google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Grunwald - ogromne zwycięstwo

Grunwald 2015

 Chyba każdemu Polakowi i Polce hasło „Grunwald” pobrzmiewa brzękiem krzyżujących się mieczy i tętentem kopyt. Wizyta w miejscu jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, stoczonej między wojskami pod wodzą króla Władysława Jagiełły a siłami Zakonu Krzyżackiego, to okazja do zgłębienia momentu w dziejach, kiedy historia tej części Europy zmieniła bieg.

 

 

 

Grunwald - ogromne zwycięstwoInscenizacja bitwy pod Grunwaldem (odbywa się co roku)

fot. POT Fotopolska

Niewątpliwie najlepiej Grunwald odwiedzić w połowie lipca podczas inscenizacji bitwy.  „Dni Grunwaldu” to turnieje rycerskie, łucznicze, koncerty, pokazy, wystawy i inne niezliczone atrakcje. Jednak punktem kulminacyjnym pozostaje bitwa. Trzeba przyznać, że ponad 2 tysięcy rycerzy, którzy przybywają z całej Europy by wziąć udział w tym widowisku nie znają półśrodków. Rozmach przedsięwzięcia imponuje: rycerze szarżują, nacierają, galopują, a trup ściele się gęsto. Nic dziwnego, że co roku starcie z zapartym tchem ogląda aż 100 tys. widzów. I nikomu nie przeszkadza, że wiadomo jak to się skończy!

Po całej zawierusze bitewnej, warto ukoić nerwy w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. To imponująca kolekcja uzbrojenia średniowiecznego, chorągwi i ekwipunku, urozmaicona pokazami multimedialnymi o samej bitwie, oraz o słynnym obrazie „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Przed muzeum w sezonie letnim można podziwiać haftowaną wersję obrazu w oryginalnych rozmiarach (426 x 987 cm!). Możliwość dokładnego przestudiowania przebiegu starcia oferuje diorama, na której możemy obserwować kolejne fazy batalii. Obok muzeum działa sala kinowa wyświetlająca filmy związane z bitwa, włączając nieśmiertelnych „Krzyżaków” Aleksandra Forda. Dodatkowymi atrakcjami Pól Grunwaldzkich są kopiec Jagiełły skąd król najprawdopodobniej dowodził wojskami i ruiny kaplicy pobitewnej z 1411 roku.

Wizyta na Polach Grunwaldzkich to lekcja historii, o której zwykle można sobie tylko pomarzyć. Wszak ile razy mamy okazję uczyć się o punktach zwrotnych historii całych narodów, smakując jednocześnie pył bitewny i słuchając szczęku zbroi?

Zamek w Sztumie, wniesionych przez Zakon Krzyżacki, należy ...

Stojąc obok miniatury zamku, zbudowanej z niemal miliona ...

Koło Przewodników Malborskich liczy ponad dwustu przewodników. Celem ...

Kiedy Polki marzą o rycerzu na białym koniu, ...

Podróżując krzyżackim szlakiem po Warmii i Mazurach, napotkacie ...

Zamek, wybudowany na wzgórzu w miejscowości o charakterystycznej ...

rozrywka

https://veturo.pl/article/671/grunwald-pl/