google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wsłuchaj się w historię Podgórza

Miłośnicy historii i nowych technologii w nietypowy sposób mogą zaznajomić się z wydarzeniami do jakich doszło niemal stoma laty na terenie jednej z dawnych dzielnic Krakowa.

Wsłuchaj się w historię Podgórzakraków

Allie_Caulfield / Foter / CC BY

W 1918 r., dzięki pokonaniu przez porucznika Antoniego Stawarza oddziałów austriackich, Podgórze wraz z dworcem kolejowym Kraków Płaszów stało się jedną z pierwszych ziem polskich oswobodzonych po zaborach. Z tej okazji stowarzyszenie Podgorze.pl przygotowało aplikację mobilną dzięki której można poznać bliżej osobę porucznika Stawarza i wydarzenia jakie rozegrały się na terenie dzielnicy Podgórze po zakończeniu I wojny światowej. 

Aplikacja „Pamiętnik z wojny. Kraków-Podgórze, śladami Antoniego Stawarza” to nietypowe słuchowisko na które składa się około stu nagrań, wśród nich wspomnienia z pamiętników dowódcy, relacje jego bliskich, współpracowników, ale i dźwięki miasta charakterystyczne dla pierwszego dwudziestolecia XX w.

Aplikacja jest nietypowa. Aby móc z niej skorzystać nie wystarczy jej zainstalować na swoim telefonie, trzeba również znaleźć się w pobliżu miejsca, które jest w aplikacji omawiane (konieczne jest w związku z tym posiadanie słuchawek). Wtedy właśnie program automatycznie się włączy i poinformuje turystę, że czeka na niego odpowiednie nagranie. Dźwięki są przypisane konkretnym budynkom, ulicom czy parkom z dokładnością do 2 – 3 metrów. Można przechadzać się po Podgórzu idąc szlakiem tych dźwięków, można też słuchać pojedynczych nagrań. Czasem jednemu obiektowi przypisane jest więcej niż jedno nagranie. Bywa, że zwiedzanie wybranych fragmentów dzielnicy z aplikacją jest inne w dzień i w nocy. 

Aby łatwiej było dotrzeć do miejsc, do których zostały przygotowane nagrania dźwiękowe można też posługiwać się mapką GPS.

Aplikacja może być zainstalowana na telefonach z systemami Android i moduł GPS. Wielkość nagrania to około 300 megabajtów.

Gdy wybierasz się na wypoczynek, musisz zadbać nie ...

Auschwitz - czyli jedno z najważniejszych miejsc w ...

Wylatujesz na urlop i zamierzasz zostawić auto na ...

Najstarsza kopalnia soli w Polsce zaprasza do przeżycia ...

Zobaczyć Biskupin, Monte Cassino, Bitwę pod Grunwaldem i ...

Najważniejsza w Krakowie trasa turystyczna zaczyna się na ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/686/wsluchaj-sie-w-historie-podgorza/