google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Kolejnictwa zmienia oblicze

Muzeum kolejnictwa w Warszawie

Za kilka lat warszawskie muzeum ukaże się turystom w nowoczesnej odsłonie i pod nowym adresem.

Muzeum Kolejnictwa zmienia obliczeMuzeum Kolejnictwa

Krzysztof Duda / Foter / CC BY

Muzeum Kolejnictwa jest jedną z najpopularniejszych placówek tego typu działających w stolicy. Od ponad czterdziestu lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym tabor, a także eksponaty i pamiątki związane z historią kolejnictwa na ziemiach polskich.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnych turystów, właściciele muzeum zdecydowali się nadać ekspozycjom nowoczesną formę. W połowie października doszło do podpisania pomiędzy marszałkiem województwa mazowieckiego a władzami PKP SA – właścicielami instytucji, umowy dotyczącej stworzenia nowego muzeum.

Placówka nazywać się będzie Stacja Muzeum i ma ambicje być tak nowoczesna jak warszawskie Centrum Nauki Kopernik czy krakowskie Muzeum Lotnictwa. Nowa siedziba muzeum ma mieć powierzchnię 27 ha. Jej największą atrakcją – jak do tej pory – będą zabytkowe maszyny: kolejki, parowozy, wagony, które będzie można podziwiać również z zewnątrz. Tabor ma być zaprezentowany nietypowo – niektóre z eksponatów mają być podwieszane pod sufitem na specjalnych suwnicach. Poza typowo kolejowymi maszynami wystawione zostaną również zabytkowe tramwaje i autobusy, a także perełka – pociąg pancerny, wagon-salonka, którym za czasów PRL jeździła partyjna wierchuszka.

Poza taborem dostępne będą oczywiście przedmioty, pamiątki związane z kolejnictwem. Te również  zaprezentowane mają być w nietypowej formie. Właściciele, stawiając na nowoczesność i innowacyjność, chcą do ekspozycji wykorzystać symulatory, aplikacje multimedialne i techniki 3D. Nowością ma być minikolejka, która wozić będzie turystów po muzeum, a także tzw. Laboratorium, w którym znajdą się m.in. warsztaty techniczne. 

Poza nowym obliczem Muzeum zyska też nową lokalizację – przeprowadzi się z budynku stacji Warszawa Główna na Odolany znajdujące się na warszawskich Szczęśliwicach. Aby ułatwić turystom dojazd do nowej siedziby, właściciele rozważają wybudowanie w jej pobliżu przystanku.

Inwestycja ma powstać do 2018 r. i kosztować około 180 mln zł, z czego część będzie pokryta ze środków Unii Europejskiej.

Szukasz pomysłu, jak w ciekawy sposób spędzić weekend? ...

Historia Polski robi niesamowite wrażenie zarówno na Polakach, ...

Organizacja przyjęcia urodzinowego dla bliskiej osoby to spore ...

Spacerowanie to jedna z przyjemniejszych form poznawania miasta. ...

Kiedy przechadzamy się alejkami Łazienek Królewskich w Warszawie, ...

Park rozrywki Julinek jest największą tego typu atrakcją ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/595/muzeum-kolejnictwa-w-nowej-odslonie/