google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Wina w Zielonej Górze

Po skosztowaniu napoju Bachusa przeniesiesz się do zielonych winnic ogrzanych słońcem. Poznasz długą drogę: od sadzonki winogron po złoty lub purpurowy trunek w twoim kieliszku. Uważaj! Z tego muzeum możesz wyjść chwiejnym krokiem. Oto kolejne CIEKAWE MUZEUM.

Muzeum Wina w Zielonej GórzeMuzeum Wina

fot. Mateusz Grochocki

 

Toruń ma swoje pierniki, Kraków precle, Żywiec piwo, a Zielona Góra od zawsze była miastem winem płynącym. Tutaj właśnie osiedlił się Bachus i od wielu lat namawia mieszkańców do produkcji trunku godnego bogów. Jego pomocnicy, Bachusiki, biegają po zielonogórskich uliczkach, namawiają do rozkoszowania się białym, czerwonym lub różowym winem. Wpisały się w miejski krajobraz i stały się jego symbolem tak samo, jak krasnale patronują Wrocławiowi. Legenda głosi, że po zabiciu Bachusa sama bogini Atena Pallas pokropiła tereny przyszłych regionów winiarskich krwią antycznego hulaki. Jedna z kropel spadła na teren Grünberga, czyli dzisiejszej Zielonej Góry. Tak naprawdę, winorośle pojawiły się tutaj w XIII wieku i zapoczątkowały winiarskie tradycje, które dzisiaj możemy poznać dzięki Muzeum Wina.

W zbiorach muzeum znajdują się kolekcje z przedwojennego Heimatmuseum w Zielonej Górze oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej, uzupełnione zabytkami, będącymi darami z Muzeum Winiarstwa w Oppenheim. Poruszając się po salach ekspozycyjnych poznamy kolejne etapy rozwoju winiarstwa: od średniowiecza po współczesność oraz proces powstawania trunku, z którym ściśle związana jest historia Zielonej Góry. Dowiemy się m.in. jak wygląda praca na winnicy i w winiarskiej piwnicy. Do najciekawszych eksponatów należą, np.: rekonstrukcje linii technologicznej do produkcji wina, w których znajduje się zabytkowa miazgownica, prasy, filtry, pompy ręczne i elektryczne, urządzenia do korkowania i etykietowania, narzędzia wykorzystywane do uprawy winorośli, jak również archiwalne fotografie, ukazujące działalność wytwórni Grempler & Co i Lubuskiej Wytwórni Win i relacje ze Święta Winobrania. Ekspozycję dopełniają klimatyczne obrazy związane z winiarstwem oraz plansze edukacyjne, dzięki którym poznamy tajniki produkcji szlachetnego alkoholu. Wszystko pod czujnym okiem Bachusa. W Muzeum znajduje się 10 rzeźb głów boga wina, które spoglądają na zwiedzających i być może szepczą do ucha, namawiając do zabawy. Wchodząc, zwróćmy uwagę na dwa dna beczek ze znakami firmowymi wytwórni Gempler & Co i Lubelskiej Wytwórni Win z Zielonej Góry. Wizytę w Muzeum Wina będziesz wspominać jeszcze długo. Zawsze, kiedy sięgniesz po lampkę ulubionego rocznika lub gatunku, przypomnisz sobie drogę, jaką musiało przejść jedno winogrono do butelki pełnej aromatu i smaku, skrywającego słodycz, cierpkość i gorycz. Wycieczka do muzeum może być także kolejnym punktem na mapie, kiedy odwiedzać będziesz klimatyczne zielonogórskie winiarnie. Połącz zdobywanie wiedzy z kosztowaniem napoju bogów. Wtedy kieliszek wina będzie już nie tylko smakował jak przyjemność, ale także jak daleka podróż do zielonych winnic i odległych czasów.

Muzeum Wina jest jednym z oddziałów Muzeum Ziemi Lubuskiej, które znajduje się przy Alei Niepodległości 15. Można je zwiedzać od środy do piątku w godzinach od 11 do 17, w soboty od 10 do 15 i w niedziele od 10 do 16. W poniedziałki i wtorki Muzeum Wina jest nieczynne. Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy 3 zł. Po tajnikach produkcji wina oprowadzi nas przewodnik, którego koszt wynosi 30 zł.

 

Co ma wspólnego grecki bóg wina z Zieloną ...

Ziemia lubuska - winnice, szlaki kajakowe, rowerowe, dla ...

W województwie lubuskim powstaje największa samorządowa winnica w ...

Zielona Góra nie kojarzy wam się z winobraniem? ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/528/muzeum-wina/