google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Szczyrk - odrobina wszystkiego

atrakcje Szczyrku

Jeśli znajdziemy się w okolicach Beskidu Żywieckiego z pewnością nie możemy pominąć jednego z bardziej znanych ośrodków narciarskich i snowboardowych – Szczyrku. Od górskich spacerów do szusowania po białych stokach – tutaj można wybierać spomiędzy wielu sportowych atrakcji.

Szczyrk - odrobina wszystkiegoSzczyrk

Ewa Mościpan

Mieszkańcy twierdzą, że nazwa Szczyrk pochodzi od szczerkania – charakterystycznego odgłosu rzeki Żylicy podczas obfitych opadów. Samo miasto położone jest w dolinie górskiej na wysokości 600 m n.p.m. Nie bez powodu więc Szczyrk miłośnikom białego szaleństwa kojarzy się z najlepszymi trasami narciarskimi i snowboardowymi. Znajdują się tutaj dziesiątki tras zjazdowych i wyciągów linowych. Dla mieszkańców województwa Śląskiego jest to jedno z głównych miejsc weekendowego lub nawet popołudniowego wypoczynku. W chłodną porę roku miasteczko oferuje sporty zimowe, a stoki często są oświetlone do późnych godzin wieczornych. 

Latem natomiast popularne stają się szlaki rowerowe oraz piesze. Tych pierwszych jest około sześciu, a drugich aż piętnaście. Dodatkowo Szczyrk to prawdziwe centrum sportowo-rekreacyjne. Na miejscu można skorzystać z krytej pływalni, siłowni, kortów tenisowych, boiska siatkówki plażowej oraz innych wielofunkcyjnych boisk sportowych. Znajdują się tutaj także trasy biegowe oraz zespoły skoczni narciarskich. Mniej aktywnym sportowo, ale chcącym spędzić trochę czasu w górach, Szczyrk proponuje krzesełkową kolej linową, a także prężnie działające ośrodki SPA.

Będąc w Szczyrku warto pamiętać o zwiedzaniu przyrodniczych atrakcji. Dotyczy to głównie miłośników górskich spacerów, ponieważ to właśnie na lokalnych szlakach można spotkać  wyjątkowe miejsca: jaskinie i groty. Najdłuższą z nich jest kilometrowej długości Grota Klimczoka z charakterystycznymi wąskimi i zawiłymi korytarzami, którymi można zejść poniżej dwudziestu metrów pod powierzchnię gruntu. Najbardziej znane jaskinie w okolicach to: Malinowska, Salmopolska i Lodowa. Najbardziej interesująca, według starszych mieszkańców Szczyrku, jest Jaskinia Malinowska. Rozmawiając z góralami można poznać wiele różnych ciekawych opowieści na jej temat: prawdopodobnie stanowiła schronienie dla prześladowanych ewangelików, a także była przechowalnią łupów miejscowego, sławnego zbójnika Ondraszka. Zwiedzanie Jaskini Salmopolskiej jest dość utrudnione ze względu na bardzo wąskie szczeliny dzielące komnaty. Ale moją ulubioną jaskinią jest Jaskinia Lodowa. Stanowiła ona schronienie dla miejscowej ludności podczas II wojny światowej. Droga do niej jest bardzo przyjemna ponieważ biegnie wzdłuż lewego brzegu rzeki Żylicy. Sama nazwa jaskini sugeruje mroźną atmosferę i scenerię niczym z powieści Pasternaka „Dr Zivago” - i tak właśnie jest: lodowe nacieki w jaskini utrzymują się przez cały rok nadając jej mroźnego charakteru.

Kolejnym punktem zwiedzania Szczyrku powinno być położone wysoko Sanktuarium Maryjne z kamienną grotą. Miejsce to zachwyca swoją kameralną, górską atmosferą. Niewielki kościółek wybudowany został na stromym zboczu. Legenda głosi, że tutaj właśnie dzieciom tutejszych mieszkańców objawiła się Matka Boska obiecując powstanie źródła o cudownych właściwościach. Obecnie miejsce to stanowi punkt kultu maryjnego. Innym ciekawym zabytkiem jest kościółek położony na szlaku architektury drewnianej. Jest to najstarszy zabytek Szczyrku, w dodatku dość nietypowy jak na drewniany kościół, gdyż jest on w całości obity gontem.

Różnorodność atrakcji Szczyrku przyciąga wielu sportowców, amatorów sportów zimowych i górskich, miłośników przyrody, ale przede wszystkim przyciąga ludzi lubiących aktywny wypoczynek. Warto o tym pamiętać szukając pomysłu na dobrą zabawę i aktywne spędzenie czasu ze znajomymi.

 

Podobno Beskidy to nie bajka. Tymczasem przygodę z ...

Alternatywą dla pieszych wycieczek górskich może być wyprawa ...

Jeżeli ktoś wybiera się na wakacje i nie ...

Góry mają swój niepowtarzalny urok, nie dziwi zatem ...

Wspinać się każdy może, ale gdzie wlazłeś, musisz ...

"Rowerowa Kraina" - Interaktywna mobilna mapa Szklarskiej Poręby ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/52/szczyrk-atrakcje-beskidy/