google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Djerba - mitologiczna wyspa Lotofagów

Djerba - Atrakcje turystyczne

Djerba to, według mitologii, wyspa Lotofagów, którą odwiedził Odyseusz w drodze z Troi. Przez „miodowy owoc lotosu” rosnący na wyspie, nie mógł skłonić załogi statku do powrotu na morze. Mimo, że jet to tylko legenda, skutecznie przyciąga turystów.

Djerba - mitologiczna wyspa LotofagówPlaża

pixabay/nico2611

Zielona wyspa Tunezji słynie z szerokich, piaszczystych plaż, łagodnego klimatu i błękitnego morza. Dodatkowym atutem jest międzynarodowe lotnisko, rozbudowana sieć hoteli i restauracji oraz słynna gościnność mieszkańców wyspy. Bogata oferta dostosowana jest również do miłośników aktywnego wypoczynku, którzy mogą wybrać się na przejażdżkę konną, uprawiać sporty wodne, grać w tenisa czy tez wybrać się na zajęcia fitness.
Przed powstaniem Izraela mieszkała tu w dużej liczbie ludność żydowska, której przedstawiciele nadal mają tu domy. W wyniku tego nastąpiło przemieszanie kultury typowo muzułmańskiej z żydowską, co najbardziej widoczne jest w architekturze.

Najważniejsza budowlą judaistyczną i jednocześnie najstarszą w Północnej Afryce jest synagoga Ghirba, gdzie przechowywana jest Tora. Na wyspie znajduje się również 13 innych synagog. Z kolei architektura islamska reprezentowana jest przez: jedną z najstarszych świątyń świata – Zawija Sidi Brahim z grobem świętego z XVII w., meczet Nieznajomych, meczet Turków z kwadratowym minaretem czy fort Borj Ghazi Mustapha z XIII w. Ten ostatni wzniesiony został przez Aragończyków, następnie przebudowali go Hiszpanie, a kiedy podbili go Turcy, kości pomordowanych ułozyli w wielki stos, który przetrwał aż do połowy XIX wieku.

Największym miastem wyspy jest Houmt Souk, gdzie znajduje się wiele restauracji, sklepów oraz port. Do najciekawszych atrakcji należy Muzeum Sztuki i Tradycji Ludowej, czy tez mauzoleum Sidi Zawija. Dwa razy w tygodniu odbywa się tu targ, gdzie można znaleźć dużo regionalnych pamiątek.

Inną atrakcją wyspy jest wioska Guellala położona na południu znana jest z wyrobów garncarskich, które można zakupić tylko na wyspie.

Kiedy najlepiej lecieć na Djerbę?

Północna część Tunezji należy do klimatu śródziemnomorskiego i charakteryzuje się gorącymi i suchymi latami i nieco chłodniejszymi, wilgotnymi zimami. Bryza wiejąca od morza łagodzi w lecie skutki upału a różnica temperatur między dniem a nocą nie jest znacząca. Główny sezon turystyczny trwa nawet od marca do listopada, ale najlepsza pogoda panuje od czerwca do końca sierpnia. Potem zaczyna mocniej wiać i mogą wystąpić burze. Wybierając się na wycieczki w głąb lądu, zwłaszcza na tereny pustynne należy pamiętać o odpowiednim okryciu ciała gdyż w miarę wzrastania odległości od morza rośnie też temperatura i uciążliwość wysokiej temperatury.

Gdzie i jakie pamiątki kupić na Djerbie?
Najlepiej kupować pamiątki na bazarach, gdyż poza większym wyborem niż w tradycyjnych sklepikach można jeszcze wytargować niższą cenę. Targowanie się jest w Tunezji tradycją, a ceny pierwotne są wyższe niż wartość towaru. Jednak przy dobrym targowaniu się można ją obniżyć nawet o połowę. Największym powodzeniem wśród pamiątek cieszą się ręcznie tkane dywany, szisze – czyli wodne fajki i ręka Fatimy – wisiorek przynoszący szczęście. Na targowisku można znaleźć wiele wyrobów skórzanych, które produkowane są z delikatnej, cielęcej skóry. Cenna pamiątką jest też róża pustyni – bryłka w kształcie róży powstała z wapnia, soli i piasku na skutek działania słońca, którą można dostać na wielu wycieczkach w głąb lądu. Typową pamiątką, dostępną tylko na Djerbie są wyroby garncarskie pochodzące z miejscowości Guellala.

Jak poruszać się po Djerbie?
Z lądu można dostać się tu promem lub drogą z czasów rzymskich, która łączy wyspę z kontynentem. Na wyspie, poza samochodem popularnym środkiem transportu jest dorożka lub rower. Często po tej niewielkiej wyspie organizowane są też wycieczki quadami, na wielbłądach lub konno. Na miejscu można również niedrogo wypożyczyć auto i samemu udać się na zwiedzanie, jednak planując podróż na ląd, a nawet na Saharę czy w tereny oddalone od większych miast dla własnego bezpieczeństwa warto zgłosić swoje plany na policję i powiadomić hotel o planowanej podróży i godzinie powrotu. Polskie prawo jazdy jest respektowane, ale poruszając się po Tunezji należy pamiętać, że przepisy drogowe traktowane są dość swobodnie i często zdarzają się wymuszenia czy jazda na czerwonym świetle. Piesi również nie stosują się do przepisów i przechodzą przez jezdnię w każdym miejscu, niekoniecznie do tego przeznaczonym.

Jakie plaże są na Djerbie?
Na wyspie plaże są szerokie i charakteryzują się złotym, drobnym piaskiem i łagodnym zejściem do morza. Stanowią jedną z głównych atrakcji i przyciągają turystów z całego świata. Są bezpłatne, a większość hoteli posiada swoje własne plaże, gdzie goście hotelowi przeważnie nie płacą za wypożyczanie leżaków czy parasoli. Istnieje możliwość korzystania z plaż przez gości spoza hotelu, jednak muszą oni liczyć się z koniecznością zapłaty za wypożyczenie leżaków lub parasoli.

Udając się do Tunezji plaże są podstawowym miejscem ...

25 sierpnia br. największe polskie biuro podróży Nowa ...

Mahdia była areną wojen i zapleczem do podboju ...

Tunis -fascynujące miasto z piękną architekturą, urzekające swoją ...

W czwartek 28 kwietnia ruszają pierwsze w tym ...

https://veturo.pl/article/708/djerba_wyspa_lotofagow/