google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Lubuskie Centrum Winiarstwa - atrakcja turystyczna

winnice w lubuskiem

W województwie lubuskim powstaje największa samorządowa winnica w kraju, a w niej Lubuskie Centrum Winiarstwa.

Lubuskie Centrum Winiarstwa - atrakcja turystycznaCentrum Winiarstwa

VnGrijl / Foter / CC BY

Województwo lubuskie znane jest miłośnikom win. Region na zachodzie Polski słynie z uprawy winorośli i produkcji tego szlachetnego trunku. Na początku listopada województwo zyskało największą winnicę samorządową w kraju, na terenach której już w lipcu 2015 r. ma zostać otwarty ośrodek edukacyjno-turystyczny związany z winiarstwem.

35-hektarowa winnica samorządowa stanęła w miejscowości Zabór, w której jeszcze kilka wieków temu kwitła produkcja wina. Jej powołanie to inicjatywa samorządu województwa lubuskiego i 13 lokalnych winiarzy, którzy chcieli przywrócić tym sposobem tradycje winiarskie na tych terenach, a także stworzyć warunki do kształcenia kadr w zakresie upraw winorośli.

Samorząd i winiarze dzierżawią teren od Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, której kadra będzie czuwała nad prawidłową uprawą krzewów, a przy okazji kształciła przyszłych enologów i fenologów. Na terenie winnicy studenci ogrodnictwa będą odbywać praktyki i warsztaty studyjne pod okiem samych winiarzy.

Pomysłodawcy projektu nie kryją, że chcą również, by największa winnica w kraju przyczyniła się do nadania województwu lubuskiemu miana centrum winiarskiego. Cel ten chcą osiągnąć m.in. poprzez powołanie Lubuskiego Centrum Winiarstwa.

Budynek centrum ma się znajdować na terenie winnicy. Składać się będzie z dwóch części: dydaktycznej i rekreacyjnej. W pierwszej ma się znajdować hala produkcyjna, pomieszczenie do leżakowania win oraz sala ekspozycyjna, gdzie prezentowane będą wyprodukowane przez winiarzy trunki. W części rekreacyjnej znajdzie się m.in. kuchnia z salonem przeznaczonym do degustacji, sale konferencyjne, gdzie mają odbywać się wykłady i seminaria winiarskie, a także wiata estradowa.

Co ma wspólnego grecki bóg wina z Zieloną ...

Ziemia lubuska - winnice, szlaki kajakowe, rowerowe, dla ...

Zielona Góra nie kojarzy wam się z winobraniem? ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/641/winnica-atrakcja-turystyczna/