google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum lniarstwa w Żyrardowie

W położonym na Mazowszu mieście można poznać historię i tajniki produkcji lnianych materiałów. Wystarczy odwiedzić Muzeum Lniarstwa.

Muzeum lniarstwa w Żyrardowiebudynek

VnGrijl / Foter

Wybór miejsca będącego siedzibą muzeum nie mógł być inny. Powstanie miasta ściśle związane jest bowiem z lniarstwem. Właśnie do Żyrardowa – będącego w latach 30. XIX w. osadą – przeniesiono z podwarszawskiego Marymontu fabrykę wyrobów lnianych. Nazwę osada zawdzięcza jednemu z dyrektorów zakładu i wynalazcy maszyn do mechanicznego przędzenia lnu, Filipowi de Girardowi.

Przez niemal sto lat fabryka była prężnie rozwijającym się zakładem produkcyjnym. W czasach największej świetności uznawana była nawet za największe w Europie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji wyrobów lnianych. W latach 90 XX w. zakład postawiono w stan likwidacji. Mimo to w mieście nadal produkuje się wyroby lniane. W promocji Żyrardowa również silnie akcentuje się tradycje włókiennicze miasta.

Dowodem na to jest Muzeum Lniarstwa. Swoją siedzibę placówka ma w budynkach dawnej fabryki. W jej wnętrzach prezentowane są interaktywne ekspozycje zabytkowych maszyn włókienniczych używanych do produkcji lnu w początkach XX w. Goście odwiedzający muzeum mogą zobaczyć m.in. krosna, barwiarki, suszarki tkanin, snowadła taśmowe, klejarki osnów czy wiertarki słupowe. Opisy wystawy dostępne są w języku polskim, angielskim i języku Braille’a.

Muzeum Ceramiki od ponad 45 lat gromadzi zbiory ...

Usytuowane w kilku obiektach poradziwiłłowskiego zespołu zamkowego, muzeum ...

Żagań szczyci się ponadsiedemsetletnią historią. W drugiej połowie ...

Podczas jednej wizyty w gospodarstwie "Szlak ginących zawodów"  ...

Przyglądałeś się kiedyś porcelanowej filiżance? Ciekawa myśl: jak ...

Złoto można znaleźć nie tylko w Westernach, ale ...

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/520/nowa_atrakcja_w_zyrardowie/