Monastyr

Monastir – miasto filmowców

Miasto sięgające swą historia czasów fenickich i rzymskich, a jego nazwa wywodzi się od chrześcijańskiego kościoła. Jest to też miejsce urodzenia pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji – Habbiba Bourguiby. Właśnie z jego inicjatywy powstało tu imponujące mauzoleum, którego złota kopuła i dwa wysokie minarety są wizytówką miasta. Zwiedzając stare arabskie miasto z urokliwą Medyną, murami obronnymi, obronnym klasztorem – Ribat czy Wielkim Meczetem przenosimy się czasów świetności miasta. Niesamowita atmosfera przyciąga tu nie tylko tysiące turystów, lecz również filmowców, dla których jest naturalną sceną sprzed setek lat.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Monastirze?
Najlepiej kupować pamiątki na bazarach, gdyż poza większym wyborem niż w tradycyjnych sklepikach można jeszcze wytargować niższą cenę. Targowanie się jest w Tunezji tradycją, a ceny pierwotne są wyższe niż wartość towaru. Jednak przy dobrym targowaniu się można ją obniżyć nawet o połowę. Największym powodzeniem wśród pamiątek cieszą się ręcznie tkane dywany, szisze – czyli wodne fajki i ręka Fatimy – wisiorek przynoszący szczęście. Na targowisku można znaleźć wiele wyrobów skórzanych, które produkowane są z delikatnej, cielęcej skóry. Cenna pamiątką jest też róża pustyni – bryłka w kształcie róży powstała z wapnia, soli i piasku na skutek działania słońca, którą można dostać na wielu wycieczkach w głąb lądu.

 Jak poruszać się po Monastirze?
Często jako środek lokomocji używa się louage – wieloosobowe taksówki, które zatrzymują się „na żądanie” na wyznaczonych przystankach. Jeżeli jednak wszystkie miejsca są zajęte taxi nie zatrzymuje się. Innym popularnym i dość tanim sposobem jest miejski autobus. Między miastami kursują pociągi i autobusy. Na miejscu można również niedrogo wypożyczyć auto i samemu udać się na zwiedzanie, jednak planując podróż na Saharę czy w tereny oddalone od większych miast dla własnego bezpieczeństwa warto zgłosić swoje plany na policję i powiadomić hotel o planowanej podróży i godzinie powrotu. Polskie prawo jazdy jest respektowane, ale poruszając się po Tunezji należy pamiętać, że przepisy drogowe traktowane są dość swobodnie i często zdarzają się wymuszenia czy jazda na czerwonym świetle. Piesi również nie stosują się do przepisów i przechodzą przez jezdnię w każdym miejscu, niekoniecznie do tego przeznaczonym.

Jakie plaże są w Monastirze?
W Monastirze plaże są szerokie i charakteryzują się złotym, drobnym piaskiem i łagodnym zejściem do morza. Stanowią jedną z głównych atrakcji kurortu i przyciągają turystów z całego świata. Są bezpłatne, a większość hoteli posiada swoje własne plaże, gdzie goście hotelowi przeważnie nie płacą za wypożyczanie leżaków czy parasoli. Istnieje możliwość korzystania z plaż przez gości spoza hotelu, jednak muszą oni liczyć się z koniecznością zapłaty sprzęt plażowy.

Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(32) "Atrakcje turystyczne - Monastir" ["meta_title"]=> string(80) "Monastir - miasto filmowców - Tunezja, Podróże, Wycieczki, Wakacje, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(91) " Tunezja - Atrakcje Monastir na veturo.pl. Poczytaj o atrakcjach turystycznych tego miasta." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(23) "mat. promocyjne MerlinX" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(35.78751569327619819205210660584270954132080078125) ["lng"]=> float(10.827026365677799191189478733576834201812744140625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "TUN" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje turystyczne - Monastir

meta_title: Monastir - miasto filmowców - Tunezja, Podróże, Wycieczki, Wakacje, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Tunezja - Atrakcje Monastir na veturo.pl. Poczytaj o atrakcjach turystycznych tego miasta.

watermark:

interesting_places:

author: mat. promocyjne MerlinX

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Monastir - miasto filmowców - Tunezja, Podróże, Wycieczki, Wakacje, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Tunezja - Atrakcje Monastir na veturo.pl. Poczytaj o atrakcjach turystycznych tego miasta.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. promocyjne MerlinX

meta_desc: Tunezja - Atrakcje Monastir na veturo.pl. Poczytaj o atrakcjach turystycznych tego miasta.