google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dąb Dworzanin - atrakcja Puszczy Romnickiej

Bludzie Małe

Mający trzysta lat dąb Dworzanin jest atrakcją zrewitalizowanego zabytkowego parku podworskiego w Bludziach Małych.

Dąb Dworzanin - atrakcja Puszczy Romnickiej

Anna Naruszewicz

Odwiedzając województwo warmińsko-mazurskie turyści zatrzymują się zazwyczaj w jego zachodniej części, omijając inne zakątki tego regionu. To duży błąd, bowiem pagórkowate, gęsto zalesione tereny północno-wschodniej części tego województwa są nie mniej urokliwe.

Być może sytuacja wkrótce się zmieni i turyści będą częściej witać we wschodniej części województwa, zakończyły się bowiem prace rewitalizacyjne na terenie zabytkowego parku podworskiego w Bludziach Małych położonego w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej (który z kolei położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami). Jego władze liczą, że turystów przyciągnie okazały trzystuletni dąb Dworzanin rosnący na terenie parku.

Znajdujący się na wzgórzu nad rzeką Bludzią park to pozostałość po powstałym pod koniec XIX w. majątku, który składał się z drewnianego dworu, budynków gospodarczych i właśnie parku. Po drugiej wojnie światowej dworek rozebrano na opał, obiekty folwarczne zajął PGR, a niepielęgnowany park zarósł, uniemożliwiając dostęp do tych terenów. Ze względu na walory przyrodnicze występujące na tym obszarze, pod koniec lat 80. XX w. wzgórze parkowe wpisano na listę zabytków.

Dopiero w ostatnich latach dzięki staraniom dyrekcji Parku Krajobrazowego i wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej, udało się przywrócić park do stanu pierwotnego. 

Prace rewitalizacyjne miały na celu wyeksponowanie cennego starodrzewu, zwłaszcza dwóch pomników przyrody – dębu szypułkowego Dworzanin, którego pień ma ponad 4-metrową średnicę, oraz alei dębowej. W tym celu wycięto rozrastające się krzewy i podrosty.

Aby przywrócić dawny wygląd parku posadzono ponad 3600 roślin charakterystycznych dla XIX-wiecznych koncepcji parkowych; istniejące drzewa poddano zabiegom pielęgnacyjnym, jak czyszczenie ran, zakładanie wiązań, udrożnianie dziupli; odtworzono część alejek i osi widokowych, dobudowano drewniane schody i poustawiano ławki. Na terenie parku wytyczono też ścieżkę dendrologiczną opisującą 14 gatunków drzew i krzewów.

Dla turystów jest plac zabaw dla dzieci, miejsca parkingowe i stojaki na rowery. 
Wstęp do parku jest bezpłatny.

Zajazd Jurand położony jest na obrzeżach letniej stolicy ...

Piramida w Rapie to zbudowany w 1811 w ...

Trasy rowerowe w Polsce wschodniej to wyjątkowe, zielone ...

Polski biegun zimna jakoś nie kojarzy się z ...

Gołdap to mało znana miejscowość w Krainie Wielkich ...

Puszcza Romincka to unikatowy w skali kraju kompleks ...

https://veturo.pl/article/663/trzystuletni-dworzanin-atrakcja-parku/