google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wieliczka atrakcje turystyczne

Śmiało można powiedzieć, że nie ma drugiego takiego miejsca jak Kopalnia Soli „Wieliczka”. Potwierdza to jej miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i niemal 36 mln turystów z całego świata, pośród nich przywódcy państw, naukowcy i artyści, którzy już odwiedzili jej wykute w soli wnętrza.

 

Wieliczka atrakcje turystyczneWieliczka, Kaplica Św. Jana

mat. promocyjne muzeum

 

Leżąca zaledwie 13 km od Krakowa, Kopalnia Soli Wieliczka to nie tylko jedna z najstarszych kopalni w Europie, to cała podziemna kraina soli. Oprócz licznych solnych komór, niesamowitych podziemnych jezior, majestatycznych konstrukcji i przepięknych rzeźb w soli, Wieliczka oferuje także uzdrowisko, restaurację, a nawet hotel. To ponad 300 km chodników, pochylni, jezior i szybów na głębokości sięgającej 327 m. Trasa turystyczna prowadzi przez 20 komór kopalni. Zwiedzający mają szansę poznać historię i tajemnice kopalni, etos ciężkiego górniczego życia, ale przede wszystkim podziwiać niezwykłe miejsca będące tworem zarówno odwiecznych sił natury, jak i mozolnej pracy ludzkich rąk.

Najsłynniejszym miejscem w kopalni jest kaplica Św. Kingi, patronki górników solnych, która znajduje się 101 metrów pod ziemią i jest największą podziemną świątynią na świecie. Od ponad 100 lat jest miejscem modlitwy górników i celem podróży turystów i pielgrzymów z całego świata. Wypełniają ją unikatowe solne dzieła sztuki, jej posadzka została wyryta w jednolitej bryle soli, a żyrandole zwisające z sufitu zrobione są z solnych kryształów.

Każdy kto przyjedzie do Wieliczki będzie mógł nie tylko zwiedzić jej imponujące wnętrza, ale także skorzystać z jej unikatowego mikroklimatu. Powietrze w kopalni nasycone jest mikroelementami i nieskażone zanieczyszczeniami czy alergenami. Stała temperatura (ok. 14-16 °C), wilgotność, ciśnienie, jonizacja, wysoka zawartość potasu, magnezu i wapnia w powietrzu sprzyjają leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Dzięki tym warunkom Wieliczka to również uzdrowisko oferujące rehabilitację w leczniczym podziemnym środowisku.

Uznana w 2007 roku za jeden z siedmiu cudów Polski, Wieliczka powinna znaleźć się na liście obowiązkowej do zobaczenia zaraz obok krakowskiego Rynku Głównego i Wawelu. Wycieczka do kopalni będzie niczym ta nieodzowna w szczypta soli dla wyśmienitej uczty, jaką jest podróż po Małopolsce.

Gdy wybierasz się na wypoczynek, musisz zadbać nie ...

Auschwitz - czyli jedno z najważniejszych miejsc w ...

Wylatujesz na urlop i zamierzasz zostawić auto na ...

Najstarsza kopalnia soli w Polsce zaprasza do przeżycia ...

Zobaczyć Biskupin, Monte Cassino, Bitwę pod Grunwaldem i ...

Najważniejsza w Krakowie trasa turystyczna zaczyna się na ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/666/wieliczka/