google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ornitologiczna kolekcja w Bytomiu

Dział Przyrody bytomskiego muzeum powiększył swoje zbiory o unikatową kolekcję dermoplastów.

Ornitologiczna kolekcja w BytomiuMuzeum w Bytomiu

Kraska, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, fot. W. Szołtys

Dział Przyrody Muzeum Górnośląskiego może poszczycić się jedną z największych, a przy tym najbardziej renomowanych kolekcji przyrodniczych w kraju. Dość powiedzieć, że zbiory liczą ponad pół miliona egzemplarzy zoologicznych, botanicznych i geologicznych z  Europy Środkowowschodniej.

Końcówkę 2014 r. muzeum bez wątpienia może uznać za udaną. W wyniku trwających kilka lat rozmów placówce udało się powiększyć swoje zbiory o unikatową kolekcję dermoplastów, czyli wypchanych zwierząt.  

Liczący około 200 sztuk zbiór tworzył w XX w. technik-stomatolog, a przy tym zapalony myśliwy Edward Hanzel. Jego kolekcja zawiera takie okazy jak orły bieliki, zimorodki, kraski i inne, również rzadko występujące okazy, a także parę sztuk ssaków.

W tej chwili kolekcja jest przygotowywana do udostępnienia, będzie można ją zobaczyć w 2015 r.

Nie oznacza to bynajmniej, że przed tym terminem nie warto zajrzeć do bytomskiej placówki. W połowie listopada otwarta została wystawa o ukraińskim mieście „o zapachu nafty i cynamonu”, czyli Drohobyczu. Odwiedzając wystawę „Drohobycz – miasto jedyne na świecie” można poznać bogatą historię miasta i zaznajomić sę z biografiami jego najpopularniejszych mieszkańców: Bruno Schulza czy Kazimierza Wierzyńskiego, a także zobaczyć mapy, pamiątki i zdjęcia dotyczące tego miejsca.

Wkrótce otwarte zostaną również dwie inne wystawy. Pierwsza to „Bytom na dawnej pocztówce”. W czasie ekspozycji zobaczyć będzie można – poprzez pocztówki – jak wyglądało miasto i jego mieszkańcy. Zaprezentowane zostaną m.in. karty litograficzne z kolekcji Muzeum Górnośląskiego oraz prywatnych kolekcjonerów. Druga to „Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku” prezentująca bogate zbiory ceramiki, porcelany, zabytków fajansowych, kamionkowych należące do muzeum. 

Muzeum Ceramiki od ponad 45 lat gromadzi zbiory ...

Usytuowane w kilku obiektach poradziwiłłowskiego zespołu zamkowego, muzeum ...

Żagań szczyci się ponadsiedemsetletnią historią. W drugiej połowie ...

Podczas jednej wizyty w gospodarstwie "Szlak ginących zawodów"  ...

Przyglądałeś się kiedyś porcelanowej filiżance? Ciekawa myśl: jak ...

Złoto można znaleźć nie tylko w Westernach, ale ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/745/ornitologiczna-klekcja-w-bytomiu/