Z telefonem w samolocie?

Już niedługo na pokładach samolotów europejskich linii lotniczych bez ograniczeń będzie można korzystać z komórek, tabletów czy smartfonów. Europejska Komisja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zliberalizowała przepisy dotyczące używania tych urządzeń w czasie powietrznych podróży.

Zgodnie z dotychczasowymi zasadami korzystanie z tabletów czy komórek w czasie startu i lądowania samolotu, a więc na poziomie poniżej 3 tys. metrów było zabronione, a w czasie samego lotu (na wysokości powyżej 10 tys. metrów) możliwe, pod warunkiem że urządzenia działały w trybie samolotowym, tak by nie zakłócały urządzeń nawigacyjnych samolotu. W praktyce można było więc korzystać z wifi, ale nie telefonować czy wysyłać smsy.

Teraz EASA doszła jednak do wniosku, że korzystanie z elektronicznych gadżetów nie wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie maszyny i zezwoliła liniom lotniczym działającym na obszarze Europy na zliberalizowanie przepisów dotyczących używania tych urządzeń na pokładach, tj. dopuściła możliwość ich obsługiwania w trybie normalnym.

Zanim jednak pasażerowie będą mogli siedząc w samolocie faktycznie wysłać smsa czy połączyć się z siecią komórkową, przewoźnicy muszą przeprowadzić testy badające m.in. potencjalne zakłócenia w celu potwierdzenia, że sygnały z telefonów komórkowych nie utrudniają pracy urządzeń nawigacyjnych maszyny (według specjalistów testy mają trwać nawet dwa miesiące). W wielu wypadkach niezbędne może okazać się także dostosowanie maszyn do potrzeb użytkowników komórek, a więc na przykład montaż urządzeń zapewniających zasięg. Koniec końców to na liniach lotniczych spoczywać będzie decyzja, czy umożliwią pasażerom korzystanie z urządzeń mobilnych czy nie.

Komisja zaznacza, że zabronione będzie rozmawianie przez komórki w czasie lotu. Decyzja ta nie jest jednak podyktowana względami bezpieczeństwa, ale komfortem pasażerów w czasie lotu.  

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(20) "Małgorzata Misiurek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(16) "18.9550772282925" ["lng"]=> string(16) "51.9347833449699" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: Małgorzata Misiurek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Małgorzata Misiurek

meta_desc: