Na Szlaku Orlich Gniazd

Zamek z damą w klasycznej bieli i skarbem zwaśnionych braci? Odrobina historii, niesamowite widoki i pełen pakiet legend – to wszystko oferuje Szlak Orlich Gniazd, czyli wyprawa przez polskie zamki.

Szlak Orlich Gniazd, bo o nim mowa, swoją malowniczą nazwę zawdzięcza poecie Wiktorowi Zielińskiemu, który w 1857 był gościem innego znanego literata Zygmunta Krasińskiego. Dwaj pisarze rezydowali w Złotym Potoku, niedaleko Częstochowy. Z tego miejsca pisarz mógł na pewno docenić piękno okolicznych warowni.

Współcześnie wspomniany Szlak przebiega przez teren Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Jeśli więc macie ochotę na wakacyjną wycieczkę wśród pięknej, tętniącej życiem przyrody, miejsce jest idealne. Wystarczy tylko rower lub dobre buty i w drogę. Jednak ponieważ cały szlak pieszy ma prawie 164 kilometry, a rowerowy nawet nieco więcej, poznanie całości za jednym razem jest zadaniem dla naprawdę wytrwałych. Ale jeśli macie ochotę zwiedzić tylko niektóre zamki czy warownie, może być to doskonały pomysł ma weekendową wyprawę.

Dla mnie jednym z najciekawszych miejsc na wspomnianym szlaku jest Królewski zamek Bobolice, który może poszczycić się nie tylko dobrym stanem murów, burzliwą historią, ale i ciekawymi legendami w klasycznym wydaniu. Szczegółów dowiecie się, zwiedzając istniejące w zamku muzeum. Ja opowiem o legendzie związanej ze skarbem. Opowieść zaczyna się w momencie, gdy bracia Bobol i Mir władają dwoma sąsiednimi zamkami (jak łatwo się domyślić, są to Bobolnice i Mirów). Obaj są świetnymi wojownikami i często wyruszają razem na wojny, zawsze sprawiedliwie dzieląc się łupami. To właśnie te zdobycze tworzą legendarny skarb zakopany w przejściu między warowniami. Zgodnie z plegendą, pewnego razu Bobol wezwany przez króla wyrusza sam na Ruś, a po latach wraca z bogactwem i piękną branką. To ona jest powodem kłótni. W tej historii jest i nieszczęśliwa miłość, i zdrada, i bratobójstwo. W efekcie perypetii dama serca obu braci zostaje zamurowana w zamku. Podobno można ją tam spotkać do dziś.

Nie każdy też wie, że w toku burzliwej historii zamek stał się w pewnym momencie siedzibą szajki złodziei i zamiast chronić szlak handlowy, stał się jego zmorą. O tych wszystkich szczegółach dowiecie się, zwiedzając to miejsce. Ciekawą atrakcją może być też nocleg w hotelu zamkowym.

Mirów i Bobolice to tylko niewielki fragment szlaku, który kiedyś dzielnie służył bezpieczeństwu kraju. Jeśli macie ochotę odwiedzić Jurę Krakowsko-Częstochowską i przenieść się przy okazji w świat pełen średniowiecznych legend, nigdzie nie znajdziecie ich tak wiele. Sąsiadujące ze sobą zamki wciąż kryją swój skarb. Plotka głosi, że w XIX wielu w korytarzu między warowniami znaleziono tylko część fortuny braci. Może to wam się poszczęści?

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(19) "Szlak Orlich Gniazd" ["meta_title"]=> string(63) "Szlak Orlich Gniazd - atrakcje turystyczne w Polsce - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(70) "Szlak Orlich Gniazd - wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski." ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(18) "Michalina Janyszek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.103317161830801751420949585735797882080078125) ["lng"]=> float(19.307555702618000026404843083582818508148193359375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Szlak Orlich Gniazd

meta_title: Szlak Orlich Gniazd - atrakcje turystyczne w Polsce - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Szlak Orlich Gniazd - wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski.

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: Michalina Janyszek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Szlak Orlich Gniazd - atrakcje turystyczne w Polsce - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Szlak Orlich Gniazd - wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski.

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Michalina Janyszek

meta_desc: Szlak Orlich Gniazd - wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski.