google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Otwarte Muzeum Wrocławia

Pomysł na tanie podróżowanie? Oto Wrocław muzealnie. Zwiedzaj wystawy stałe w muzeach miejskich Wrocławia i poznaj historię miasta. I to wszystko w ramach jednego muzealnego biletu. Opłaca się!

Otwarte Muzeum WrocławiaWrocław

fot. Mateusz Grochocki

W 2016 roku Wrocław stanie się Europejską Stolicą kultury. Zaszczytne miano stało się inspiracją dla władz miasta do stworzenia projektów, przybliżających mieszkańcom i odwiedzającym Dolny Śląsk turystom artystyczną i historyczną stronę miejscowości. Od stycznia drzwi muzeów miejskich zostały więc otwarte dla gości. Wystawy stałe można oglądać za darmo. Akcja ma potrwać do końca 2016 roku, ale władze już planują wprowadzenie tej zasady na stałe. Sprawdź, które miejsca zwiedzisz we Wrocławiu za darmo.

1. Muzeum Miejskie Wrocławia

W muzeum możemy oglądać wystawę stałą „1000 lat Wrocławia”, czyli ponad 3 tysiące eksponatów, ilustrujących dzieje miasta. Zwiedzający poznają historię stolicy Dolnego Śląska od czasów wczesnego średniowiecza po współczesność. Ponadto, gościom udostępnione zostaną Komnaty Królewskie. To aż 6 pięknie odrestaurowanych pokoi, np. apartament w stylu rokokowym, należący do Fryderyka II Wielkiego lub Pokój Beyersdorfów, prezentujący czar barokowego mieszkania. Zobaczyć będzie można także ekspozycję „Sztuka Wrocławia 1850-1945”, prezentującą ponad 100 lat artystycznego rozwoju Wrocławia i prace pochodzące ze szkół plastycznych oraz prywatnych pracowni.

Muzeum Miejskie Wrocławia znajduje się przy ulicy Kazimierza Wielkiego 35. Zwiedzających zapraszamy od wtorku do piątku od godziny 10 do 17 oraz w soboty i niedziele od 10 do 18.

2. Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne jest jedną z filii Muzeum Miejskiego Wrocławia. Za darmo udostępnione zostały wystawy stałe, dotyczące najdawniejszej historii Śląska. Ekspozycja „Archeologia Śląska” zajmuje aż trzy piętra Arsenału. Zgromadzono na niej używane niegdyś przedmioty i zrekonstruowano fragmenty dawnej osady i miejsc pochówku. Wizyta tutaj to prawdziwy skok w przeszłość. Zwiedzając dowiemy się, w jaki sposób rozwijały się miasta. Dzięki czytelnemu podziałowi na cztery bloki tematyczne – epokę kamienia, brązu, żelaza oraz wędrówkę ludów i średniowiecze – powędrujemy przez wszystkie okresy.

Muzeum znajduje się we wrocławskim Arsenale przy ulicy Cieszyńskiego 9. Otwarte jest od środy do soboty w godzinach od 10 do 17 oraz w niedzielę od 10 do 18.

3. Muzeum Militariów

Będąc w Arsenale, warto odwiedzić także Muzeum Militariów, gdzie wstęp wolny obowiązuje na wystawy: „Broń dawna”, „Broń biała, „Broń palna” i „Hełmy wojskowe”. Zwiedzający będą mieli okazję poznać historię od strony militarnej. Zobacz, czym niegdyś walczono w największych bitwach i poczuj się, jak bohater jednej z nich. Każdej broni towarzyszy odpowiednia ikonografia, która wprowadzi wszystkich m.in. w tajniki sztuki fechtunku.

Muzeum otwarte jest od środy do soboty w godzinach od 10 do 17 i w niedzielę od 10 do 18.

4. Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

W „Galerii Sławnych Wrocławian”, jednej z bezpłatnych wystaw, znajdują się misternie wykonane, marmurowe popiersia najwybitniejszych mieszkańców miasta, należących do świata artystycznego, politycznego, zajmujący się sportem lub medycyną. Ponadto, zobaczymy tutaj „Arcydzieła Wrocławskiego Złotnictwa”, czyli kolekcja wyrobów z metali szlachetnych mistrzów sztuki, pochodzące z okresu od XVII do XIX wieku. Z ekspozycji „Dzieje Starego Ratusza we Wrocławiu” dowiemy się o historii jednej z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Znajdują się tutaj plansze, ryciny, plany, pocztówki oraz zdjęcia, uzupełnione komentarzem.

Wizytę w muzeum warto połączyć z wycieczką po rynku, ponieważ znajduje się ono w budynku ratusza. zwiedzać można od środy do soboty od 10 do 17 i w niedzielę od 10 do 18.

5. Muzeum Architektury

W Sali Romańskiej można oglądać kamienne detale śląskiej architektury z XII i pierwszej połowy XIII wieku, pochodzące z budynków, które już nie istnieją. Muzeum pokazuje, jak niegdyś mogło wyglądać miasto. Na ekspozycji stałej „Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku” zgromadzono wytwory szklarstwa, witrażownictwa, sztukatorstwa, odlewnictwa, kaflarstwa oraz rzemiosł ślusarskich i kowalskich, wyroby stolarskie i kamieniarskie, jak również przykłady malarstwa plafonowego i drewniane stropy.

Zwiedzać można we wtorki, piątki, soboty i niedziele od 11 do 17 oraz w środy od 10 do 16.

6. Muzeum Współczesne Wrocław

Za darmo można oglądać tutaj ekspozycję „Archiwum Jerzego Ludwińskiego”. Jest to nie tylko wystawa, ale przestrzeń wystawiennicza z elementami archiwum i magazynu sztuki. Prezentuje działalność artysty lat 60 i 70. XX wieku, jego poglądy, metody pracy, warsztat oraz najciekawsze prace.

Muzeum, znajdujące się na Placu Strzegomskim 2a, zaprasza w poniedziałki od 10 do 18 oraz od środy do niedzieli od 12 do 20.

7. Domek Miedziorytnika

Ostatnim muzeum udostępnionym mieszkańcom i turystom za darmo jest Domek Miedziorytnika, który znajduje się w charakterystycznej kamieniczce z XV wieku, stojącej przy ulicy św. Mikołaja, czyli w tzw. „Jasiu”. Można tu zajrzeć zwiedzając rynek. Na pierwszym piętrze znajduje się kolekcja grafik Eugeniusza Geta Stankiewicza „Rebusy”. Domek można oglądać od wtorku do czwartku od 13 do 17 i w soboty od 12 do 18.

Przyjeżdżający do Wrocławia turyści mogą być zdziwieni potrawą, ...

Położony na Dolnym Śląsku Wrocław jest miastem licznie ...

We Wrocławiu jest wiele fascynujących miejsc, jednak największe ...

Co roku 25 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień ...

Wrocławski Mostek Czarownic to nie tylko miejsce, gdzie ...

Wrocław, jak przystało na miasto odwiedzane przez rzesze ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/501/otwarte-muzeum-wroclaw/