Muzeum Historii Żydów Polskich – muzeum pamięci

Główna ekspozycja muzeum, na które czekaliśmy wiele lat udostępniona zwiedzającym! Ponad tysiącletnia historia Żydów w Polsce przedstawiona w sposób ciekawy, nowoczesny i interaktywny. Ciekawa forma wystawy, konstrukcja przestrzeni i projekt budynku. Przedstawiamy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Kolejne CIEKAWE MUZEUM.

 Kultura żydowska jest jedną z najbarwniejszych i najciekawszych na świecie. Aby poznać jej tajemnice, trzeba jednak nie tylko przestudiować dzieje tego narodu, ale także zrozumieć trudy, przez jakie przeszła. Muzeum Historii Żydów Polskich na warszawskim Muranowie to nie tylko instytucja. To opowieść o trudnych doświadczeniach, cierpieniu, śmierci, ale przede wszystkim życiu i pamięci o tych, którzy istnieli z nami i obok nas.

Historia polskich Żydów jest nieodłączną częścią historii Polski. Dla historyków i osób zainteresowanych tematyką żydowską to oczywiste, lecz prawda o wielobarwnej historii naszego kraju, w tym zwłaszcza o jej żydowskich rozdziałach, pozostaje nadal dla wielu nieznana. Z kolei dla wielu osób za granicą historia polskich Żydów ogranicza się do Zagłady – tak jakby tysiąc lat żydowskiego życia w Polsce było tylko wstępem do tej bezprzykładnej zbrodni. – mówi profesor Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i dodaje: Przywracając i chroniąc pamięć o bogatej, oryginalnej kulturze polskich Żydów, muzeum uczy wzajemnego zrozumienia i szacunku – nie tylko między Polakami i Żydami. Jego przesłanie jest uniwersalne, skierowane do społeczeństw Europy i świata.

Muzeum nazywane jest przez twórców „muzeum życia”, gdyż przedstawia losy Żydów polskich na przestrzeni lat, ich ponad tysiącletnią historię wyznaczoną od średniowiecza po współczesność. Najważniejszą częścią muzeum jest nowoczesna, interaktywna wystawa, przygotowana pod okiem międzynarodowego zespołu historyków i muzealników. Dzięki współpracy specjalistów zwiedzający mogą poznać wielobarwną kulturę i dziedzictwo Żydów, i to z wielu punktów widzenia. Ekspozycja jest świadectwem ich życia i naszej pamięci o żydowskiej społeczności oraz opowieścią o, często trudnych, doświadczeniach i relacjach ludzi. Zgromadzone w muzeum eksponaty oraz prowadzoną przez zespół muzealny działalność naukową dopełnia także bogaty program edukacyjny i kulturalny. Jeszcze przed otwarciem wystawy stałej, zwiedzającym udostępniane były ekspozycje czasowe lub organizowane liczne wydarzenia, podczas których występowali wybitni artyści. Wystarczy spojrzeć na program otwarcia wystawy głównej: wielkie widowisko muzyczne z udziałem zaproszonych gości, m.in. Tomasza Stańko, Davida Krakauera, Piotr Machalica i Mietek Szcześniak. W przyszłości przestrzeń muzeum ma stać się także miejscem koncertów, pokazów, projekcji filmowych i wystawiania spektakli teatralnych, jak również debat, warsztatów oraz spotkań ze Sprawiedliwymi i Ocalałymi.

Zwiedzający wystawę główną wkraczają w przestrzeń podzieloną na osiem galerii o łącznej powierzchni ponad 4000 metrów kwadratowych. Podczas oglądania ekspozycji Las goście poznają legendy o początkach obecności Żydów w Polsce. Kolejne sekcje zostały podzielone chronologicznie: Pierwsze Spotkania na lata 960-1500, Paradius Ludaeorum na okres 1569-1648, Miasteczko obrazujące lata 1648-1772, Wyzwania Nowoczesności l. 1772-1914, Na Żydowskiej Ulicy l. 1918-1939, Zagłada l. 1939-1945 oraz Powojnie od 1944 roku po dzień dzisiejszy. To aż dziesięć wieków żydowskiej historii. Ekspozycja porusza różnorodne tematy i nie unika kwestii trudnych, tj. np. asymilacja, tolerancja, konflikty oraz dialogi międzyludzkie i międzykulturowe. Opowieść przekazywana jest zwiedzającym przez zebrane eksponaty: przedmioty codziennego użytku, pamiątki, malowidła, interaktywne instalacje, makiety, rekonstrukcje, projekcje wideo, teksty oraz dźwięki. Głos oddany został społeczności żydowskiej, składającej się z artystów, polityków, uczonych, ale też kupców, rabinów i gospodyń.

Najważniejsze jest wnętrze, stanowiące serce muzeum. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i zwrócić uwagę na sam budynek. Z projekt odpowiedzialna jest fińska pracownia Lahdelma & Mahlamäki, która zwyciężyła w międzynarodowym konkursie architektonicznym, ogłoszonym już w 2005 roku. Dziś, kiedy możemy już oglądać efekty ich pracy, budowla o ciekawej konstrukcji została uznana za perłę architektoniczną. Doceniona została w Polsce i na świecie, uzyskując liczne wyróżnienia, m.in. nagrodę International Architecture Award przyznawaną przez Chicago Athenaeum, pierwszą nagrodę w konkursie Eurobuild Awards w kategorii Architectural Design of the Year oraz Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich. Konstrukcja zachwyca prostotą i pomysłowymi rozwiązaniami, nie tylko pięknymi wizualnie, ale także symbolicznymi. Pofalowany hol ma być metaforą „wyrwy, jaką w historii Żydów uczyniły Zagłada i powojenne represje”, a most nad holem stanowić ma połączenie między teraźniejszością a przeszłością, o której powinniśmy pamiętać.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN powstało dzięki zaangażowaniu i długoletniej pracy wielu ludzi, zarówno Polaków, jak i Żydów. Jego założycielami są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze Warszawy i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny oraz darczyńcy. Idee wspierało wiele wybitnych postaci życia publicznego, w tym trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej: Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski. Muzeum powstało także w znaczącym miejscu – na warszawskim Muranowie, gdzie w czasie II wojny światowej istniało getto. W pobliżu znajdziemy także pomnik Bohaterów Getta, upamiętniający Żydów, którzy tutaj zginęli.

Muzeum Historii Żydów Polskich znajduje się przy ulicy Mordechaja Anielewicza 6 w Warszawie. Zwiedzać można w poniedziałki, środy, czwartki, piatki i niedziele w godzinach 10-18 oraz w soboty od 10 do 20. We wtorki muzeum jest nieczynne. Bilety można kupić za pośrednictwem strony internetowej.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(56) "Muzeum Żydów Polskich, Atrakcje Turystyczne, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(160) "Muzeum Żydów Polskich - nowe muzeum w Warszawie, które warto zobaczyć. Nowoczesne wnętrze i historia dwóch narodów w jednym miejscu - tylko na Veturo.pl!" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(31) "Mazowsze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.23856516568900332231351057998836040496826171875) ["lng"]=> float(21.016845700203898417157688527368009090423583984375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/1TGhf5rFMkM" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Muzeum Żydów Polskich, Atrakcje Turystyczne, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Muzeum Żydów Polskich - nowe muzeum w Warszawie, które warto zobaczyć. Nowoczesne wnętrze i historia dwóch narodów w jednym miejscu - tylko na Veturo.pl!

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Mazowsze - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/1TGhf5rFMkM

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Muzeum Żydów Polskich, Atrakcje Turystyczne, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Muzeum Żydów Polskich - nowe muzeum w Warszawie, które warto zobaczyć. Nowoczesne wnętrze i historia dwóch narodów w jednym miejscu - tylko na Veturo.pl!

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Muzeum Żydów Polskich - nowe muzeum w Warszawie, które warto zobaczyć. Nowoczesne wnętrze i historia dwóch narodów w jednym miejscu - tylko na Veturo.pl!