google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zakochani w Warszawie - wywiad z przewodnikami Adventure Warsaw

Grupa zafascynowanych stolicą ludzi z pasją stworzyła Adventure Warsaw. Rozmawiamy z nimi o tym, w jaki sposób pokazują Warszawiakom i turystom miasto, dlaczego wozi ich po nim zabytkowa Nyska i czym jest Czar PRL.

Zakochani w Warszawie - wywiad z przewodnikami Adventure WarsawWarszawa

Mat. prasowe

W 2009 roku stworzyli projekt Adventure Warsaw i oprowadzają wycieczki po najciekawszych miejscach stolicy. Kochankowie Warszawy Marta i Rafał, Zakręcona spacerowiczka Karolina, zalatany poeta Michał, "odkopany" archeolog Mariusz, doświadczony prażanin Karol i szalony fotograf Tomek - pasjonaci, zwiedzający miasto zabytkową Nysą. Zapytaliśmy ich, dlaczego tak kochają stolicę.

Zacznijmy od początku, czyli od pomysłu. Od czego zaczęła się Wasza przygoda z Warszawą?

Wszystko zaczęło się od pracy magisterskiej Rafała. Temat pracy: jak rozwinęłaby się Warszawa po wojnie gdyby nie komunizm? Przy zbieraniu materiałów Rafał odkrył, że sporo z Warszawy przedwojennej przetrwało wojnę, odkrył miasto, którego wcześniej zupełnie nie znał. I złapał bakcyla. Od tamtej pory zaczął przemierzać miasto w poszukiwaniu ciekawych miejsc aż stwierdził, że musi to pokazać turystom. W tym czasie w Warszawie jedyną atrakcją były nudne wycieczki busem po tradycyjnej Warszawie. Rafał postanowił pokazać zupełnie inne miasto, z perspektywy lokalnej, z możliwością dyskusji, interakcji, doświadczenia. Kupił zabytkową Nyskę, by bardziej rzucać się w oczy i zaczął oprowadzać tak jakby oprowadzał znajomych. I to chwyciło. Adventure Warsaw szybko stało się atrakcją nr 1 w Warszawie na portalu Trip Advisor.

Skąd czerpiecie wiedzę na temat stolicy?

Wiedza to przede wszystkim podstawy z kursu przewodnickiego i generalnej wiedzy o mieście. Reszta to własne nieustanne doświadczanie miasta, poznawanie nowych ciekawych osób i słuchanie ich opowieści. Większość informacji, które przekazujemy na wycieczkach bierze się właśnie nie z przewodników ale z rozmów z mieszkańcami danej ulicy, dzielnicy.

Czy na wycieczki z Wami wyruszają także Warszawiacy? Dlaczego mieszkaniec stolicy miałby skorzystać z Waszej oferty? Wydawać by się mogło, że zna swoje miasto od podszewki.

Z tej samej przyczyny dla której nas zaskoczyła Warszawa. Warszawiacy nie mają czasu odkrywać własnego miasta. Najczęściej znają dobrze szlak, który pokonują do pracy i wokół domu. A Warszawa jest miastem specyficznym- nieoczywistym. Kryje w sobie wiele pochowanych pałaców, kamienic, podwórek i klimatycznych miejsc, których nie da się odkryć po prostu jadąc główną ulicą. Dlatego wielu Warszawiaków zabiera się z nami na wycieczki i na koniec przyznaje, że myśleli, że znają miasto ale takiego miasta nie widzieli. Często bywamy w bardzo oczywistych miejscach jak Plac Konstytucji ale mało kto zna detale, szczegóły, historie, które kryją się za murami. I to właśnie pokazujemy.

Pomysł i formuła wycieczek z Adventure Warsaw wydaje się nie tylko bardzo ciekawa i oryginalna, ale także nieco zwariowana. Czy oznacza to, że częściej zgłaszają się do Was młodzi turyści? Co moglibyście zaproponować ludziom starszym?

Wbrew pozorom większość naszych gości jest raczej w starszym wieku. To dlatego, że za formułą, rzeczywiście lekko zwariowaną, kryję się prawdziwe doświadczenie miasta. I właśnie tego szuka wielu ambitnych turystów. Tu dostają dużą dawkę wiedzy, miejsca, których sami by nie odkryli ale przede wszystkim wytłumaczenie skomplikowanej historii Warszawy z ostatnich 200 lat. Po tej wycieczce goście mogą po prostu zrozumieć Warszawę, dlaczego tak wygląda dzisiaj i co się z nią stało. Wiadomo, ze formę prowadzenia wycieczki i program dostosowujemy do grupy. Inaczej pokazuje się miasto grupie młodych norwegów a inaczej starszej parze z Niemiec. Trzeba być elastycznym i mieć wyczucie do gości.

Kiedy oprowadzacie wycieczki, na czym skupiacie się najbardziej: historii, architekturze, niesamowitych opowieściach, ciekawostkach?

Przede wszystkim staramy się wytłumaczyć co stało się z Warszawą. Miejsca, które odwiedzamy są dla nas tłem do konkretnych opowieści, gdzie przewijamy trochę faktów, trochę anegdot i własnych przemyśleń. Na pewno sporo jest ciekawostek tak by goście zapamiętali jak najwięcej.

Pomysł na podróżowanie po Warszawie Nysą jest dość nietypowy. Dlaczego w ten sposób i
dlaczego akurat ten samochód?

Pomysł na Nyskę pojawił się gdy poszukiwaliśmy zabytkowego samochodu, które nadawałby się na wycieczki. Nyska okazała się idealna, gdyż sama w sobie jest historią, ma duszę- uśmiecha się i ma kobiecie, przyjemne kształty. A do tego jest pojemna, bo można jechać w 8 osób. Szczerze mówiąc nie wyobrażamy sobie robić nasz program wycieczki nowoczesnym samochodem, to po prostu nie pasuje.

Po pierwszej Nysce przyszedł czas na zakup innych zabytków motoryzacji. Czym dzisiaj wozicie turystów po Warszawie?

Do dyspozycji mamy 4 Nyski i współpracujemy z właścicielami Warszawy, Wołgi, Fiatów 125p. A na duże grupy mamy w zanadrzu zabytkowego Jelcza tzw. "Ogórka" lub wynajmujemy zabytkowy tramwaj.

Stworzyliście także muzeum Czar PRL. Skąd w młodych ludziach takie zainteresowanie przeszłością i czasami, które nie każdemu kojarzą się pozytywnie?
    Pomysł na Muzeum Czar PRL przyszedł właśnie przez wycieczki. Od ponad 5 lat oprowadzamy gości i szukamy odpowiednich miejsc jako tła do naszych opowieści. Tak jak zagraniczni goście rozumieją wojnę, tak PRL już nie mieści im się w głowie. Często pytają nas o to jak się żyło a w Warszawie nie było takiego miejsca, gdzie tego właśnie można doświadczyć. Stąd pomysł na stworzenie mieszkania w stylu PRL. To był pierwszy krok, który ewoluował do stworzenia Muzeum Życia Minionej Epoki- Czar PRL. Żyjemy akurat w bardzo ciekawym momencie historii bo 25 lat po obaleniu komunizmu. I czujemy, że pojawił się moment by młodzi zaczęli o tym opowiadać. Chcemy by Czar PRL był miejscem dyskusji i wymiany różnych poglądów na temat minionej epoki.

Skąd bierzecie eksponaty do swojej kolekcji? Czy możecie pochwalić się jakimiś prawdziwymi perełkami?

Eksponaty zbieramy od ponad 5 lat, początkowo "rabowaliśmy" mieszkania i strychy rodziny. Potem stragany i internet a ostatnio to własnie sami ludzie przynoszą i darują nam różne ciekawe przedmioty. Naszą perełką jest bez wątpienia Saturator automatyczny. Dostaliśmy go od Pana, który na nim pracował, po kilku miesiącach renowacji, efekt okazał się bardzo dobry. Z tego co wiem, jest to jedyny saturator w Polsce.

Czy moglibyście zdradzić nieco tajemnic stolicy? Czego Warszawiak może nie wiedzieć o swoim mieście?

Polecamy zagłebić się w Śródmieście na południe od Alej Jerozolimskich do Placu Zbawiciela. Rejon jest po prostu niesamowity. Dzielnica zachowała się względnie dobrze po wojnie, nie licząc komunistycznej przebudowy Marszałkowskiej ale wciąż trzyma ducha dawnej Warszawy. Tu polecamy ulicę Lwowską, gdzie w jednej z bram, kryje się autentyczny Pałac z początku wieku czy też gmach Politechniki, do której jeśli nie jest się studentem nikt nie zagląda. A w środku kryje się przepiękne patio inspirowane zamkiem w Baranowie Sandomierskim. Ta przestrzeń robi największe wrażenie na naszych gościach. No i oczywiście pozostaje Praga, która wciąż nas zaskakuje. Zapraszamy na ulicę Inżynierską, więcej nie zdradzamy.

Zapewne znacie wiele miejsc, których nie opisują przewodniki. Które z nich są najciekawsze?

Na pewno najciekawsze miejsca to te które zachowały się z wojny jak i te, które odbudowano pod sztandarem "Nowej Warszawy". Te dwie twarzy Warszawy są niesamowite i często leżą tuż obok siebie. Na pewno warta odkrycia jest Saska Kępa, z eksperymentalną architekturą modernistyczną z lat 20-30 XX wieku. Warszawa ma ciekawe miejsca dość mocno porozrzucane. Np. skrzyżowanie Chłodnej i Żelaznej to po prostu architektoniczny bigos ale zarazem genialne tło do opowieści zarówno o przedwojennej, wojennej i PRL-owskiej Warszawie.

Jakie są Wasze ulubione miejsca w Warszawie?

Te, które pokazujemy:) Plac Grzybowski ma niesamowity klimat i zmienia się bardzo szybko na naszych oczach. To miejsce jest po za szlakiem turystycznym ale dla nas jest numerem 1 od którego zaczynamy każdą naszą opowieść o Warszawie.

 

Szukasz pomysłu, jak w ciekawy sposób spędzić weekend? ...

Historia Polski robi niesamowite wrażenie zarówno na Polakach, ...

Organizacja przyjęcia urodzinowego dla bliskiej osoby to spore ...

Spacerowanie to jedna z przyjemniejszych form poznawania miasta. ...

Kiedy przechadzamy się alejkami Łazienek Królewskich w Warszawie, ...

Park rozrywki Julinek jest największą tego typu atrakcją ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/717/wywiad_Adventure_Warsaw/