google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Egipt - co kraj to obyczaj

obyczaje w Egipcie

Kraj Faraonów to nie tylko zupełnie inna pogoda, ale też odmienna kultura i obyczaje. To, co na ulicach Europejskich miast jest zwyczajnym zachowaniem, dla mieszkańców Egiptu może być niezręczne lub obraźliwe. Jak uniknąć wpadki podczas wyjazdu do Egiptu?

Egipt - co kraj to obyczajEgipt, wielbłąd

pixabay.com/ imordaf

Egipt, kraina wiecznego słońca to raj dla turystów, którzy cały rok mogą korzystać z uroków plaż nad Morzem Czerwonym. Przyzwyczajeni do ich obecności Egipcjanie przymykają oko na drobniejsze niezręczności, warto jednak mieć świadomość, że zarówno religia, jak i kultura Egiptu różni sie od naszej. Wiele z lokalnych tradycji i przekonań może nas dziwic, niektóre ciekawią, ale warto okazać gospodarzom nieco szacunku i okazać, że doceniamy ich gościnność.

Większą swobodą możemy cieszyć się na plażach i w kurortach, gdzie obyczaje hotelowe nie rożnią się zbytnio od nam znanych. Stroje kąpielowe noszone na plaży czy przy basenie nie stanowią problemu, jednak należy pamiętać, że nie wolno opalać się topless. W wielu hotelach istnieje zakaz zabierania jedzenia i napojów do pokoju, a do wieczornego posiłku nie można być skąpo ubranym. W Egipcie nie ma szczególnie rygorystycznych norm obyczajowych, ale należy zwrócić uwagę na ubiór, gdyż noszenie krótkich spódnic, szortów czy strojów plażowych poza plażą jest zwyczajnie niestosowne.

Personel sprzątający w hotelach to przeważnie mężczyźni (gdyż w Egipcie nie jest mile widziane by kobiety funkcjonowały poza rodziną). Ważną rolę odgrywa bakszysz – napiwek, który w porównaniem z niskimi zarobkami często jest dla Egipcjan drugą wypłatą. Pokojowemu przeważnie daje się ok. 5 EGP tygodniowo za osobę. Napiwki są powszechne również u kelnerów i barmanów, jak i przy każdej usłudze - jednak należy go dawać tylko, gdy jest się naprawdę zadowolonym z usługi. To nie tylko w dobrym guście, ale i zwyczajnie się opłaca.

Czego pod żadnym pozorem robić nie wolno?

 

Nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rezydencji państwowych, jak również mostów i portów. Ta zasada jest też często przestrzegana w innych krajach, ale w Egipcie może być egzekwowana z dość dużą stanowczością. 

Pamiętajmy też, że Egipcjanie są bardzo religijni, bez względu na to, czy są koptyjskimi chrześcijanami, czy też muzułmanami. Ich religijność nie jest tylko rytualna i powierzchowna, jak w wielu krajach Zachodu, ale wpływa znacząco na sposób życia. Religijne nakazy są ważne na równi z przepisami prawnymi. Najważniejszą wartością dla Egipcjanina jest rodzina, a każdy z jej członków jest odpowiedzialny za jej reputację. Bardzo dużą uwagę zwraca się na rolę kobiety i mężczyzny w społeczeństwie, a ogólne zasady odbiegają w znacznym stopniu od europejskich, toteż nie należy się dziwić kiedy turystka podróżująca autobusem zostanie wezwana do zajęcia miejsca na początku razem z innymi kobietami.

Ważnym świętem dla całego świata muzułmańskiego jest Ramadan - przez jeden miesiać w roku wierni przestrzegają ścisłego postu i surowych zasad z nim związanych. Od strony turysty patrząc - w tym okresie urzędy i sklepy mogą być nieczynne lub mieć skrócony czas urzędowania, zmieniają sie rozkłady jazdy. Restauracje i bazary chętnie ugoszczą turystów, ale ekspozycja jedzenia będzie stonowana i w dobrym tonie jest nie jeść (a także nie pić i nie palić) na ulicy. Z drugiej strony - ponieważ Ramadan dotyczy tylko dnia - tuż po zachodzie słońca, aż do kilku chwil przed brzaskiem bywa bardzo hucznie obchodzony w obrębie muzułmańskich rodzin. Także turysta może czasem skorzystać z gościnności świętujących.

Warto zatem poczytać przed wyjazdem do Egiptu te części przewodników, które opisuja zwyczaje danego kraju. Nie tylko dlatego, aby okazać dobre wychowanie, ale także po to, żeby bardziej świadomie cieszyć się podróżą przez egzotyczną Krainę Faraonów.

Uderz lekko w białą piłeczkę. Spójrz w górę, ...

Egipt to kraj wyjątkowy, na terenie którego czekają ...

Zamiast spędzić cały pobyt w Egipcie na plaży, ...

Egipt to ulubiony kierunek podróży Polaków. Jeśli i ...

Kair – stolica i największe miasto Egiptu, w ...

https://veturo.pl/article/742/Egipt_obyczaj/