google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Bursztyn- złoto z polskiego morza

muzeum bursztynu

Morska tajemnica zaklęta w drobinie o barwie słońca. Historia zamknięta w kamieniu. Bursztyn, jantar, amber - skarb polskich plaż, kojarzony głównie z piękną biżuterią. Okazuje się, że kryje w sobie moce uzdrawiające i uspakajające.

Bursztyn- złoto z polskiego morzaPomorskie skarby

Mateusz Grochocki

Niegdyś przypisywano mu magiczne właściwości. W wierzeniach ludowych pełnił rolę amuletu i panaceum na choroby. Uznawany był za kamień leczniczy, uspokajający ducha, relaksujący i harmonizujący. Dzisiaj często nie zdajemy sobie sprawy ze szczególnych właściwości jakie w sobie niesie.

Ognisty kamień sprzed milionów lat

Bursztyn, uznawany za klejnot morza, jest żywicą drzew iglastych, które porastały tereny nadbałtyckie w okresie trzeciorzędu. Na świecie znanych jest 60 jego odmian. Najczęściej kojarzony jest z ognistym pomarańczowo-żółtym, złocistym kolorem. Istnieją jednak jantary o barwie mlecznobiałej, zielonkawej lub nawet niebieskiej. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa „Bernstein” i oznacza „kamień, który się pali”. Często natrafić można na szczególne okazy, zawierające tzw. inkluzje, czyli zatopione w kamieniu drobiny roślin i zwierząt. Tym samym bursztyny stają się świadkami oraz nośnikami rzeczywistości sprzed milionów lat. 

W Polsce zlokalizowano i zarejestrowano cztery główne złoża bursztynu o łącznej zasobności 1118 ton. Największe z nich (aż 1088 ton) znajduje się w Górce Lubartowskiej, wsi w województwie lubelskim. 17 ton jantaru przypada na Przeróbkę w Gdańsku, 10 ton na Wiślinkę oraz 2,7 tony na Możdżanowice w województwie pomorskim. Z polskich plaż pozyskuje się ponadto 4 do 6 ton bursztynu rocznie.

Oryginalna ozdoba czy magiczny amulet?

Amber najczęściej wykorzystywany jest w przemyśle jubilerskim. Nadal kojarzy się ze sznurem nieoszlifowanych kamieni – pamiątką z podróży. Sklepy z biżuterią nie poprzestają jednak na tym klasycznym wzorze. Na wystawach możemy zobaczyć bursztyny o przeróżnych kształtach, obsadzone w srebro, złoto lub połączone z innymi kamieniami.

Zafascynowani pięknem i barwą bursztynu, zapominamy o jego innych właściwościach. Jantar od dawna wykorzystywany był w medycynie ludowej – szczególnie na terenie Kurpiów – i naturalnej. Wierzono w jego własności oczyszczające, wzmacniające organizm oraz wyciszające ducha. Dym z bursztynowych kadzidełek stosowany był do zabijania zarazków, a noszone na szyi korale zapobiegały bólom gardła oraz głowy. Mężczyźni zażywali utłuczone drobiny bursztynu jak tabakę. Miała ona oczyścić zatoki i przeciwdziałać przeziębieniu. Ponadto, kamień ten traktowano jako magiczny i przypisywano mu umiejętność powstrzymywania i odczyniania uroków.

Współcześni radiesteci przekonują o szczególnych właściwościach energetycznych bursztynu i nazywają go kamieniem życia. Powinien on być jednak całkowicie naturalny, nieoszlifowany, niestopiony, nie podgrzewany. Uwolniona z jantaru energia podobno wzmacnia cały organizm, dodaje sił życiowych, odnawia komórki. Energetyczna moc bursztynu wzrasta po jego rozdrobnieniu na drobiny lub proszek.

Naukowcy odkryli, że zawarty w skarbie z morza kwas bursztynowy pobudza system nerwowy człowieka, stanowi środek przeciwzapalny, oczyszczający oraz regulujący prace nerek i jelit. Na jego bazie zaczęto produkować różne maści, kremy oraz odżywki używane w kosmetyce oraz medycynie. Ponadto, bursztyn zawiera cenne mikroelementy, tj. krzem, magnez, potas, żelazo oraz wapń.
Z tych szczególnych właściwości jantaru możemy skorzystać, robiąc prostą nalewkę. Wystarczy, że przywiezione z wakacji lub kupione bursztyny – nawet te najdrobniejsze – wsypiemy do butelki i zalejemy 90% spirytusem. Musi on zalać wszystkie kamienie. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na co najmniej dwa tygodnie w ciemne miejsce. Ciemnobrązowa mikstura służy do picia – leczy wtedy grypę i przeziębienie –  lub nacierania obolałych miejsc. Warto więc docenić szczególną moc kamienia pochodzącego z morza i przechowującego tajemnice pradawnych dziejów.

 Wysoki poziom zaangażowania w odpowiednie zaplanowanie urlopu jest ...

Rower jako środek transportu jest chętnie wybierany nie ...

Planując wakacyjne wyjazdy wiele osób wybiera na urlop ...

Każdego roku do Trójmiasta, w skład którego wchodzą ...

Przedstawiamy sześć miejsc w Sopocie, w których zjecie ...

Są takie miejsca w Sopocie, które musicie zobaczyć. ...

nocleg

https://veturo.pl/article/71/bursztyn-pomorze/