google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Przybywa atrakcji na Śląsku

Śląsk wabi turystów nowymi atrakcjami. Właśnie otwarto Muzeum Powstań Śląskich, wkrótce swoje podwoje otworzy nowe Muzeum Śląskie.

 Przybywa atrakcji na ŚląskuSląsk, Katowice

Krzysztof Duda / Foter / CC BY

Śląsk utożsamiany jedynie z hutami, kopalniami to dziś tylko wspomnienie. Na południowym zachodzie kraju wiele się robi, także w sferze turystyki, by odejść od wizerunku regionu związanego z przemysłem ciężkim.

Na turystycznej mapie Śląska pojawiło się ostatnio Muzeum Powstań Śląskich. Mieszcząca się w Świętochłowicach, w zabytkowym gmachu placówka ma przybliżać turystom historię trzech konfliktów zbrojnych, do jakich doszło w okresie formowania się Państwa Polskiego latach 1919 – 1921 między ludnością polską a niemiecką.

Twórcy muzeum chcieli połączyć historię z nowoczesnością, dlatego eksponaty wchodzące w skład ekspozycji – pamiątki z tamtego okresu (pozyskane w wyniku ogólnopolskiej zbiórki) i zrekonstruowane eksponaty – zaprezentowane są nie w gablotach, ale w salach stylizowanych na XX-wieczne pomieszczenia, np. klasę szkolną, sklep z zabawkami, powstańczą drukarnię, mieszkanie powstańca, a nawet bytomską ulicę, na której mieściła się siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego.

Poza eksponatami turyści mogą zobaczyć zainscenizowane scenki z powstania oraz film pokazujący bohaterów powstań i ich rodzin.

Nieco inny charakter ma mieć nowe Muzeum Śląskie, które w 2015 r., prawdopodobnie w maju – czerwcu, będzie otwarte w Katowicach.

Powstała w 1929 r. placówka w ostatnich latach swoją siedzibę miała w budynku jednego z katowickich hoteli. W początkach tego wieku zdecydowano się jednak zaanektować na potrzeby instytucji dawną Kopalnię Węgla Kamiennego Katowice.

Jednostka ma ambicję być centrum edukacyjno-kulturalnym miasta. Muzeum ma mieć siedzibę w siedmiokondygnacyjnym budynku, w którym część pięter znajduje się pod ziemią. Właśnie tu do dyspozycji turystów władze muzeum oddadzą ponad 115 tys. eksponatów reprezentujących różne dziedziny sztuki, archeologii, etnografii, historii i fotografii. W gmachu instytucji – poza halami wystawienniczymi – znajdą się też sale konferencyjne, biblioteka, pomieszczenia techniczne oraz hol, w którym odbywać się będą imprezy kulturalne.

Tutaj także swoją siedzibę mieć bedzie Centrum Scenografii Polskiej – jedyne tego typu miejsce w Polsce, w którym prezentowane są projekty dekoracji i kostiumów teatralnych, rekwizyty, lalki oraz kostiumy z popularnych przedstawień z ostatnich 50 lat.   
  

Marek Pindral - odwiedził kilkadziesiąt krajów, bacznie obserwując ...

Iza Gamańska - fotograf, z zamiłowania podróżnik. Podróże ...

Marcin Jakub Korzonek - instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, ...

Bartosz Piziak - geograf pochodzący z Rzeszowa, nieodłącznie ...

Współcześnie Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, ...

Górnośląska Kolej Wąskotorowa to najstarsza na świecie czynna ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/611/przybywa-atrakcji-na-slasku/