google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Butelka w bagażu - zmiana przepisów przewożenia płynów

praktyczne informacje - zasady na lotnisku

Jeśli jesteś zmęczony pakowaniem maleńkich buteleczek do podręcznej walizki, ta wiadomość jest dla Ciebie. Zmiana przepisów dotyczących bagażu lotniczego dotyczy jednak jedynie leków i substancji, które w podróży są nam niezbędne.

Butelka w bagażu - zmiana przepisów przewożenia płynówWalizka

preetamrai/Foter /CC BY

Do tej pory w bagażu kabinowym można było przewozić jedynie substancje płynne o pojemności nie przekraczającej 100 ml. Musiały one być zamknięte w przezroczystej torbie i okazane do kontroli. Łącznie nie mogły one przekraczać 1 litra.

Od 31 stycznia zasady te uległy zmianie. Na pokład samolotu będzie można wnosić płyny, aerozole i żele w ilości, która przekracza dozwolone 100 ml z zastrzeżeniem jednak, że są one niezbędne do użycia w czasie podróży, przeznaczone do celów leczniczych. Nowe przepisy obejmują również substancje, które zabieramy ze sobą z powodu przestrzegania jakiejś diety. Uwzględniono również napoje oraz żywność dla niemowląt. Warto zabrać ze sobą zaświadczenie lekarskie, aby ustrzec się wątpliwości kontrolera, decydującego o tym, czy dany płyn spełnia podane wyżej warunki. Każdy pojemnik o pojemności 100 ml zostanie bowiem przeskanowany i do operatora kontroli będzie należała ostateczna decyzja o możliwości zabrania płynu na pokład samolotu. Jeżeli na wyświetlaczu skanera pojawi się ostrzeżenie o niebezpieczeństwie, pasażer zostanie dodatkowo sprawdzony. Niestety, nieraz trafiają się błędy, dlatego jeśli chcemy przewieźć płyn o większej pojemności w bagażu kabinowym, powinniśmy przyjechać na lotnisko wcześniej.

Więcej czasu na formalności powinniśmy zarezerwować sobie również z powodu kolejek. Obsługa lotniska przestrzega, że w specjalnych punktach, które wyposażone są w skaner płynów, będziemy musieli poczekać dłużej. Jeśli chcemy uniknąć zamieszania, ułatwić pracę kontrolerom i zaoszczędzić kilka cennych minut przed podróżą a przewozimy płyny o pojemności przekraczającej 100 ml, od razu stańmy we właściwej kolejce. Niestety, nie wszystkie punkty na lotnisku wyposażone są w specjalny sprzęt. Warszawskie Okęcie i Modlin oraz krakowskie lotnisko im. Jana Pawła II dysponują tylko kilkoma skanerami płynów. Na Lotnisku Chopina w Warszawie do kontroli płynów przeznaczone jest stanowisko numer 1.

Nowe przepisy dotyczą również substancji płynnych kupionych w sklepach bezcłowych. Zostaną one zapakowane wraz z rachunkiem do specjalnej przezroczystej, zamykanej torby z charakterystyczna czerwoną obwódką. Nie można jej otwierać aż do czasu przylotu do portu docelowego. Opakowanie należy okazać w punkcie kontroli. Zasada ta jest ułatwieniem dla pasażerów, którzy się przesiadają. Jeśli przesiadka trwa dłużej niż 3 godziny, poprośmy kontrolera o przepakowanie zakupu do nowej torby, jeśli nie, płyny ze strefy wolnocłowej mogą pozostać w starym opakowaniu.
Zmiany opracowane przez Komisję Europejską nie dotyczą płynów o pojemności przekraczającej 100 ml, które nie spełniają wymienionych zasad, czyli np. wszystkich napojów, alkoholi, kosmetyków w płynnej formie np. błyszczyków, tuszy do rzęs, perfum, żeli do kąpieli, szamponów, kremów i substancji płynnych pod ciśnieniem.

Przepisy dotyczące substancji płynnych przewożonych w bagażach podręcznych to początek innowacji, które stopniowo zostaną wprowadzone na lotniskach. Pasażerowie muszą przygotować się na kolejne nowości. Wiadomo już np., że do roku 2016 przez specjalne skanery będą musiały przechodzić wszystkie zabierane na pokład płyny, aerozole i żele.

Paryż to jedna z tych europejskich stolic, którą ...

Serwis YouTube z roku na rok staje się ...

Dlaczego właściwie ten szlak zyskał miano najbardziej niebezpiecznego ...

Dotychczas wszystkie te osoby z Polski, które zainteresowane ...

Tak, w końcu! W końcu nadszedł ten czas, ...

Są stabilne i nadają się do ustawienia również ...

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/51/lotniska-plyny-2014/