google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu

Kto nie marzy o statuetce Oskara - najcenniejszej filmowej nagrodzie świata. W Poznańskim muzeum możemy nie tylko zobaczyć ją na własne oczy, ale i dowiedzieć się, jak zawędrowała do miasta nad Wartą. A przy okazji - czekają tam na nas najciekawsze muzyczne instrumenty świata. Otwieramy serię artykułów o najciekawszych muzeach w Polsce!

 Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu

by jarmoluk / Pixabay

Poznańskie Muzeum Instrumentów Muzycznych to jedyna tego typu placówka w Polsce. Oprócz unikalnej kolekcji instrumentów z całego świata znajdziemy tu jeszcze jeden nietypowy eksponat – najbardziej pożądaną nagrodę przemysłu filmowego, czyli statuetkę Oskara. Jak trafiła do miasta nad Wartą?

Poznań, Stary Rynek, kamienica nr 45. Właśnie pod tym adresem ma swoją siedzibę oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Kolekcja tutejszego Muzeum Instrumentów Muzycznych liczy blisko 2,5 tysiąca eksponatów. Zbiory pochodzą z różnych zakątków świata i różnych epok. Szczególnie cenne to na przykład: wojskowy karnyx celtycki pochodzący z II lub I wieku przed naszą erą, polskie dudy, katarynki (instrumenty mechaniczne), chordofony smyczkowe, a także fortepian, na którym grał sam Fryderyk Chopin w pałacu myśliwskim w Antoninie. Najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi poświęcono zresztą osobną salę. Ale specjalne pomieszczenie znalazł tutaj również inny wybitny polski kompozytor - zdobywca cennego Oskara.

Jan A.P. Kaczmarek, bo o tym sławnym kompozytorze mowa, pochodzi z Konina, jednak jest również związany ze stolicą Wielkopolski. W Poznaniu podjął bowiem studia prawnicze, licząc na karierę dyplomaty. Tymczasem los przygotował zupełnie inną drogę dla jego muzycznego talentu. Jego życiem stała sie muzyka. Kaczmarek koncertował po Stanach Zjednoczonych, nagrywał, tworzył. Skomponował muzykę do filmu „Marzyciel” w reżyserii Marca Forstera, z Johnnym Deppem w roli głównej. W 2005 roku właśnie ta muzyka przyniosła mu nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, czyli Oskara.

Kaczmarek, laureat najsłynniejszej nagrody w przemyśle filmowym oraz dyrektor i twórca festiwalu Transatlantyk w Poznaniu, pozwolił, by statuetkę rycerza opierającego się o miecz mogli zobaczyć wszyscy, którzy odwiedzą poznańskie Muzeum Instrumentów Muzycznych. Oskar stoi w specjalnej gablocie. Ale chętni powinni się śpieszyć – wprawdzie nietypowy eksponat można tutaj oglądać od dłuższego czasu, to jednak władze placówki nie są w stanie zagwarantować, jak długo będzie to możliwe. Wszystko zależy, jak podają, od właściciela… Może któregoś dnia kompozytor zapragnie sam cieszyć oczy cenną nagrodą. 

Oczywiście muzeum warto odwiedzić nie tylko ze względu na Oskara. Wielbiciele dźwięków dawnych, ludowych, oryginalnych znajdą tu coś dla siebie: od instrumentów profesjonalnych, po amatorskie; klawiszowe, dęte, lutnicze, blaszane. Muzyczne narzędzia pochodzą z niemal wszystkich kontynentów, między innymi: z Macedonii, Tybetu, Birmy, Kazachstanu, Meksyku, Filipin, Australii i obu Ameryk. Całość dopełniają muzykalia, czyli muzyka zapisana na kartach papieru. Ponad 4 tysiące woluminów sprzyja prowadzeniu badań przez polskich oraz zagranicznych studentów, którzy potrafią odczytać muzykę wprost z nut.

Co ciekawe, inicjatorem poznańskiej placówki muzeum był… tenisista. Choć Zdzisław Szulc (1895-1959) parał się też innymi zajęciami, w tym kupiectwem, kolekcjonował właśnie instrumenty muzyczne. Swoje zbiory przekazał Muzeum Wielkopolskiemu z końcem II wojny światowej. Jego następcy – Włodzimierz Kamiński, a potem Jacek Podbielski – powiększali muzealną kolekcją i popularyzowali tę gałąź sztuki. Od 1946 roku działa tu też Pracownia Konserwacji Instrumentów Muzycznych, która daje nowe życiem starym obiektom. Wszystko to sprawia, że MIM w Poznaniu jest idealną propozycją zarówno dla turystów indywidualnych, adeptów sztuki łączenia dźwięków czy nawet rodzin, zwłaszcza tych zainteresowanych edukacją muzyczną.

Muzeum Instrumentów Muzycznych jest czynne w następujących porach:
pn - nieczynne
wt - czw 9:00 - 15:00 (11:00 - 17:00, od 16 czerwca do 15 września włącznie)
pt 12:00 - 21:00
sb - nd 11:00 - 18:00
Ceny biletów: 7 zł (normalny), 5 zł (ulgowy). W soboty wstęp bezpłatny.

W mieście przepysznych rogali kryją się miejsca, które ...

Piwo, napój chyba najmocniej osadzony w europejskiej historii ...

Jest z metalu. Waży ponad 200 ton i ...

Stary Rynek ma regularny kształt kwadratu o boku ...

Nie ma początku, ani końca. I niełatwo go ...

Jak powstaje piwo? Słód, chmiel, drożdże, krystalicznie czysta ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/555/muzuem-instrumentow-poznan/