google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Stara Kopalnia jak nowa - atrakcje Wałbrzycha

Atrakcje Wałbrzycha

Po modernizacjach Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu znów jest dostępny dla turystów. W obiekcie, poza muzeum, swoje siedziby mają instytucje rozrywkowo-kulturalne. 

Stara Kopalnia jak nowa - atrakcje Wałbrzycha

Urząd Miasta Wałbrzych

Wielokulturowy Park Stara Kopalnia mieści się w zabytkowej kopalni „Julia” w której od drugiej połowy XVI w. wydobywano węgiel kamienny. Ze względów ekonomicznych pod koniec XX w. zakończono fedrowanie i zamknięto obiekt. W początkach XXI w. nieczynna kopalnia krótki czas pełniła funkcję muzeum, niezbędne okazały się jednak prace modernizacyjne, które nie tylko zabezpieczyłyby zabytkowe maszyny i elementy infrastruktury górniczej przed niszczeniem, ale i uczyniły miejsce przyjaznym dla samych turystów.

Pod koniec 2014 r., po niemal czterech latach prac modernizacyjnych, do Starej Kopalni znów zawitali odwiedzający. Tym razem do ich dyspozycji będzie już nie tylko muzeum, ale i instytucje rozrywkowo-kulturalne.

Największą atrakcją miejsca będą z pewnością odnowione pomieszczenia dawnej kopalni (w sumie 16 zabytkowych budynków). Dla gości przygotowane zostaną trasy muzealne, w czasie których będą poznawać historię górnictwa na Śląsku, oglądając ponad 10 tysięcy eksponatów, wśród nich urządzenia, maszyny górnicze, jak np. wieże wyciągowe szybu Julia i szybu Sobótka, łańcuszkowa łaźnia górnicza czy budynek kotłowni – wszystkie z przełomu XIX i XX w. Po latach zamknięcia otwarta zostanie też Lisia sztolnia – unikat na skalę światową - jedyna spławna kopalnia w Europie, w której węgiel transportowano łodziami.  

 

Aby obiekt uczynić atrakcyjnym przez cały rok, w Starej Kopalni działać będzie m.in. „pracownia twórczego działania”, Centrum Ceramiki Użytkowej w której znajdzie się pracownia ceramiczna i przestrzeń wystawowa, Welcome Center – punkt informacji turystycznej połączony z kawiarnią, wreszcie klub muzyczny z restauracją.

Tu także swoją siedzibę będą miały Wałbrzyski Ośrodek Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”. 

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Zamek Książ zwany jest Perłą Dolnego Śląska nie ...

Zorganizowanie pobytu w sanatorium nie jest trudne. Należy ...

W Polsce istnieją 23 Parki Narodowe. Spośród nich ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/529/stara_kopalnia_jak_nowa/