google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Nowe trasy wokół Mogielicy

Rejon Mogielicy – najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego zmienia się dla turystów. Pod koniec 2014 r. otwarto tam nowe trasy rekreacyjno-sportowe.

Nowe trasy wokół Mogielicy

CC0 Public Domain

Tereny powiatu limanowskiego, na terenie którego leży Mogielica od lat znane są miłośnikom turystyki aktywnej, zwłaszcza amatorom narciarstwa biegowego. Dość powiedzieć, że stąd właśnie pochodzi najsłynniejsza polska biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk, a na samej Mogielicy znajduje się najdłuższa w Małopolsce, licząca 23 km trasa do uprawiania tej odmiany narciarstwa.

Lokalne władze nie ustają w wysiłkach, by rozbudowywać i modernizować istniejącą bazę turystyczną na potrzeby tej grupy odbiorców. Pierwsze kroki w tym celu podejmowano już w latach 70. ubiegłego wieku. Wtedy powstała tzw. „Próba limanowska” – projekt polegający na przeszkoleniu kilku tysięcy dzieci z regionu w zakresie narciarstwa biegowego. Z przyczyn finansowych projekt dekadę później zamknięto. Wraz ze wzrostem popularności dyscypliny w początkach XXI w. (którego niewątpliwą przyczyną były sukcesy sportowe Justyny Kowalczyk) powrócono do planów utworzenia infrastruktury narciarskiej.

Od tamtej pory lokalne władze systematycznie realizują to zamierzenie. Pod koniec 2014 r. zakończono tam budowę narciarskich tras. W ramach projektu „Budowa narciarskich tras biegowych z funkcją rekreacji letniej w rejonie Góry Mogielica wraz z infrastrukturą towarzyszącą” wokół Mogielicy utworzono nowe trasy biegowe, z których z powodzeniem mogą korzystać również amatorzy turystyki pieszej, konnej czy kolarstwa górskiego.

Dla wygody turystów na trasach postawiono m.in. 3 wiaty z zadaszeniem wyposażone w drewniane stoły i ławy, 12 ławo-stołów oraz tablice informacyjne opisujące dostępne trasy i szlaki. Do dyspozycji użytkowników tras jest także 180 par nart, 60 rowerów górskich, kijki do nordic walking i sprzęt sportowy dla niepełnosprawnych – do wypożyczenia za darmo. W budynku wypożyczalni znajduje się dodatkowo sala kominkowa dla turystów.
Dowiedz się więcej

Beskid Wyspowy zaprasza na cykl imprez organizowanych w ...

Limanowa to raj dla miłośników turystyki górskiej. Można ...

Zapraszamy serdecznie na rodzinne wędrówki po Beskidzie Wyspowym ...

Forum Gmin Beskidu Wyspowego zrzeszające 18 Gmin z ...

Mogielnica - najwyższy i najładniejszy szczyt w Beskidzie ...

Na miłośników skitouringu czekają w Beskidzie Sądeckim specjalnie ...

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/517/nowe_tras_narciarskie_i_rekreacyjne_wokol_mogiel/