google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Władcy Pierścienia, czyli wokół Poznania na rowerze

rowerem po Poznaniu

Nie ma początku, ani końca. I niełatwo go pokonać. Liczy bowiem ponad 164 kilometry długości. Ale włożony wysiłek wynagradza szereg zabytków i niezwykłych miejsc po drodze. Pierścień Rowerowy, bo o nim mowa, to najpopularniejszy szlak dla cyklistów dookoła Poznania. Wielka pętla pozwala odkryć najciekawsze obiekty poza granicami miasta.

Władcy Pierścienia, czyli wokół Poznania na rowerze

by kropekk_pl / Pixabay

Wycieczkę wielkopolskim Pierścieniem Rowerowym możemy zacząć w dowolnym miejscu i w dowolnym miejscu możemy ją też zakończyć. Byle tylko trzymać się oznakowań, czyli białych kwadratów z pomarańczową obwódką oraz piktogramem roweru, a pod nimi – znaków kierunkowych. Piękno okolicznej przyrody wraz z arcyciekawymi atrakcjami czekają na swoich zdobywców! Podpowiadamy tylko, o jakie miejsca zahaczyć.

Mosina – na pewno warto odwiedzić Galerię Miejską w budynku byłej synagogi oraz zobaczyć miejscowy Pomnik Eleganta.

Wielkopolski Park Narodowy – utworzony w 1957 roku, na południe od Poznania, obfituje w zabytki, szlaki rowerowe, piesze, a także dla miłośników hippiki; odwiedzany przez milion turystów co roku.

Stęszew – miasto z czworobocznym rynkiem nad rzeką Samicą.

Źródełko Żarnowiec – atrakcją Żarnowca, niewielkiej osady, jest punkt widokowy na strumień przypominający te górskie.

Pałac w Lusowie – neogotycki pałac w miejscowości Lusowo (gmina Tarnowo Podgórne) wraz z parkiem krajobrazowym, położonym nad Jeziorem Lusowskim.

Zabytkowy wiatrak w Rogierówku – w tej wsi, w gm. Rokietnica, znajduje się zabytkowy wiatrak typu holender, który jest siedzibą punktu etnograficznego: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Kiekrz – kiedyś wieś, teraz letniskowa dzielnica Poznania, znana głównie za sprawą pobytu św. Faustyny, gdzie wyznaczono drogę jej imienia, czyli krótki szlak spacerowy o modlitewno-kontemplacyjnym charakterze; istnieje tu również klasztor.

Zespół pałacowo-parkowy w Biedrusku – skarbem tej wsi jest pałac neoklasycystycznych wzniesiony w latach 1877-1880, stojący w pięknym parku na wzgórzu.

Murowana Goślina – miasto z ciekawym budynkiem ratusza i starym rynkiem.

Puszcza Zielonka – Park Krajobrazowy utworzony w 1993 roku, o charakterze zbliżonym do lasu pierwotnego; na jego terenie leży kilka wyznaczonych rezerwatów.

Dąbrówka Kościelna – miejscowość pielgrzymkowa; Sanktuarium Matki Bożej Dąbrowieckiej z późnobarokową świątynią, gdzie znajduje się słynący z łask obraz Matki Bożej Pocieszenia.

Zespół dworski we Wronczynie – dwór Jackowskich, gorzelnia, park krajobrazowy, drewniany kościół i drewniana dzwonnica.

Park Krajobrazowy Promno – w gminie Pobiedziska, krajobraz polodowcowy morenowy; jeziora i lasy, na dokładkę ścieżki do Nordic Walking.

Kostrzyn – miasto w powiecie poznańskim; warto zobaczyć tu rynek oraz kościół pw. Świętych apostołów Piotra i Pawła.

Tulce – piętrowy dwór, nazywany pałacem, oraz kościół NMP, jedna z najstarszych świątyń ceglanych na Wielkopolsce (Sanktuarium NMP w Tulcach).

Zamek w Kórniku – jedna z największych atrakcji regionu, oprócz historycznego zamku należy też koniecznie zobaczyć arboretum z przepięknymi różanecznikami, a do tego ratusz, rynek czy prowent, czyli zespół zabudowań folwarcznych.

Rogalin – najwspanialsza rezydencja Wielkopolski, pałac rodu Raczyńskich, z obszernym parkiem, słynącym w całej Polsce z dębów szypułkowych (tzw. dęby rogalińskie); mieści się tu również galeria z cennymi zbiorami malarstwa polskiego i europejskiego.

Rezerwat przyrody Meteoryt Morasko – unikalne miejsce z kraterami powstałymi na skutek uderzenia meteorytu, w których znajdują się jeziorka; poza tym Góra Moraska, najwyższe wzniesienie Poznania (154 m n.p.m.).

Puszczykowo – urocze miasto-ogród, znane letnisko, w którym mieści się Muzeum-Pracownia Literacka podróżnika i pisarza, Arkadego Fiedlera; wśród bogatych zbiorów znajdziemy chociażby kopię jednego ze statków Krzysztofa Kolumba.

Jak widać trasa rowerowa zaciska pętlę wokół Poznania. Taki pierścień warto mieć w kolekcji... podróży. TO prawdziwy skarb!

W mieście przepysznych rogali kryją się miejsca, które ...

Piwo, napój chyba najmocniej osadzony w europejskiej historii ...

Jest z metalu. Waży ponad 200 ton i ...

Stary Rynek ma regularny kształt kwadratu o boku ...

Jak powstaje piwo? Słód, chmiel, drożdże, krystalicznie czysta ...

Każdy, komu zależy na tym, by podczas urlopu ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/556/petla-rowerowa-poznan-atrakcje/