google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Tajemnice bitwy pod Grunwaldem

Grunwald 2015

Archeolodzy prowadzą badania mające zlokalizować miejsce rozpoczęcia bitwy pod Grunwaldem.

Tajemnice bitwy pod GrunwaldemGrunwald

Polska Organizacja Turystyczna

Naukowcy wciąż nie mogą ustalić gdzie dokładnie rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecza. Aby wyjaśnić tę zagadkę pod koniec września 2014 r. 50-osobowa grupa archeologów z Polski, Norwegii, Danii, Anglii i Litwy, używając nowoczesnych wykrywaczy metali, georadarów i skanerów przeczesywała tereny Stębarka i Zybułtowa znajdujące się w okolicach wsi Grunwald, w poszukiwaniu śladów walk jakie rozegrały się na tych terenach w 1410 r.

Badania mają na celu wyjaśnienie gdzie dokładnie znajdowała się Dolina Wielkiego Strumienia, którą Jan Długosz wskazywał jako miejsce rozpoczęcia bitwy, a w konsekwencji ustalenie pochówku tysięcy rycerzy, którzy uczestniczyli w walkach. Prowadzone do tej pory (w latach 1958-1990) badania doprowadziły m.in. do znalezienia 200 szkieletów ze śladami urazów na czaszkach, które sugerowałyby, że to polegli w bitwie żołnierze. Znaleziska nie przyniosły jednak jasnych odpowiedzi na nurtujące pytania.

Dużo nadziei pokładano w ostatnich poszukiwaniach. Tereny, które badali archeolodzy nie były wcześniej eksplorowane.

Efekt wrześniowych prac to około 200 przedmiotów znalezionych przez archeologów, m.in. groty strzał i bełtów, krzyżackie monety, noże, toporki i i głownia miecza. Jak twierdzi kierownik badań, dr Piotr Nowakowski z Uniwersytetu Łódzkiego, przedmioty te świadczą o prowadzonych walkach na tym terenie, ale nie dają pewności, że jest to miejsce rozpoczęcia bitwy. Potrzebne będą dokładne badania znalezisk, by można było powiedzieć więcej. Archeologowie zaznaczają jednocześnie, że w przyszłości będą kontynuowali badania. W sumie chcą przebadać teren o wielkości około 500 ha.

Kiedy specjaliści oczyszczą i przebadają już przedmioty pochodzące z tegorocznych przeszukiwań, mają być one przekazane Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i udostępnione turystom.

W XIV wieku między rzekami Łyną i Symsarną ...

Gietrzwałd to niewielka wieś na Warmii i Mazurach, ...

Olsztyn nie tylko latem? Jak najbardziej. Na jesień ...

Szukacie podmuchu lata jesienią? Taki wiatr ma zapach ...

Dokąd pojechać, by zjeść najlepsze jagodzianki w kraju? ...

rozrywka

https://veturo.pl/article/574/w-poszukiwaniu-doliny-wielkiego-strumienia/