Flaga Turcji

Turecki poradnik turysty

Wybierasz się do Turcji? W tym artykule dowiesz się jakie są obecne przepisy wjazdowe do tego magicznego kraju. Przeczytaj, a nic Cię nie zaskoczy.

PRZEPISY CELNE: Nie napotkamy na większe ograniczenia w przywozie pieniędzy, przy czym większe sumy (ponad 5.000 USD) należy zgłosić przy wjeździe, by – jeśli nie zostaną wydane – nie było problemu z ich wywozem. Na lotniskach panują obostrzenia podobne do tych w Europie (względy bezpieczeństwa). Nie wolno jednak wywozić z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym – nawet najmniejszych kawałków starych rzeźb, płaskorzeźb itp. Włądze kraju są bardzo wrażliwe na kradzież dóbr kultury, nawet jeśli czynimy to nieświadomie.

PRZEPISY PRAWNE: W Turcji obowiązuje zakaz posiadania broni bez zezwolenia. Nie można też mieć noży o ostrzach dłuższych od palca serdecznego ani noży sprężynowych.Ważną informacją jest całkowity zakaz posiadania narkotyków, nawet na potrzeby własne. Zaleca się zatem, aby osoby, które pozostawiały na terenie Turcji samochód bez nadzoru, sprawdziły przed wyjazdem, czy nie ma śladów ingerencji (czy nie umieszczono w pojeździe narkotyków bez wiedzy właściciela pojazdu). Na terenie Turcji znajduje się dużo wyraźnie oznakowanych obiektów wojskowych. Nie należy w ich pobliżu robić zdjęć, zatrzymywać się, rozbijać namiotu itp.

BEZPIECZEŃSTWO: Obowiązuje nas ograniczone zaufanie – nawet serdeczna oferta może się skończyć próbą wymuszenia, np. zapłacenia wygórowanego rachunku w restauracji czy też opłaty za przejazd. Warto się targować uprejmie, ale stanowczo i zawsze zadawać pytania pokazujące, że jesteśmy świadomi sytuacji. W razie niebezpieczeństwa warto mieć przy sobie kontakt do polskiego konsulatu lub znać położenie lokalnych posterunków policji.

MELDUNEK: W Turcji nie ma obowiązku meldunkowego, z wyjątkiem meldunku w hotelach. Nie należy jednak zostawiać paszportu do dyspozycji hotelu na czas pobytu. Mamy obowiązek jedynie okazać go przy załatwianiu formalności meldunkowych, co może wiązać się z koniecznością opłacenia z góry należności za cały okres pobytu w hotelu.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA: Służba zdrowia w Turcji jest w znacznym stopniu prywatna. Wizyta u lekarza (bez zabiegów) może kosztować od 100 USD wzwyż, dzień pobytu w szpitalu – od 500 USD. Zabiegi są bardzo drogie. Warto zatem zadbac o ubezpieczenie na czas podróży lub miec do dyspozycji awaryjną kwotę pieniędzy, np. na karcie kredytowej. Większe szpitale mają podpisane umowy z ubezpieczycielami i honorują polisy ubezpieczeniowe z całego świata. W mniejszych miejscowościach należy liczyć się z koniecznością dokonania opłaty gotówką (trzeba wówczas wziąć fakturę za usługę i wystąpić o zwrot kosztów do ubezpieczyciela).

Wjazd do Turcji nie wymaga żadnych specjalistycznych szczepienie, jednak zaleca się standardowe szczepienia przeciwko żółtaczce, gdyż w razie poważniejszych zabiegów medycznych (np. operacji) wymaga się okazania zaświadczenia o szczepieniu.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW: Europejskie prawo jazdy jest w Turcji honorowane, wymaga jednak czasem oficjalnego potwierdzenia (np. przez kierowców autobusów). Także osoby, które zamierzają przebywać w Turcji przez dłuższy czas, powinny mieć przy sobie potwierdzone przez miejscowego notariusza lub polski urząd konsularny tłumaczenie prawa jazdy. Na drogach należy zachować szczególną ostrożność, gdyż kierowcy tureccy nie przywiązują nadmiernej wagi do zasad ruchu drogowego. Korzystają sporo z klaksonu a w razie stłuczki często próbują przekrzyczeć innych kierowców. Warto w takiej sytuacji zaczekać na policję i poprosić o tłumacza (także wszelkie  dokumenty powinny być nam prezentowane w zrozumiałym dla nas języku).

Osoby podróżujące do Turcji samochodem, którego nie są właścicielami, muszą mieć przy sobie notarialną zgodę właściciela pojazdu na jego użytkowanie, przetłumaczoną na język turecki przez tłumacza przysięgłego i zalegalizowaną przez Ambasadę Turcji w Warszawie.

Jak w większości krajów, wymagane jest ubezpieczenie OC dla pojazdu i zielona karta. Pojazdy wpisywane są do paszportu (podobnie profesjonalny sprzęt elektroniczny) oraz rejestrowane w systemie celnym. W razie kasacji pojazdu (lub urządzenia elektronicznego) należy wypisać go z paszportu w najbliższym urzędzie celnym na podstawie zaświadczenia z policji o zniszczeniu lub kradzieży.

Zagraniczny samochód może znajdować się na terytorium Turcji bez odprawy celnej do 6 m-cy, jednakże nie dłużej niż określa to ważność jego zielonej karty. Przekroczenie terminu skutkuje natychmiastowym nałożeniem przy wywozie opłat i podatków w wysokości należnych opłat celnych.

RELIGIA, OBYCZAJE: Turcja jest krajem muzułmańskim, co wymaga od cudzoziemców przestrzegania określonych zachowań, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego (w meczetach należy przed wejściem zdjąć obuwie, kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami, a także w szortach). Szczególnie na wschodzie kraju normy dotyczące stroju są istotnie przestrzegane. Kobiety poruszające się samotnie mogą być narażone na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach. W kulturze Tureckiej kobiety obowiązuje nieco inny standard zachowań i ubioru niż w Europie, dlatego tureccy mężczyźni mogą poczytywać swobodny strój Europejek za informację, że takie zaczepki są przez nie oczekiwane. Dlatego warto poświęcić chwilę i dostosować kreację do lokalnej rzeczywistości.

ŚWIĘTA: Ponieważ daty świąt muzułmańskich ustalane są według kalendarza opartego na roku księżycowym, zmieniają się co roku. W święta zamknięte są urzędy publiczne, ale większość sklepów i punktów usługowych działa normalnie.

Może się wydawać, że Turcja ze swoją odmienną kulturą i sztywnymi tradycjami jest krajem nieprzyjaznym. Nic bardziej mylnego! Turcy są ludźmi gościnnymi, ciekawymi i bardzo rodzinnymi. Z początku nieufni, z czasem potrafią otworzyć swoje serce i okazać serdeczną, bezinteresowną przyjaźń, nawet jeśli taka znajomość ma potrwać kilka dni. Warto poznać ich bliżej.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(19) "informacje o Turcji" ["meta_title"]=> string(29) "Turcja - poradnik - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(101) "Wyjeżdżasz do Turcji? przeczytaj jakie zasady obowiązują w wyjazdach do Turcji - poleca Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(4) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(38.106899160349797739399946294724941253662109375) ["lng"]=> float(36.21093749495990010700552375055849552154541015625) ["zoom"]=> int(7) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "TUR" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: informacje o Turcji

meta_title: Turcja - poradnik - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wyjeżdżasz do Turcji? przeczytaj jakie zasady obowiązują w wyjazdach do Turcji - poleca Veturo.pl

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Turcja - poradnik - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wyjeżdżasz do Turcji? przeczytaj jakie zasady obowiązują w wyjazdach do Turcji - poleca Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Wyjeżdżasz do Turcji? przeczytaj jakie zasady obowiązują w wyjazdach do Turcji - poleca Veturo.pl