80 artystów. Było też można uczestniczyć w wielu wydarzeniach towarzyszących bachanaliom. Ale najważniejsze zawsze jest spotkanie z Bachusem.

Tradycyjnie winobranie rozpoczyna przekazanie Bachusowi kluczy do miasta. Tak zaczyna się panowanie winnego grona w Zielonej Górze. Na scenach zaczyna rozbrzmiewać muzyka i otwarty zostaje jarmark winobraniowy. Tu prócz trunków okolicznych winiarzy można spróbować smakołyków z całego regionu. Ale zielonogórska impreza to nie tylko miasteczko winiarskie. W ciągu tych kilku dni całe miasto zamienia się w miejsce pełne atrakcji. Można pościgać się w czasie zawodów sportowych,obejrzeć sporo wystaw związanych z miastem czy pójść na któryś ze spektakli wystawianych tylko w tym czasie.

W czasie dziesięciu winnych dni Zielona Góra staje się miejscem pełnym rozrywki, kultury i sztuki. To świetna okazja, aby lepiej poznać ten region z jego twórczej strony. Dlatego warto się tam wybrać całą rodziną.

Ale to we wrześniu. Jeśli już teraz macie ochotę wybrać się w Lubuskie i poznać jego winną historię, warto odwiedzić którąć z winnic w tym regionie. Tego, jak wygląda taka wizyta, dowiedzieliśmy się w rozmowie z właścicielem ‘Winnicy Julia’ oddalonej tylko o kilometr od Zielonej Góry. Oprócz przechadzki wśród winnych krzewów, w Julii czekać na nas będzie degustacja wina, o którym będzie można usłuszeć od samych plantatorów. A jeśli wycieczka was zainspiruje, możecie nawet kupić szczepy i założyć własny winny ogród.Jeśli zechcecie zostać tam nieco dłużej, właściciele rozpalą ognisko i poczęstują was regionalnymi specjałami.

Winnica Julia i wiele innych okolicznych bierze udział w zielonogórskim święcie winobrania. W czasie imprezy specjalne winobusy zabierają chętnych na takie wycieczki, ale warto już teraz pojechać w Lubuskie, aby we wrześniu wrócić do Zielonej Góry jako zaznajomiony z tematem uczestnik winobrania.

Co ma wspólnego grecki bóg wina z Zieloną ...

Ziemia lubuska - winnice, szlaki kajakowe, rowerowe, dla ...

W województwie lubuskim powstaje największa samorządowa winnica w ...

nocleg

zdrowie i uroda

atrakcje

https://veturo.pl/article/485/zielona-gora-wydarzenia-winobranie/