google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Chorwacja - Istria - atrakcje turystyczne

wczasy w Chorwacji

Trufle, śródziemnomorski klimat, dzika natura i wspaniałe plaże położone między malowniczymi miejscowościami - taka własnie jest Chorwacja.

Chorwacja - Istria - atrakcje turystyczneChorwacja - Istria

fot. mat. prasowe

Istria jest niezwykle zróżnicowanym i największym w Chorwacji półwyspem, gdzie znajduje się mnóstwo interesujących kurortów wakacyjnych, w których turyści rezerwują miejsca noclegowe. Doskonały klimat będący pod wpływem Morza Śródziemnego, przepiękne miasta leżące w głębi kraju jak i na samym wybrzeżu oraz liczne zabytki noszące ślady dawnych kultur sprawią, że turyści wybierający się w ten region na pewno nie będą zawiedzeni.

Na Istrii dominują głównie ekskluzywne hotele i pensjonaty, ale popularnością cieszą się także gospodarstwa agroturystyczne przyciągające lokalnym folklorem, nietypową atmosferą, pięknym otoczeniem i dziką naturą. Istria jest idealną krainą, w której błogi wypoczynek można powiązać ze zwiedzaniem interesujących miast.

Ogromny półwysep na północy Chorwacji charakteryzuje się nietypowym kształtem często kojarzonym z sercem oraz linią brzegową sięgającą blisko 450 km. Istrię otaczają zatoki Triesteńska, Kvarner i Rijecka, natomiast północno-wschodnią granicę półwyspu wyznacza dolina rzeki Rosandra oraz pasmo górskie Cicarija. Malowniczy krajobraz upiększają dodatkowo wyspy wchodzące w skład Parku Narodowego Brijuni. Turyści poszukujący ciekawych miejsc do kąpieli znajdą tam przepiękne zatoczki idealnie wpasowujące się w charakterystyczne dla regionu białe skały, które odbijają się jasnym odcieniem od błękitnego morza. Istria to zielony pejzaż będący inspiracją dla malarzy, surowe skały drapieżnie wbijające się w morze i dzika natura poszukiwana najczęściej przez turystów zmęczonych zgiełkiem dużych miast.

Nazwa Istria pochodzi od iliryjskiego ludu nazywanego Histri, który przez Rzymian uważany był za okrutnych piratów. Ziemie zamieszkiwane przez te ludy od zawsze uchodziły za strategiczne terytoria, o które często toczono krwawe boje. Pozostałości tych walk są widoczne do dziś, dlatego wypoczynek w tej części Chorwacji będą uatrakcyjniać nie tylko wspaniałe plaże, ale także zabytki, bez których prawdziwe wczasy nie mogły by się obyć. Losy Istrii były burzliwe. Po Rzymianach panowanie przejęli Słowianie, Awarowie, Słoweńcy i Frankowie, z kolei bratobójcze wojny na Bałkanach umiejscowiły ostatecznie region w Chorwacji.

Za stolicę półwyspu uznaje się Pazin, natomiast największym miastem najtłumniej przyciągającym turystów i jednocześnie charakteryzującym piękny region jest Pula. Wczasowicze jadący do Chorwacji wybierają za cel podróży także najpiękniejsze miasto Istrii Rovinj, zabytkowy Porec, zaglądają do najmniejszego miasta na świecie Hum czy też podążają w poszukiwaniu trufli do Buzetu.

Istria ma oryginalną i innowacyjną kuchnię. Spełnia między innymi wymagania dietetyków, co jest jej zaletą. Ryby są podawane z warzywami, po wcześniejszym gotowaniu lub pieczeniu na grillu. Takie potrawy doprawia się oliwą z oliwek oraz lokalnymi ziołami. Kuchnia Istrii znana jest jako mieszanka lądowych i przybrzeżnych odmian. Popularne są makarony i kluski (rawioli i gnocchi), a turyści sięgają często po włoskie potrawy jak risotto i polenta. Znany jest istryjski makaron fudżi, a na wybrzeżu za rarytas uchodzą solone krewetki i kalmary czy sałatka z ośmiornicy. W Istrii napić się można białego wina Malvazija lub słynącego ze swojego purpurowego koloru Terana. Najbardziej znanym i cennym towarem są pochodzące z Istrii trufle, z których można przyrządzać smakowite potrawy. Jedną z nich jest makaron przyprawiony wiórkami grzybów, ale trufle dodaje się także do krokietów, mięczaków, jajek, a na słodko są przysmakiem nie tylko dla koneserów.

Region Istrii z racji swojej różnorodności geograficznej i bliskiego położenia masywów górskich dysponuje szeroką ofertą dla turystów miłujących turystykę pieszą, rowerową oraz wspinaczkę górską. Wspaniałe szlaki turystyczne zapewnią wielogodzinne wycieczki, które w połączeniu z niepowtarzalnymi widokami sprawią, że urlop będzie należał do udanych i spędzonych aktywnie.

.

 

Rejsy to wspaniała alternatywa dla tradycyjnego plażowania i ...

Jeśli chcemy doświadczyć pełni wrażeń związanych z wakacjami ...

Obłędny turkus wody Adriatyku, rozrzucone ponad 1000 wysp ...

Hvar należy do grupy wysp środkowej Dalmacji i ...

Vodice, położone w chorwackiej Dalmacji stanowią jeden z ...

https://veturo.pl/article/54/chorwacja_istria/