google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Pierwszy taki pomnik na świecie

Słubice zyskały nową atrakcję turystyczną.Pod koniec 2014 r. odsłonięto tam pomnik Wikipedii.

 Pierwszy taki pomnik na świecie

throwthedamnthing / Foter / CC BY

Głównym elementem mającego ponad trzy metry wysokości pomnika jest logo portalu  –
charakterystyczna niedokończona kula z puzzli, którą przytrzymuje od dołu czworo ludzi: dwie kobiety i dwóch mężczyzn stojących na postumencie z książek. Na samym postumencie znajdują się pamiątkowe tablice w trzech językach (polskim, angielskim, niemieckim).  Pomnik został wykonany z laminatu imitującego mosiądz i ma kolor starego złota.

Pomysłodawcą pomnika jest wykładowca słubickiej uczelni Collegium Polonicum, dr Krzysztof Wojciechowski. Nietypową atrakcję stworzył, przy pomocy lokalnych władz, by uhonorować twórców jednego z najbardziej popularnych portali naukowych na świecie. Serwis dysponujący 30 mln haseł w 280 językach (w tym milion w języku polskim) mocno przyczynia się w opinii nauczyciela do tworzenia społeczeństwa opartego na wiedzy.

Wybór miejsca w jakim powinien stanąć pomnik wydawał się wykładowcy oczywisty. Dość powiedzieć, że polska wersja portalu znajduje się w ścisłej siódemce pod względem liczby haseł (przez 10 pierwszych lat funkcjonowania portalu była czwarta pod tym względem). Leżące na granicy polsko-niemieckiej, sąsiadujące z Frankfurtem Słubice są miejscem, w którym urzeczywistniają się idee społeczeństwa wiedzy. - Problematyczne, obciążone historią, różnicą poziomów życia, uprzedzeniami i konfliktami sąsiedztwo przekształciło się w harmonijną i pozbawioną szczególnych barier współpracę. Słubice i Frankfurt zrastają się jeden organizm miejski, w którym Polacy i i Niemcy współpracują jak równy z równym – mówi dr Wojciechowski i dodaje: - Niech ten pomnik przypomina, że dzięki wysiłkowi, pragnieniu wiedzy oraz przezwyciężaniu własnych ograniczeń możliwa jest lepsza przyszłość pogranicza, Europy i całej ludzkości.

Wdzięczności za postawienie pomnika nie omieszkali okazać twórcy haseł do popularnego serwisu. Jeszcze zanim powstał monument na Wikipedii ukazało się stosowne hasło w 22 wersjach językowych.  

Zwiedzanie w czasie wakacji? Nuda, zwłaszcza dla faceta. ...

Kursy promu „Bez Granic”, to efekt wieloletniej współpracy ...

Początki kościoła sięgają 3. ćw. XIII w. kiedy ...

W Chwarszczanach - wsi leżącej ok. 5 km ...

Strzelce zlokalizowane są 25 km na północny wschód ...

Dzieje Zamku w Sierakowie skrywa mgła tajemnicy. Pierwsze ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/610/pierwszy-taki-pomnik-na-swiecie/