Panorama Racławicka we Wrocławiu

Jesteś odważny i chciałbyś uczestniczyć w tworzeniu historii? Przyjedź do Wrocławia, by magicznie przenieść się w inną rzeczywistość. Zobacz jedyne malowidło w Polsce, które działa jak wehikuł czasu - Panoramę Racławicką.

Przenieśmy się w czasie. Konkretnie do pamiętnego dnia 4 kwietnia 1794 roku. Teraz wyruszmy w podróż do Racławic, gdzie stoczona została jedna z wielkich bitew Insurekcji Kościuszkowskiej. W jednym z niepozornych, lecz mających charakterystyczny, cylindryczny kształt, budynku Wrocławia w kilka minut sięgniemy przeszłości i historii. Właśnie tutaj znajduje się nietypowy, jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie cykloramiczny obraz. Wielkich rozmiarów, bo mierzące 15 na 114 metrów, malowidło, dzięki specjalnej perspektywie oraz efektom dodatkowym(np. sztuczny teren oraz gra światłem i cieniem), daje wrażenie trójwymiarowości. Panorama Racławicka we Wrocławiu to obowiązkowy punkt każdego turysty. Efektowny obraz zainteresuje nie tylko miłośników historii i malarstwa. Przed oczami widzów rozegra się prawdziwy teatr złudzeń.

Jak powstało to nietypowe dzieło? Pomysłodawcą projektu panoramy był lwowski malarz Jan Styka, który do współpracy zaprosił znanego polskiego batalistę, Wojciecha Kossaka. Duet ten stworzył także inne tego typu dzieła, np. Panoramę Siedmiogrodzką, Męczeństwo Chrześcijan w Cyrku Nerona i Golgotę. Należy wspomnieć także o znakomitych pomocnikach malarzy: Ludwiku Bollerze, Tadeuszu Popielu, Zygmuncie Rozwadowskim, Włodzimierzu Tetmajerze, Michale Sozańskim, Teodorze Axentowiczu i Wincencie Wodzinowskim.

Tak wielkie przedsięwzięcie wymagało współpracy wielu wybitnych artystów. Chciano w ten sposób uczcić setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej, a przy okazji dać potomnym pamiątkę dziejów Polski. Panorama racławicka powstała także „ku pokrzepieniu serc”, ponieważ zwycięska bitwa stoczona przez wojska powstańcze pod wodzą Tadeusza Kościuszki z wrogimi wojskami rosyjskimi, miała wielkie znaczenie dla zniewolonego wówczas narodu. Malowidło zostało pokazane po raz pierwszy na organizowanej w 1894 roku Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie. Właśnie w tym mieście pierwotnie stał budynek rotundy projektu Ludwika Ramułta.

Jak powstawał sam obraz? Z Belgii sprowadzono w 15 częściach specjalne płótno żaglowe. Zespół malarzy przez zaledwie 9 miesięcy – od sierpnia 1893 do maja 1894 – pracował nad swoim dziełem. Po prezentacji w 1894 roku, Panorama Racławicka cieszyła się szerokim zainteresowaniem i przyciągała zainteresowanych do Lwowa. Ale jak znalazła się we Wrocławiu? Na Dolny Śląsk trafiła zaraz po II wojnie światowej, kiedy to w 1946 roku wraz z częścią zbiorów Ossolineum, przyjechała do Polski. Długo czekała jednak na konserwację. Dopiero w latach 80 postanowiono odnowić ją i udostępnić zwiedzającym. Prace konserwatorskie zakończyły się w 1985 roku. Panorama Racławicka ponownie zadziwiła wszystkich, którzy przybyli na otwarcie wystawy. Dziś jest jedną z głównych atrakcji miasta.

Na płótnie przedstawione wszystkie etapy bitwy pod Racławicami. Umieszczono także sylwetki jej najbardziej zasłużonych uczestników, np. Tadeusza Kościuszki, gen. Antoniego Madalińskiego, gen. Gabriela Taszyckiego, gen. Łukasza Biegańskiego, a także kosynierów milicji chłopskiej, Wojciecha Bartosa i Stanisława Świstackiego. Upamiętnieni zostali także zwykli mieszkańcy wioski oraz dzielni kosynierzy. Dzięki specjalnej konstrukcji i panoramicznej perspektywie, granica miedzy malowidłem a scenerią sztucznego terenu zaciera się. Atrakcyjny wizualnie jest również sam obraz, który zachwyca dynamiką i dbałością mistrzów pędzla o najmniejsze nawet szczegóły.

Cylindryczny budynek, w którym zobaczymy Panoramę Racławicką, znajduje się przy ulicy Purkyniego 11 we Wrocławiu. Bilety można kupić w kasie lub za pośrednictwem strony internetowej. Dostępne są one w dniu zwiedzania lub w przedsprzedaży. Na jeden seans wchodzi 70 osób. Bezpłatne słuchawki z komentarzem w różnych językach – np. polskim, angielskim, rosyjskim, włoskim, hiszpańskim i wielu innych, w tym nawet chińskim – są dostępne na platformie widokowej przy obrazie. Bilet normalny kosztuje 25 zł, ulgowy 18 zł. Obowiązuje zniżka rodzinna. Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(19) "Panoram Racławicka" ["meta_title"]=> string(73) " Panorama Racławicka Wrocław, ciekawe miejsca we Wrocławiu - veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(98) "Wrocław, Panorama Racławicka zachwyca swoim miejscem. Poznaj historię tego dzieła na veturo.pl" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.11015047581850012647919356822967529296875) ["lng"]=> float(17.044393566859099564680946059525012969970703125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Panoram Racławicka

meta_title: Panorama Racławicka Wrocław, ciekawe miejsca we Wrocławiu - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wrocław, Panorama Racławicka zachwyca swoim miejscem. Poznaj historię tego dzieła na veturo.pl

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Panorama Racławicka Wrocław, ciekawe miejsca we Wrocławiu - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wrocław, Panorama Racławicka zachwyca swoim miejscem. Poznaj historię tego dzieła na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Wrocław, Panorama Racławicka zachwyca swoim miejscem. Poznaj historię tego dzieła na veturo.pl