zbieranie bursztynu

Bursztyn- złoto z polskiego morza

Morska tajemnica zaklęta w drobinie o barwie słońca. Historia zamknięta w kamieniu. Bursztyn, jantar, amber - skarb polskich plaż, kojarzony głównie z piękną biżuterią. Okazuje się, że kryje w sobie moce uzdrawiające i uspakajające.

Niegdyś przypisywano mu magiczne właściwości. W wierzeniach ludowych pełnił rolę amuletu i panaceum na choroby. Uznawany był za kamień leczniczy, uspokajający ducha, relaksujący i harmonizujący. Dzisiaj często nie zdajemy sobie sprawy ze szczególnych właściwości jakie w sobie niesie.

Ognisty kamień sprzed milionów lat

Bursztyn, uznawany za klejnot morza, jest żywicą drzew iglastych, które porastały tereny nadbałtyckie w okresie trzeciorzędu. Na świecie znanych jest 60 jego odmian. Najczęściej kojarzony jest z ognistym pomarańczowo-żółtym, złocistym kolorem. Istnieją jednak jantary o barwie mlecznobiałej, zielonkawej lub nawet niebieskiej. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „Bernstein” i oznacza „kamień, który się pali”. Często natrafić można na szczególne okazy, zawierające tzw. inkluzje, czyli zatopione w kamieniu drobiny roślin i zwierząt. Tym samym bursztyny stają się świadkami oraz nośnikami rzeczywistości sprzed milionów lat. 

W Polsce zlokalizowano i zarejestrowano cztery główne złoża bursztynu o łącznej zasobności 1118 ton. Największe z nich (aż 1088 ton) znajduje się w Górce Lubartowskiej, wsi w województwie lubelskim. 17 ton jantaru przypada na Przeróbkę w Gdańsku, 10 ton na Wiślinkę oraz 2,7 tony na Możdżanowice w województwie pomorskim. Z polskich plaż pozyskuje się ponadto 4 do 6 ton bursztynu rocznie.

Oryginalna ozdoba czy magiczny amulet?

Amber najczęściej wykorzystywany jest w przemyśle jubilerskim. Nadal kojarzy się ze sznurem nieoszlifowanych kamieni – pamiątką z podróży. Sklepy z biżuterią nie poprzestają jednak na tym klasycznym wzorze. Na wystawach możemy zobaczyć bursztyny o przeróżnych kształtach, obsadzone w srebro, złoto lub połączone z innymi kamieniami.

Zafascynowani pięknem i barwą bursztynu, zapominamy o jego innych właściwościach. Jantar od dawna wykorzystywany był w medycynie ludowej – szczególnie na terenie Kurpiów – i naturalnej. Wierzono w jego własności oczyszczające, wzmacniające organizm oraz wyciszające ducha. Dym z bursztynowych kadzidełek stosowany był do zabijania zarazków, a noszone na szyi korale zapobiegały bólom gardła oraz głowy. Mężczyźni zażywali utłuczone drobiny bursztynu jak tabakę. Miała ona oczyścić zatoki i przeciwdziałać przeziębieniu. Ponadto, kamień ten traktowano jako magiczny i przypisywano mu umiejętność powstrzymywania i odczyniania uroków.

Współcześni radiesteci przekonują o szczególnych właściwościach energetycznych bursztynu i nazywają go kamieniem życia. Powinien on być jednak całkowicie naturalny, nieoszlifowany, niestopiony, nie podgrzewany. Uwolniona z jantaru energia podobno wzmacnia cały organizm, dodaje sił życiowych, odnawia komórki. Energetyczna moc bursztynu wzrasta po jego rozdrobnieniu na drobiny lub proszek.

Naukowcy odkryli, że zawarty w skarbie z morza kwas bursztynowy pobudza system nerwowy człowieka, stanowi środek przeciwzapalny, oczyszczający oraz regulujący prace nerek i jelit. Na jego bazie zaczęto produkować różne maści, kremy oraz odżywki używane w kosmetyce oraz medycynie. Ponadto, bursztyn zawiera cenne mikroelementy, tj. krzem, magnez, potas, żelazo oraz wapń.
Z tych szczególnych właściwości jantaru możemy skorzystać, robiąc prostą nalewkę. Wystarczy, że przywiezione z wakacji lub kupione bursztyny – nawet te najdrobniejsze – wsypiemy do butelki i zalejemy 90% spirytusem. Musi on zalać wszystkie kamienie. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na co najmniej dwa tygodnie w ciemne miejsce. Ciemnobrązowa mikstura służy do picia – leczy wtedy grypę i przeziębienie –  lub nacierania obolałych miejsc. Warto więc docenić szczególną moc kamienia pochodzącego z morza i przechowującego tajemnice pradawnych dziejów.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(16) "muzeum bursztynu" ["meta_title"]=> string(86) "Kropla złota z polskiego morza - muzeum Bursztynu, moc bursztynu, bursztyn, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(96) "Bursztyn - klejnot z Morza Bałtyckiego. Poznaj niesamowite właściwości bursztynu z Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Pomorze - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(19) "Agnieszka Grochocka" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(11) "16.34765625" ["lng"]=> string(15) "54.193359911442" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: muzeum bursztynu

meta_title: Kropla złota z polskiego morza - muzeum Bursztynu, moc bursztynu, bursztyn, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Bursztyn - klejnot z Morza Bałtyckiego. Poznaj niesamowite właściwości bursztynu z Veturo.pl

watermark:

interesting_places: Pomorze - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Grochocka

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kropla złota z polskiego morza - muzeum Bursztynu, moc bursztynu, bursztyn, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Bursztyn - klejnot z Morza Bałtyckiego. Poznaj niesamowite właściwości bursztynu z Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Grochocka

meta_desc: Bursztyn - klejnot z Morza Bałtyckiego. Poznaj niesamowite właściwości bursztynu z Veturo.pl