google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Śnieżka w Karkonoszach

Śnieżka

Jest chyba niewiele szczytów w Polsce, które mogą się pochwalić wierszem napisanym na ich cześć przez przyszłego prezydenta USA. Surowy urok Śnieżki musiał zachwycić Johna Quincy Adamsa, kiedy zdobywał ją w 1800 roku, podobnie jak tysiące turystów, którzy zmierzyli się z królową Karkonoszy po nim.

 

Śnieżka w KarkonoszachŚnieżka o zachodzie słońca

fot. Shutterstock

Będąc w Karkonoszach trudno przegapić Śnieżkę.  Jej masyw tworzy charakterystyczna skalna piramida, która wznosi się ponad 200 m nad otaczające go grzbiety. Śnieżka to najwyższy szczyt w Sudetach (1602 m n.p.m), który dzięki świetnie rozwiniętym szlakom i względnie niewielkiej trudności podejścia jest chętnie odwiedzany latem. Z kolei zimą potrafi zamienić się w prawdziwą pustelnię z powodu utrudniających zdobycie warunków atmosferycznych: niskich temperatur, obfitych opadów deszczu i śniegu, a w szczególności słynnych porywistych wiatrów.

 

Jednak nawet przy najsilniejszym wietrze, Śnieżka odpłaca się pięknie za wysiłek włożony w podejście. Ze szczytu rozpościerają się spektakularne widoki na góry i Kotlinę Jeleniogórską. Przy sprzyjających warunkach widoczność sięga nawet 200 km. Śnieżka jest również miejscem gdzie można natknąć się na niezwykłe zjawiska meteorologiczne jak ognie Św. Elma, widmo Brockenu, czy Glorię. Szczególnie imponującą panoramę Karkonoszy można podziwiać z tarasu „latających talerzy”, czyli budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego wzniesionego tam w latach 70-tych, który stał się swoistym symbolem Śnieżki. W działającej tam restauracji można nabrać sił do dalszych wędrówek. Na szczycie znajduje się także wzniesiona w 1681 r. kaplica poświęcona patronowi przewodników św. Wawrzyńcowi, w której raz do roku (10 sierpnia) odprawiana jest msza święta. Jako że Śnieżka leży na granicy, można wykorzystać okazję do odwiedzenia naszych południowych sąsiadów, po stronie czeskiej znajduje się górna stacja kabinowej kolejki linowej z miasta Pec pod Sněžkou i, jako ciekawostka, najwyżej położony punkt pocztowy w Czechach.

Jako symbol Karkonoszy i jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów górskich w Polsce, Śnieżka będzie główną atrakcją i punktem obowiązkowym każdej podróży po Śląsku.

"Sztolnie Kowary" to atrakcyjna podziemna trasa turystyczna, licząca ...

Nadszedł czas wyjazdów wakacyjnych, nierzadko planowanych od wielu ...

Kościół Wang w Karpaczu przybył do Polski z ...

W Kowarach powstał skansen, w którym można zobaczyć ...

W tym miejscu doskonale czuć się będą miłośnicy ...

Dzieci pragną spędzić te wakacje w górach, ale ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/665/sniezka-pl/