google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum PRL w Warszawie

Pamiętasz jeszcze rzeczywistość lat 80. XX wieku? Może opowiadali ci o niej rodzice? Pustki w sklepach, kolejki, bary mleczne, telewizor „Rubin”, charakterystyczny design i słynny już napój z saturatora… Czar PRL-u przybliży ci kolejne ciekawe muzeum.

Muzeum PRL w WarszawieCzar PRL

Mat. prasowe

 

Warszawa, lata 80 XX wieku. Wstajesz rano i przeciągasz się na swoim półkotapczanie. Otwierasz oczy i widzisz nowiusieńką meblościankę, piękny w swej prostocie oliwkowy fotel z drewnianymi podłokietnikami. Zastanawiasz się, co słychać w wielkim świecie i włączasz telewizor – oczywiście najnowszy krzyk mody i wynalazek techniki „Rubin”. Na dwóch dostępnych kanałach telewizyjnych nie znalazłeś nic ciekawego, dlatego, aby poprawić sobie humor włączasz muzykę z kolekcji płyt winylowych. Możesz choć chwilę odpocząć przed wyjściem do pracy, bo twoja pociecha znalazła kredki z misiem i zajęła się twórczością. Czas do pracy. Przed wejściem spotykasz oficera ZOMO, który na szczęście nie jest tobą zainteresowany. Mijasz sklep mięsny i myślisz: „Znów kolejka?! Przecież na półkach świeci pustkami, został tylko ocet. Może potem trafię na dostawę”. Po drodze wypijasz jeszcze szklaneczkę lemoniady z saturatora i…Jesteś znów w XXI wieku. Nie ma się co dziwić, bo w miejscu takim jak muzeum Czar PRL wyobraźnia może zwiedzającego nieco ponieść, a nawet przenieść o ponad 30 lat.

Witamy w czasach polskiego socjalizmu. Tak, młody człowieku, to właśnie rzeczywistość, w której dorastali twoi rodzice. Jeśli są z tobą, to prawdopodobnie czują się jak po podróży wehikułem czasu. Może nawet w oku zakręci im się łza na myśl o starych czasach. Niezależnie od tego, ile macie lat trafiliście do miejsca, które wprowadzi was w niezapomniany klimat polskiego PRL-u. Pierwsze tego typu muzeum w Warszawie – stworzone przez przewodników z Adventure Warsaw, którzy na co dzień wożą turystów po stolicy zabytkową Nysą – to przestrzeń podzielona na dwie części. Pierwsza z nich to typowe M2 z takimi pomieszczeniami, jak: przedpokój, łazienka, kącik dziecięcy, salon i kuchnia. Dowiemy się tutaj jak wyglądało codzienne życie, jakich używano sprzętów, czego słuchano i co „było w modzie”. Potem przeniesiemy się na zewnątrz, aby poznać zagadnienia tj.: opozycja, sport i turystyka, władza porządkowa i zobaczyć: budkę telefoniczną, jedyny w Polsce stacjonarny saturator, bar mleczny, bibliotekę, kino i poczekalnię z aktualną prasą, gdzie pooglądamy słynne kartki na mięso i książeczkę walutową. Pod okiem oficera ZOMO napijemy się lemoniady z dawnych lat i odwiedzimy sklep mięsny z pustymi hakami. W Gabinecie KC zobaczymy plakaty propagandowe, dzieła Lenina, portrety i popiersia przywódców komunistycznych. Dopełnieniem wizyty w muzeum będzie wycieczka z przewodnikami Adventure Warsaw, którzy zdradzą nieznane ciekawostki o stolicy i zaprowadzą w miejsca, które przypomną o czasach PRL-u. To jedyna w swoim rodzaju lekcja polskiej historii.

„Czar PRL – muzeum życia minionej epoki” mieści się na terenie Fabryki PZO, przy ulicy Grochowskiej 316/320. Wejście znajduje się od strony ulicy Głuchej, na przeciwko Soho Factory na Mińskiej 25  lub od ulicy Kamionkowskiej. Muzeum jest czynne codziennie, w tygodniu od 10:00 do 16:00, w weekendy od 11:00 do 17:00. Bilety normalny kosztuje 8 zł, ulgowy 5 zł. Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Prowadzone są także lekcje muzealne. Pomysłodawcami Muzeum są przewodnicy z Adventure Warsaw, z którymi można wybrać się na wycieczkę Nysą po Warszawie.

 

Szukasz pomysłu, jak w ciekawy sposób spędzić weekend? ...

Historia Polski robi niesamowite wrażenie zarówno na Polakach, ...

Organizacja przyjęcia urodzinowego dla bliskiej osoby to spore ...

Spacerowanie to jedna z przyjemniejszych form poznawania miasta. ...

Kiedy przechadzamy się alejkami Łazienek Królewskich w Warszawie, ...

Park rozrywki Julinek jest największą tego typu atrakcją ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/718/warszawa-atrakcje-ciekawe-muzeum-PRL/