google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kazimierzowska atrakcja znów dostępna

atrakcje turystyczne Kazimierza Dolnego i okolic

W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą znów można podziwiać jedną z największych atrakcji miasta – wzgórze zamkowe.

Kazimierzowska atrakcja znów dostępna

ILESH / Foter / CC BY

Wzgórze zyskało popularność wśród turystów ze względu na znajdujące się tam ruiny zamku. Obiekt wybudowano na polecenie Kazimierza Wielkiego w latach 40. XIV w. Początkowo budowla miała kształt owalu, z czasem jednak zmieniono jej układ dobudowując kolejne elementy – jak w XV i XVI w., kiedy zamek zyskał kilkukondygnacyjne skrzydła.

Od połowy XVII w. zamek zaczął popadać w ruinę. Najpierw podczas Potopu w 1655 r. zajęli go i spalili Szwedzi, dwa lata później kolejnych zniszczeń dokonali żołnierze księcia Jerzego Rakoczego. W 1633 r. budowlę zgładził zaś pożar.

Pomimo istnienia planów odbudowy nie udało się doprowadzić zamku do dawnej świetności. W połowie XX w. na terenie ruin prowadzono badania archeologiczne i obiekt – jako trwałą ruinę – udostępniono turystom.

W związku z pogarszającym się stanem ruin, obiekt w 2010 r. oddany został do remontu. W wyniku prac konserwatorskich odrestaurowano w historycznej formie mury zamku, ustabilizowano przyporę zachodnią, uporządkowano dziedziniec zamkowy i tereny zielone wokół budowli. Przeprowadzono też remont tarasu, schodów i dachu wieży znajdującej się 200 m od zamku.

W obiekcie prowadzono przez ten czas również prace archeologiczne, w wyniku których udało się specjalistom odkryć m.in. fragmenty posadzki, otwory okienne, a także ślady dwóch kondygnacji w części mieszkalnej.

Obecnie wzgórze zamkowe udostępniane jest turystom w weekendy. Od sezonu letniego 2015 r. zarządcy planują jednak gościć ich częściej. Ponieważ ruiny zostały przystosowane do organizacji imprez plenerowych, można założyć, że będą mieli wiele okazji, by odwiedzać wzgórze.

Remont obiektu kosztował 9,8 mln zł, z czego 4,8 mln zł pozyskano z funduszy unijnych, a milion – z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Są tacy, którzy podobno widzieli już wszystko co ...

Polska tradycja bogata jest w liczne legendy, historie ...

Zamek obronny wzniesiono w Puławach w latach 1671-1676 ...

Urokliwą krainę położoną na Lubelszczyźnie można zwiedzać przy ...

Puławy, wraz z Kazimierzem Dolnym i Nałęczowem, tworzą ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/571/kazimierzowska-atrakcja-znow-dostepna/