google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

W zatoce Starca, czyli raj dla turystów w Egipcie

Perła Egiptu Sharm el Sheikh to zaledwie kilkuletni kurort położony na samym cyplu półwyspu Synaj. Sharm to Morze Czerwone z malowniczymi rafami koralowymi, gorący klimat przez 300 dni w roku oraz majestatyczny widok na górę Synaj. Jest to raj dla miłośników nurkowania i snorkelingu oraz windsurfingu i kitesurfingu. A także miejsce warte zwiedzania.

W zatoce Starca, czyli raj dla turystów w Egipcieplaża

Merlinx

Sharm El Sheikh obecnie jest najważniejszą miejscowością wypoczynkową w basenie zatoki Aqaba, jak również ważnym centrum mediacyjnym w sprawach bliskiego wschodu. To znakomita baza wypadowa na wycieczki do Kairu, Gizy oraz Górę Mojżesza.

Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy - należy o tym pamiętać jeszcze przed wyjazdem z Polski. Turyści, którzy nie zamierzają opuszczać Półwyspu Synaj mogą dostać tzw. wizę „Synaj only”, która zwalnia z obowiązku zakupu wizy turystycznej. Żeby jednak ją otrzymać należy spełnić określone warunki: pobyt na Synaju nie może być dłuższy niż 14 dni, nie można wyjechać poza półwysep, więc nie można jednocześnie odbyć wycieczek do Kairu, Gizy czy Luksoru oraz nie można poruszać się żadną drogą prowadzącą do stolicy. Oznacza to, że bez wizy turystycznej możemy zwiedzać rejon Zatoki Aqaba, Klasztor Św. Katarzyny czy Górę Mojżesza, ale nie będziemy mogli odbyć wycieczki do Parku Krajobrazowego Ras Mohamed. Tymczasem w okolicy jest wiele wartych zobaczenia zabytków i atrakcji.

Będąc w samym kurorcie można wybrać się za to na rejsy żaglowe lub podziwiać morski świat z łodzi podwodnej. Często organizowane są pustynne safari jeepami, quadami lub na wielbłądach. Do popularnych należą też konne wieczorne przejażdżki czy gra w golfa.

Epicentrum życia w Sharm el Sheikh, czyli Zatoka Starca dzieli się na kilka rejonów, z których każdy ma własną historię i ofertę.

Ras Um El Sid – spokojniejsza, oddalona od centrum kilka kilometrów, część kurortu Sharm el Sheikh, która znajduje się na klifie między zatokami Maya Bay i Naama Bay. Główna jej zaletą jest dość kameralna atmosfera, a jednocześnie jest na tyle blisko dużego kurortu, że umożliwia korzystanie z wszystkich jego atrakcji. Poza pięknymi, piaszczystymi plażami, lazurowym morzem i rafami koralowymi ważną atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest delfinarium. Znajduje się tu wiele barów, dyskotek i restauracji, jak również bardzo dużo wypożyczalni sprzętu wodnego czy quadów.

Nabq Bay – niegdyś była to niewielka wioska, dziś jest luksusowym kurortem wakacyjnym oddalonym kilka kilometrów od centrum Sharm el Sheikh. Jedną z zalet tej zatoki jest bardziej kameralna atmosfera, a jednocześnie możliwość korzystania z wszystkich atrakcji Sharm. Malownicza zatoczka z piaszczysto-żwirową plażą i rafą koralową - to raj dla miłośników nurkowania i snorkelingu.

Hadaba – jest to południowo-wschodnia dzielnica Sharm el Sheikh, położona na wysokim klifie na południu zatoki Sharm al-Maja. Znajdują się tu hotele różnych kategorii, restauracje, bary aquapark i jedno z dwóch w tym regionie delfinarium. Punktem orientacyjnym tej części kurortu jest skała Ras Kennedy – przypominająca twarz dwudziestowiecznego prezydenta USA.

Dahab – nadmorska miejscowość nastawiona głównie na turystykę, która znajduje się na wybrzeżu Zatoki Akaba. Znajduje się ok. 100 km na północ od Sharm el Sheikh i dzięki bliskości raf koralowych jest bardzo atrakcyjnym miejscem do nurkowania i snorkelingu. Rafy są w bardzo dobrym stanie, pełne ryb i rozmaitych korali, a niektóre z nich dostępne są prosto z brzegu.

Kiedy najlepiej lecieć do Sharm el Sheikh?

Doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych panują tu przez cały rok. Temperatura wody jest zazwyczaj wyższa niż 20°C, a w miesiącach letnich dochodzi do 30°C. Wysokie temperatury powietrza w nadmorskich kurortach nie są bardzo uciążliwe, gdyż łagodzi je wiatr wiejący od morza. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w głębi lądu panują wyższe temperatury niż na wybrzeżu, a różnice temperatury między dniem a nocą również się zwiększają (zwłaszcza od listopada do kwietnia). Tak więc trzeba dostosować ubiór do różnych warunków.

Jak poruszać się po Sharm el Sheikh?

Między miejscowościami turystycznymi kursują przez całą dobę minibusy, które są dość tanie i zatrzymują się na życzenie. Przy wysiadaniu wystarczy powiedzieć jedynie „stop” przed miejscem gdzie chcemy się zatrzymać. Popularnym środkiem transportu są również taksówki, jednak cenę należy ustalić przed rozpoczęciem podróży. Między Hurghadą i Sham el Sheikh kursuje prom, którym podróż trwa ok. 2 godz. W Egipcie jednak dochodzi do ciągłych zmian rozkładów kursów więc przed podróżą należy się upewnić i dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem.

Jakie plaże są w Sharm el Sheikh?

Kraj ten cechuje się szerokimi i piaszczystymi plażami z łagodnym zejściem do morza. Ciągną się kilometrami i sprzyjają długim, wieczornym spacerom. Oprócz sportów wodnych, na plażach organizowane są inne rozrywki jak np. beach party, turnieje siatkówki plażowej czy kursy tańca. Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.

Uderz lekko w białą piłeczkę. Spójrz w górę, ...

Egipt to kraj wyjątkowy, na terenie którego czekają ...

Zamiast spędzić cały pobyt w Egipcie na plaży, ...

Egipt to ulubiony kierunek podróży Polaków. Jeśli i ...

Kair – stolica i największe miasto Egiptu, w ...

https://veturo.pl/article/695/Sharm_el_Sheikh/