kraków

Wsłuchaj się w historię Podgórza

Miłośnicy historii i nowych technologii w nietypowy sposób mogą zaznajomić się z wydarzeniami do jakich doszło niemal stoma laty na terenie jednej z dawnych dzielnic Krakowa.

W 1918 r., dzięki pokonaniu przez porucznika Antoniego Stawarza oddziałów austriackich, Podgórze wraz z dworcem kolejowym Kraków Płaszów stało się jedną z pierwszych ziem polskich oswobodzonych po zaborach. Z tej okazji stowarzyszenie Podgorze.pl przygotowało aplikację mobilną dzięki której można poznać bliżej osobę porucznika Stawarza i wydarzenia jakie rozegrały się na terenie dzielnicy Podgórze po zakończeniu I wojny światowej. 

Aplikacja „Pamiętnik z wojny. Kraków-Podgórze, śladami Antoniego Stawarza” to nietypowe słuchowisko na które składa się około stu nagrań, wśród nich wspomnienia z pamiętników dowódcy, relacje jego bliskich, współpracowników, ale i dźwięki miasta charakterystyczne dla pierwszego dwudziestolecia XX w.

Aplikacja jest nietypowa. Aby móc z niej skorzystać nie wystarczy jej zainstalować na swoim telefonie, trzeba również znaleźć się w pobliżu miejsca, które jest w aplikacji omawiane (konieczne jest w związku z tym posiadanie słuchawek). Wtedy właśnie program automatycznie się włączy i poinformuje turystę, że czeka na niego odpowiednie nagranie. Dźwięki są przypisane konkretnym budynkom, ulicom czy parkom z dokładnością do 2 – 3 metrów. Można przechadzać się po Podgórzu idąc szlakiem tych dźwięków, można też słuchać pojedynczych nagrań. Czasem jednemu obiektowi przypisane jest więcej niż jedno nagranie. Bywa, że zwiedzanie wybranych fragmentów dzielnicy z aplikacją jest inne w dzień i w nocy. 

Aby łatwiej było dotrzeć do miejsc, do których zostały przygotowane nagrania dźwiękowe można też posługiwać się mapką GPS.

Aplikacja może być zainstalowana na telefonach z systemami Android i moduł GPS. Wielkość nagrania to około 300 megabajtów.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(65) "Kraków atrakcje Krakowa - Kraków -Podgórze - aplikacja mobilna" ["meta_desc"]=> string(90) "Kraków - i jego atrakcje, poznaj Podgórze z nową aplikacją mobilną - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(34) "Małopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(20) "Małgorzata Misiurek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(15) "19.919128359315" ["lng"]=> string(16) "50.0631338965237" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Kraków atrakcje Krakowa - Kraków -Podgórze - aplikacja mobilna

meta_keys:

meta_desc: Kraków - i jego atrakcje, poznaj Podgórze z nową aplikacją mobilną - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Małopolska - atrakcje turystyczne

author: Małgorzata Misiurek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kraków atrakcje Krakowa - Kraków -Podgórze - aplikacja mobilna

meta_keys:

meta_desc: Kraków - i jego atrakcje, poznaj Podgórze z nową aplikacją mobilną - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Małgorzata Misiurek

meta_desc: Kraków - i jego atrakcje, poznaj Podgórze z nową aplikacją mobilną - poleca veturo.pl