google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Mazury udostępniają fortyfikacje

trójkąt lidzbarski

Na turystycznej mapie Mazur pojawiła się nowa atrakcja dla miłośników militariów. Udostępniono zespół bunkrów należący do tzw. Trójkąta Lidzbarskiego.

Mazury udostępniają fortyfikacje

vmario / Foter / CC BY

Mazury to raj nie tylko dla żeglarzy. Sporo atrakcji znajdą tu także miłośnicy militariów i historii, zwłaszcza tej najnowszej. Na terenie województwa znajdują się bowiem dziesiątki bunkrów, schronów, okopów czy fortyfikacji – przede wszystkim z okresu II wojny światowej, ale i czasów wcześniejszych. Dość przytoczyć tak znane obiekty jak siedziba Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłożu, twierdza Boyen w Giżycku czy kwatera główna Niemieckich Wojsk Lądowych w Mamerkach.

Pod koniec 2014 r. udostępniono kolejną tego typu atrakcję. To szlak turystyczny śladami poniemieckich fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego. Szlak znajduje się w lasach nieopodal miejscowości Orneta i prowadzi przez kilkanaście bunkrów wraz z transzejami (odkrytych, wąskich rowów służących do przemieszczania się między bunkrami) wybudowanych po I wojnie światowej do osłaniania terenów Prus Wschodnich. Droga ma około 3 km długości, jej przejście – wraz ze zwiedzaniem fortyfikacji – zajmuje półtorej godziny. Na szlaku ustawiono tablice informacyjne z których można dowiedzieć się m. in. kiedy powstały obiekty, jak były wyposażone i jakie miały przeznaczenie. Zanim oddano je do użytku tereny wokół budynków oczyszczono, wycięto zarośla i odtworzono fragmenty okopów.

Udostępnione turystom bunkry to niewielki procent wszystkich fortyfikacji jakie znajdują się na terenie Trójkąta Lidzbarskiego. Z ustaleń badających te tereny specjalistów wynika, że w okolicy może znajdować się ponad 200 fortyfikacji, przy czym dostęp do większości z nich jest utrudniony ze względu na specyficzne położenie – z dala od dróg, w głębi lasów, na terenach bagiennych.

W związku z utrudnionym dostępem, obszar Trójkąta Lidzbarskiego uznawany jest za jeden z najmniej poznanych przez turystów i badaczy. Dopiero w ostatnich latach udało się odtworzyć rozmieszczenie fortyfikacji i sporządzić ich mapkę dla turystów. Oddane do użytku turystów bunkry wchodzące w skład szlaku należą do najlepiej zachowanych i najbezpieczniejszych.

Powstał przewodnik kajakowy po zachodniej części Mazur i ...

Polska ma do zaoferowania także wiele atrakcji z ...

Elbląg nie cieszy się tak wielką popularnością jak ...

https://veturo.pl/article/625/mazury-udostepniaja-fortyfikacje/