google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Olsztyński słownik na jesień

Atrakcje Olsztyna

Olsztyn nie tylko latem? Jak najbardziej. Na jesień proponujemy kilka olsztyńskich miejsc, które pozwolą złapać ostatnie ciepłe dni i naładować baterie przed zimą.

 

Olsztyński słownik na jesieńOlsztyn - ratusz

OIT

Olsztyn tylko latem? Na rowerze wodnym lub plaży? A jeśli urlopujemy we wrześniu, nie ma sensu odwiedzać Warmii i Mazur? Dziś pokażę wam, że nawet gdy pełnię lata mamy już za sobą, warto wybrać się do stolicy Krainy Tysiąca Jezior. A mniejsza liczba turystów to tylko jeden z argumentów za taką wyprawą.

Wysoka Brama

Jej pierwotna nazwa to Brama Górna. Jest to pozostałość ze średniowiecznych obwarowań miasta. Przechodząc przez nią wchodzimy na malowniczą olsztyńską starówkę pełną kafejek i pubów. Ciekawostką jest, że samą bramę wielokrotnie przebudowywano. W 1858 r. przerobiono ją na więzienie, a w 1863 przetrzymywano tam Wojciecha Kętrzyńskiego, który został oskarżony o przemyt broni dla powstańców styczniowych. Dziś, jeśli tylko zechcemy, możemy tam naprawdę tanio przenocować. Brama jest częścią hostelu i jeśli bardziej niż na luksusach zależy nam na pięknym widoku na starówkę, jest to znakomity wybór. Warto tylko pamiętać o bliskim sąsiedztwie bramy z katedrą. Niedzielne dzwony mogą nam zafundowac nieco wcześniejszą pobudkę.

Teatr

Piętnaście minut spacerkiem od naszego hostelu znajduje się Teatr im. Stefana Jaracza. Niedawno skończony remont generalny odsłonił na nowo piękno tego budynku. A jest to miejsce szczególne. Tu właśnie splata się polsko-niemiecka historia miasta. Teatr założono bowiem już w 1925 roku. Był to prezent od Niemców za plebiscyt wygrany na tych ziemiach. Pierwsze słowo po polsku padło ze sceny dopiero 20 lat później. W zrujnowanym budynku bez ogrzewania i bieżącej wody podniesiono uszytą z worków kurtynę. Inauguracyją sztuką była „Moralność Pani Dulskiej”.
Znając tę historię z jeszcze większą przyjemnością będziecie mogli podziwiać nowe wnętrze teatru. Od 21 do 25 października w Olsztynie odnędzie się VIII edycja Miedzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY. Może to będzie dla was dobrą okazją do poznania nowego oblicza Jaracza?

Rower i Park Centralny

Zieleń Olsztyna najlepiej podziwiać na dwóch kółkach lub spacerowym krokiem. System tras rowerowych w lesie miejskim i wokół miasta pozwoli nam się zdrowo zmęczyć. Gratką dla piechurów jest nowootwarty Park Centralny. Latem i wczesną jesienią odbywa się tam sporo imprez plenerowych - może i wam uda się na którąś trafić?

A jeśli macie ochotę zejść z tras typowo turystycznych, warto wybrać się na spacer na Zatorze. Stara, pełna drzew i parków dzielnica zachwyca szczególnie jesienią.

Aktywność

Projekt „Olsztyn Aktywnie” ma na celu ruszyć z miejsca nie tylko Olsztyniaków! We wrześniu w ramach akcji bedzie można przejść się po leśnym parku linowym, pożeglować lub wziąć udział w maratonie fitness. Poniważ akcja ma na celu również promowanie roli przewodnika turystycznego po Olsztynie, będzie można przejść się trasą ‘W poszukiwaniu króla ryb’. Jeśli będziecie chcieli poznać szczegółowy program aktywnych atrakcji, warto zapytać o nie w którymś z punktów informacji turystycznej.

Mam nadzieję, że ten hasłowy przegląd olsztyńskich atrakcji pokazał wam, że Warmia i Mazury to ciekawe miejsce również na jesienne wycieczki. Mniej turystów, piękne październikowe krajobrazy i typowo miejskie atrakcje sprawią, że w Olsztynie na pewno nie dopadnie was jesienna chandra. A może i wy rozszerzycie słowniczek olsztyński o nowe hasło?

W XIV wieku między rzekami Łyną i Symsarną ...

Gietrzwałd to niewielka wieś na Warmii i Mazurach, ...

Szukacie podmuchu lata jesienią? Taki wiatr ma zapach ...

Dokąd pojechać, by zjeść najlepsze jagodzianki w kraju? ...

Archeolodzy prowadzą badania mające zlokalizować miejsce rozpoczęcia bitwy ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/487/olsztyn-jesienia/