Kościoły Pokoju

Szlakiem Kościołów Pokoju

Odwiedzając Dolny Śląsk dobrze pamiętać o dwóch niezwykłych kościołach widniejących na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a zbudowanych bez użycia cegieł, gwoździ i kamienia. Dwa z trzech ocalałych Kościołów Pokoju można zobaczyć w Świdnicy oraz Jaworze.

Żeby w pełni zrozumieć niezwykłość Kościołów Pokoju, nazwanych tak od pokoju westfalskiego, podczas którego ustalono, gdzie staną budowle, należy cofnąć się do wieku XVII. Wtedy to protestanci żyjący w Świdnicy, Jaworze i Głogowie dostali zgodę na wybudowanie własnych świątyń, które wzniesiono po zakończeniu Wojny Trzydziestoletniej, gdy król szwedzki wymusił ich postawienie na katolickim cesarzu Austrii, Ferdynandzie III. Cesarz nie był pomysłem zachwycony, więc narzucił trudne do spełnienia warunki budowy: świątynie nie mogły mieć wież ani dzwonów, nie mogły przypominać budowli katolickich, podstawą ich konstrukcji miały być tylko nietrwałe środki (drewno, glina, piasek, słoma) i miały stanąć w odległości strzału armatniego od murów miejskich. Ważnym ograniczeniem były również czas i pieniądze. Koszty budowy spadły na miejscową społeczność ewangelicką, a prace nie mogły trwać dłużej niż rok. Wrocławski architekt Albrecht von Säbisch przygotował projekt, dzięki któremu kościoły nie tylko powstały w wyznaczonym czasie i z ograniczeniami, ale dwa z nich przetrwały do dziś i cieszą turystów oraz melomanów, którzy przyjeżdżają na festiwale organowe.

Jako pierwszy powstał kościół w Głogowie, bo już w 1652 roku. Jako pierwszy też zniknął z powierzchni ziemi. Dwa lata po budowie świątynia zawaliła się w wyniku huraganu. Pomimo trudności i sprzeciwu władz miejskich postawiono ją ponownie i tym razem przetrwała 104 lata. W 1758 roku, podczas wielkiego pożaru kościół spłonął doszczętnie i już go nigdy nie odbudowano.

Drugi Kościół Pokoju, pod wezwaniem Ducha Świętego w Jaworze, został wybudowany na przełomie 1654 i 55 roku. Drewniany szkielet świątyni wypełniono zaprawą ze słomy, gliny i kawałków desek, a dach pokryto gontami (w XVII wieku w taki sposób budowano na Śląsku stodoły). Konstrukcję wspiera 10 przęseł, a w kościele są 4 piętra empor, czyli galerii przeznaczonych m.in. dla chóru. Najstarsze – druga i czwarta – powstały od razu, natomiast pierwszą i trzecią dobudowano na początku XVIII wieku. Różnią je zdobienia. Starsze empory przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu, a na nowszych dominują wizerunki herbów okolicznej szlachty. Barokowa ornamentyka wnętrza kościoła powinna zachwycić nawet tych, którzy fanami barokowego zdobienia nie są. Na terenie obecnego parku wokół Kościoła Pokoju pierwotnie mieścił się cmentarz ewangelicki, który w 1972 roku został zlikwidowany. Świątynia może pomieścić do sześciu tysięcy wiernych.

Najlepiej zbudowany został Kościół Pokoju w Świdnicy, ponieważ powstał najpóźniej – w 1657 roku. Budowniczy mogli naprawić błędy konstrukcyjne z budowy poprzednich świątyń. Korpus główny ma trzy nawy, a w centrum krzyżuje się z trzema nawami poprzecznymi. Do świątyni dobudowano z czasem zakrystię, a później Halę Zmarłych, Halę Ślubów i Halę Polową. Od jaworskiego jest nie tylko większy (zmieści się w nim 7,5 tysięcy wiernych), ale i hojniej ozdobiony. Organy, ołtarz, empory czy stropy pełne są różnych malunków i scenek. Nie trzeba być znawcą sztuki czy architektury, żeby docenić drobiazgowość, dbałość o szczegóły i, przede wszystkim, sposób wykonania konstrukcji, która miała nie przetrwać pierwszego podmuchu wiatru, a stoi już ponad 400 lat.

Oba Kościoły Pokoju można zwiedzać od kwietnia do października, w pozostałych miesiącach jest to możliwe tylko po wcześniejszym umówieniu się. Przy świdnickiej świątyni działa przyjemna kawiarnia, w której po zakończeniu zwiedzania można się napić kawy. Planowana jest rozbudowa całego kompleksu o punkt informacyjny o obiektach z listy UNESCO, pensjonat i restaurację, aby turyści przyjeżdżali do Kościołów Pokoju tłumniej. A warto, bo nie często ma się okazję oglądać budowle, które powstały wbrew zasadom budownictwa, a do tego zachwycają urodą.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(123) "Szlakiem Kościołów Pokoju - atrakcje Dolny Śląsk, Świdnica, Jaworze, Głogów, atrakcje turystyczne Polski, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(148) "Znajdujące się na Dolnym Śląsku Kościoły Pokoju to atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca warte zwiedzenia. Na veturo.pl dowiesz się więcej." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Karolina Anglart" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(15) "16.324310302734" ["lng"]=> string(15) "50.862587937154" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Szlakiem Kościołów Pokoju - atrakcje Dolny Śląsk, Świdnica, Jaworze, Głogów, atrakcje turystyczne Polski, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Znajdujące się na Dolnym Śląsku Kościoły Pokoju to atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca warte zwiedzenia. Na veturo.pl dowiesz się więcej.

watermark:

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: Karolina Anglart

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Szlakiem Kościołów Pokoju - atrakcje Dolny Śląsk, Świdnica, Jaworze, Głogów, atrakcje turystyczne Polski, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Znajdujące się na Dolnym Śląsku Kościoły Pokoju to atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca warte zwiedzenia. Na veturo.pl dowiesz się więcej.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Karolina Anglart

meta_desc: Znajdujące się na Dolnym Śląsku Kościoły Pokoju to atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca warte zwiedzenia. Na veturo.pl dowiesz się więcej.