google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Tunezja - Mahdia - urokliwe uliczki starego miasta

Mahdia była areną wojen i zapleczem do podboju Egiptu oraz Bliskiego Wschodu. Już w X w. miasto słynęło z rozwiniętych kontaktów handlowych, potężnej floty i ochrony, jaką dawały 10-metrowe mury obronne. Po czasach świetności pozostały tu bardzo dobrze zachowane zabytki jak Wielki Meczet, pałac czy stary port.

 

Tunezja - Mahdia - urokliwe uliczki starego miasta zatoczka

Merlinx

Te okolice kuszą wieloma świetnie zachowanymi zabytkami. Położona jest ok. 50 km na południe od Sousse i mimo mniejszego zaplecza turystycznego przyciąga co roku tysiące turystów. Poza pięknymi, piaszczystymi plażami, słoneczną pogodą, lazurowym morzem czy urokliwymi uliczkami starszej części, miasto ma do zaoferowania bardzo bogatą historię ze świetnie zachowanymi jej zabytkami

Kiedy najlepiej lecieć do Mahdii?

Północna część Tunezji należy do klimatu śródziemnomorskiego i charakteryzuje się gorącymi i suchymi latami i nieco chłodniejszymi, wilgotnymi zimami. Bryza wiejąca od morza łagodzi w lecie skutki upału a różnica temperatur między dniem a nocą nie jest znacząca. Główny sezon turystyczny trwa nawet od marca do listopada, ale najlepsza pogoda panuje od czerwca do końca sierpnia. Potem zaczyna mocniej wiać i mogą wystąpić burze. Wybierając się na wycieczki w głąb lądu, zwłaszcza na tereny pustynne należy pamiętać o odpowiednim okryciu ciała gdyż w miarę wzrastania odległości od morza rośnie też temperatura i uciążliwość wysokiej temperatury.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Mahdii?
Najlepiej kupować pamiątki na bazarach, gdyż poza większym wyborem niż w tradycyjnych sklepikach można jeszcze wytargować niższą cenę. Targowanie się jest w Tunezji tradycją, a ceny pierwotne są wyższe niż wartość towaru. Jednak przy dobrym targowaniu się można ją obniżyć nawet o połowę. Największym powodzeniem wśród pamiątek cieszą się ręcznie tkane dywany, szisze – czyli wodne fajki i ręka Fatimy – wisiorek przynoszący szczęście. Na targowisku można znaleźć wiele wyrobów skórzanych, które produkowane są z delikatnej, cielęcej skóry. Cenna pamiątką jest też róża pustyni – bryłka w kształcie róży powstała z wapnia, soli i piasku na skutek działania słońca, którą można dostać na wielu wycieczkach w głąb lądu.

Jak poruszać się po Mahdii?
Często jako środek lokomocji używa się louage – wieloosobowe taksówki, które zatrzymują się „na żądanie” na wyznaczonych przystankach. Jeżeli jednak wszystkie miejsca są zajęte taxi nie zatrzymuje się. Innym popularnym i dość tanim sposobem jest miejski autobus. Między miastami kursują pociągi i autobusy. Na miejscu można również niedrogo wypożyczyć auto i samemu udać się na zwiedzanie, jednak planując podróż na Saharę czy w tereny oddalone od większych miast dla własnego bezpieczeństwa warto zgłosić swoje plany na policję i powiadomić hotel o planowanej podróży i godzinie powrotu. Polskie prawo jazdy jest respektowane, ale poruszając się po Tunezji należy pamiętać, że przepisy drogowe traktowane są dość swobodnie i często zdarzają się wymuszenia czy jazda na czerwonym świetle. Piesi również nie stosują się do przepisów i przechodzą przez jezdnię w każdym miejscu, niekoniecznie do tego przeznaczonym.

Jakie plaże są w Mahdii?
Plaże są szerokie i charakteryzują się jasnym, drobnym piaskiem i łagodnym zejściem do morza. Stanowią jedną z głównych atrakcji kurortu i przyciągają turystów z całego świata. Są bezpłatne, a większość hoteli posiada swoje własne plaże, gdzie goście hotelowi przeważnie nie płacą za wypożyczanie leżaków czy parasoli. Istnieje możliwość korzystania z plaż przez gości spoza hotelu, jednak muszą oni liczyć się z koniecznością zapłaty za wypożyczenie leżaków lub parasoli.

Udając się do Tunezji plaże są podstawowym miejscem ...

25 sierpnia br. największe polskie biuro podróży Nowa ...

Tunis -fascynujące miasto z piękną architekturą, urzekające swoją ...

W czwartek 28 kwietnia ruszają pierwsze w tym ...

Kuchnia tunezyjska to połączenie smaków arabskich z europejskimi, ...

https://veturo.pl/article/706/Mahdia_uliczki/