google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Nowy Sącz w różnych odsłonach

Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu uruchomiło swoją stronę, na której znaleźć można ciekawe propozycje spędzenia czasu w tym mieście.

Położone u podnóża Beskidu Sądeckiego, Wyspowego i Niskiego miasto nie jest może tak popularne wśród turystów jak Kraków, ale może być równie interesujące co stolica Małopolski. Tamtejsze organizacje turystyczne dbają, by w tym ośrodku miejskim, a także na terenie powiatu turyści w każdym wieku i o najróżniejszych zainteresowaniach znaleźli coś dla siebie. Właśnie stworzyli stronę internetową, która ma ich inspirować do odbywania podróży do Nowego Sącza, na Sądecczyznę i odkrywania tych terenów z nieznanej strony.

„Ziemia Sądecka zaprasza” to skarbnica wiedzy o tym rejonie Małopolski. Na stronie poza praktycznymi informacjami na temat komunikacji w mieście i regionie, bazy noclegowej i gastronomicznej, punktów informacji turystycznej, znalazły się propozycje spędzenia wolnego czasu. I tak turystom odwiedzającym Nowy Sącz autorzy strony proponują trzy szlaki: „sądecki szlak lodowy”, „trasa śladami sądeckich Żydów” i „ekumeniczny szlak pielgrzyma”.

Pierwsza z tras wiedzie przez popularne nowosądeckie lodziarnie, lody są bowiem – jak można przeczytać na stronie – produktem, z którego miasto słynie.

Druga trasa związana jest z Żydami, którzy zamieszkiwali w tym mieście od XV w., a w okresie międzywojennym stanowili jedną trzecią wszystkich mieszkańców. W poszukiwaniu śladów po nich będzie więc okazja do odwiedzenia Starej Synagogi Grodzkej, Domu Modlitwy Natana (obecnie jedynego czynnego w Polsce chasydzki dom modlitwy), dawnego budynku kahalnego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej czy gimnazjum hebrajskiego, w którym obecnie mieści się więzienie.  

Trzeci szlak prowadzi przez miejsca kultu religijnego, co może być ciekawe zważywszy na fakt współistnienia na terenie miasta wielu narodowości. Właśnie tu żyli obok siebie Polacy, Żydzi, Niemcy i Łemkowie. Tu więc znajdowały się kościoły katolickie, ewangelickie, unickie czy żydowskie. Co prawda dziś większości z nich już nie ma, ale pozostały pamiątki kultu religijnego, jak na przykład ikony czy ikonostas. W Sądeckim Parku Etnograficznym można zaś zwiedzać cerkiew unicką.

 

Gdzie można wybrać się na spływ kajakowy w ...

Zabytkowy dwór w Kąśnej Dolnej w powiecie tarnowskim ...

Beskidy pomimo tego, że nie są najwyższym pasmem ...

„Ktoś powiedział, że Tatry to gotyk, Beskidy zaś ...

Forum Gmin Beskidu Wyspowego zrzeszające 18 Gmin z ...

Na miłośników skitouringu czekają w Beskidzie Sądeckim specjalnie ...

nocleg

zdrowie i uroda

atrakcje

https://veturo.pl/article/655/nowy-sacz-w-roznych-odslonach/